Mustafa Çulcu

Final Cüneyt Çakır'ın

6 Temmuz 2018
Collina’nın Arjantin-Nijerya maçındaki Rojo’nun tartışılan pozisyonu için, “Çakır doğru karar verdi” diyerek tam destek vermesi, turnuvadaki maç trafiği, kariyeri ve performansı göz önüne alındığında finalin tek ismi Cüneyt Çakır’dır.

Dünya Kupası’na tüm kıtalardan 34 hakem davet edildi. Bu hakemlerin 7’si hiç düdük çalamadan evlerine döndü. Arjantinli Pitana ve Hollandalı Kuipers 4’er maçla en çok görev alan hakemler oldu. Diğer hakemler grup aşamasında 1 veya 2’şer maç yönetti. Son 16 turunda Kuipers, İranlı Faghani, Senegalli Diedhiou, ABD’li Geiger, Meksikalı Ramos, Arjantinli Pitana, İtalyan Rocci ve Sloven Skomina görev aldı. Bu turdan sonra Özbek Irmatov, Alman Brych, El Salvadorlu Aguilar, Fransız Turpin ve Polonyalı Marciniak evlerine gönderdi. Bu isimler arasında bizi en çok şaşırtanı; UEFA’nın gözde hakemi Brych oldu. Alman hakem, Sırbistan-İsviçre grup maçının ardından ülkesine dönmek zorunda kaldı.

KARASEV YETERSİZ

Geriye kalan hakemlerden Pitana, Mazic, Kuipers ve Brezilyalı Ricci çeyrek final maçlarına atandı. Böylelikle bu isimlerin yarı final ve final yönetme ihtimalleri ortadan kalktı. Şimdi iki yarı final ve şampiyonluk maçları için üç hakem kaldı; İspanyol Lahoz, Sloven Skomina ve Cüneyt Çakır. Rus hakem Sergei Karasev de şimdilik kadroda ama böyle maçlar için yeterli bir isim değil. Hatta turnuvaya davet edilmesi bile Rusya’nın ev sahibi olmasından kaynaklandı.

COLLINA’DAN DESTEK

FIFA Hakem Komitesi Başkanı Pierluigi Collina’nın, grup maçlarını değerlendirdiği basın toplantısında Arjantin-Nijerya karşılaşmasında Rojo’nun kafasından sekip eline çarpan topa penaltı düdüğü çalmayan Cüneyt Çakır ile ilgili soruya, “Bu, asla tartışılmayacak bir pozisyon. Hakem son derece doğru karar verdi” diyerek Çakır’ı koruması gelecek adına çok önemli bir mesaj. Bu sözlerin yanı sıra, turnuvadaki maç trafiği, kariyeri ve performansı göz önüne alındığında finalin tek ismi Cüneyt Çakır’dır.

Yazının Devamını Oku

Fernandao ofsayt, Quaresma'nınki penaltı

26 Şubat 2018
Yazarımız Mustafa Çulcu, maçın kritik anlarını yorumladı, vahim hatalara dikkat çekti

Fenerbahçe’nin golünde Giuliano topa vurduğunda kaleci ileride, Fernandao ile çizgi arasında sadece Vida var. Açık ofsayt.

Maçın 37. dakikasında Isla ile Quaresma arasındaki top kapma mücadelesinde Portekizli çabuk davranıyor, F.Bahçeli oyuncu onun ayağına basıyor. Net bir penaltı. Ayrıca Isla’nın ikinci sarıdan ihracı gerekir.

KALECİ Fabri’nin çıkardığı top Giuliano’nun önüne geliyor. O topa vurduğunda kale içinde kaleci yok, sadece Vida var. Çekilen şut onun ayaklarından dönüyor. Şut çekildiği an Fernandao, kale çizgisiyle arasında sadece bir futbolcu yani yalnız Vida olduğu için ofsayt durumda. Vida’dan seken top Fernandao’ya geliyor. Dolasıyla pozisyon açık ofsayt. Yardımcı hakem Tarık Ongun ve hakem Cüneyt Çakır pozisyonu değerlendiremedi.

RAKİPTEN GELME DEĞİL
Burada “Rakipten gelen top” yorumu yapanlar olabilir. Ancak pozisyonda Vida topu “bilerek kurtarıyor”, “bilerek oynamıyor.” FIFA bunu bu şekilde ifade ediyor. “Bilerek kurtarma” ifadesi kullanıyor. “Bilerek kurtarma”ya “rakipten gelen top” değerlendirmesi yapılamaz. Ayrıca tekrarlayalım, zaten daha top Vida’ya gelmeden Fernandao ofsaytta. Bu yüzden rakipten gelen topla ilgili bir yoruma gerek dahi yok.
Bu golün öncesinde Gökhan Gönül’ün ortasında kayarak gelen Neto’nun top sırtından dönüyor. Penaltı söz konusu değil.

FERNANDAO’YU GÖRMEDİLER

Yazının Devamını Oku

MHK’nın derbide Çakır’dan başka bir çaresi yoktu

23 Şubat 2018
Ligin ilk yarısındaki maçı ve sonrasındakileri düşünürsek ve elinizde Chelsea-Barcelona maçını yönetmiş dünya markası bir hakeminiz varsa maceraya gerek yok.

MHK ve hakemlik olarak dibe oturulmuş bir süreçte Beşiktaş-F.Bahçe derbisine Cüneyt Çakır’dan başkası olamaz.

Güveni yeniden tesis etme adına Çakır’ın çağdaş hakemlik klasını sahaya yansıtmak, adil maç yönetmek ve de başarılı olmaktan başka çaresi yok.

İşleri çok zor.

Onlara hakem şansı diliyorum.

Yazının Devamını Oku

Hakemden 3 hata

10 Aralık 2017
16. dakikada Olcan, Yasin’den topu faulle aldı ve devamında ilk gol geldi. 43’te Yasin, Lopes’in kolunu hissettiği an kendini yere bıraktı. 44’teki Olcan’ın golünden önce de Fernando’ya faul vardı.

16.dakikada Akhisar’ın ilk golü öncesi Olcan Adın, Yasin Öztekin’e faul yaparak topu aldı. Devamında ceza sahasına yaptığı ortada Maicon, topu kendi kalesine attı.

43’te Lopes ile ikili mücadeleye giren Yasin, rakibinin kolunu vücudunda hissettiği an kendini yere bıraktı. Hakem faul verdi, bariz gol şansı olduğu için de Lopes’e kırmızı kart gösterdi. Faul kesinlikle yoktu. Burada hakeme, “Bu nasıl faul?” diye sormak lazım.

GOMİS’E ÇIKAN KIRMIZI KART, DOĞRU KARAR

44’te Akhisar’ın ikinci golünden önce Henrique, hava topuna yükselen G.Saraylı Fernando’ya temas ederek bozdu. Fernando’dan seken top Olcan Adın’a geldi ve o da golü attı.

64’te Mustafa Yumlu-Bafetimbi Gomis mücadelesinde Akhisarlı oyuncu (Mustafa) önce rakibini tahrik edici temaslarda bulundu, sonrasında Gomis’in ona bir darbesi oldu. Bu pozisyon sonrası kırmızı kart verilmesi gerekiyordu. Hakem Ümit Öztürk’ün kararı, doğru bir karar.

73. dakikada önceden sarı kartı olan Sissoko, Feghouli’ye hareketi nedeniyle ikinci sarı karttan kırmızıyla ihraç edilmeliydi.

VE HAKEMİN (ÜMİT ÖZTÜRK) NOTU: 7.4

Yazının Devamını Oku

2 penaltı 1 kırmızı verilmedi, 1 gol ofsayt

3 Aralık 2017
“15’te Gomis’in Tolgay’a kafayla girişi minimum sarı karttı. 35’te Belhanda’nın koluna çarpan topa penaltı düdüğü çalınmalıydı. 39’da Fernando’nun Oğuzhan’a yaptığı hareket de penaltıydı. 70’te Tosic’in attığı gol ise ofsayttı.”

8. dakikada Galatasaray atağında 2 no’lu yardımcı Aleks Taşçıoğlu yanlış bir kararla ofsayt bayrağı kaldırdı. Top, Gomis’e değil, ofsayt pozisyonunda olmayan arkadaki futbolcuya gidiyordu.

15. dakikada Gomis, hava topunda Tolgay’a kontrolsüz bir hareket yaptı. Minimum sarı kart görmeliydi. Kırmızı verse ‘Hayır’ diyemeyeceğimiz bir pozisyon. Eğer faul veriyorsan, ki verdi, mutlaka kart göstermelisin.

26. dakikada kaleci Fabri’nin ceza alanında Serdar Aziz’le mücadelesinde Galatasaraylılar penaltı bekledi ama hakemin devam kararı doğru. Fabri, topa müdahale etti.

35. dakikada Gökhan Gönül’ün ceza alanına ortasında top Belhanda’nın koluna çarptı. Her ne kadar Belhanda’nın sol kolu vücuduna yapışık olsa da sağ eli açık konumda. Dolayısıyla bir genişleme var. Penaltı verilmeliydi.

FERNANDO KAVAL KEMİĞİNE VURDU

Yazının Devamını Oku

3 kırmızı ve penaltı verilmedi

26 Kasım 2017
4. dakika Latovlevici’nin Maniatis’e yaptığı hareket kırmızı kart. Sarı bile çıkmadı.

36’da Tzavellas’ın Maicon’a yaptığı hareketin karşılığı da kırmızı karttı ama sarı gördü.

61’de Serdar Aziz’in Gassamo’ya yaptığı hareket penaltı ve kırmızı kartı gerektiriyordu.

79’da Emre’nin Ndiaye’ye yaptığı hareket 2. sarıdan kırmızıyı gerektiriyordu.

Hakem ayrıca 8’de Selçuk, 15’te Serdar Aziz ve 45’te Ndiaye’ye sarı kart çıkarmalıydı.

Yazının Devamını Oku

Beşiktaşlılar bu hakeme dikkat etmeli

31 Ekim 2017
BEŞİKTAŞ-Monaco maçının 45 yaşındaki İtalyan hakemi Paolo Tagliavento, 2007’den beri FIFA kokartı taşıyor.

Beşiktaş, G.Saray ve F.Bahçe’nin 6 maçını yönetti. Takımlarımız 4 beraberlik, 1 galibiyet ve 1 mağlubiyet aldı. Tek yenilgi 2012’de Beşiktaş’ın 3-0 kaybettiği Atletico Madrid maçıydı.

İTİRAZLARA KARŞI HASSAS

Beşiktaş’ın toplam 3 maçını yönetti. Diğer ikisi de 2010 yılında Porto ile 1-1 ve 2015 yılında da Sporting Lizbon ile 1-1 berabere kaldığı maçlardı.

Tagliavento oyuncuların baskısından etkilenmez, itirazlara karşı da hassastır. Zaman çalmaya tahammülü yok. Sarı kart ortalaması 4.5, faul ortalaması 22.

El-kol hareketlerine, agresif davranmamaya özen gösterir. Kriz yönetiminde sakin ama otoriter. Ceza alanındaki tutma, çekme ve itmelerde cesur kararlar verir.

Yazının Devamını Oku

Hakem 2 kırmızıda hata yaptı

30 Ekim 2017
11. dakikada Yusuf’un ortasında top Denayer’in koluna çarptı. Kollar kapalıydı, penaltı değildi, karar doğru.

32’de Bero’nun Fernando’ya kayarak yaptığı müdahale şiddetli ve acımasızca idi. Kırmızı kart çıkmalıydı.

44’te yerde yatan N’Doye-Olcay mücadelesi faul sonrasında da devam etti. Ardından Feghouli olaya karıştı. Hakem her iki oyuncuyu da ihraç etti. Olcay’ın kırmızı kartı doğru ancak Feghouli’ninki sarı olmalıydı.

VE HAKEMiN NOTU: 7.4 (HALİS ÖZKAHYA)

Yazının Devamını Oku