Kasım Cindemir

Sakat omuz ruhu

13 Mart 2009
KOPENHAG’da 17 Mayıs 2000 tarihinde oynanan maç, hayatımın en mutlu gününe işaret eder. Aradan neredeyse 10 yıl geçtiğine göre, hadiseyi tam hatırlamayanlar çıkabilir. Ufak bir özet geçeyim. O sezon Galatasaray, UEFA Kupası’nı sadece saha içinde sergilediği futbolla kazanmadı. Bir ruh sürükledi Galatasaray’ı. Meta fiziksel hadiselere çok hakim değilim ama mesela 17 Mayıs’ta Parken Stadı’nda hep bir ağızdan söylenen "Dağ başını duman almış" marşının en az Popescu kadar önemli olduğunu düşünenlerdenim.

Hayat zamanı beklemiyor. Aradan 9 yıl geçti. Ve neredeyse bir lanet gibi o kupanın bir bedelini ödedi Galatasaray. Kadrosu değişti, defalarca değişti, defalarca değişti... Zihniyet değişti, vizyon değişti, Galatasaray değişti, zaman değişti, geldik bugüne... Hamburg maçı öncesinde çok umutlu değildim açıkçası. Ve umutsuzluğum da kendimce mantıklı temellere dayanıyordu. Hepimizin malumu defanstaki eksiklik, Hamburg’un gücü, Olic kabusu vesaire. Ama içimden bir taraf da "sakat omuz ruhu" diye bağırıyordu.

Bülent Korkmaz’dan sahte cesaret söylevleri değil, gerçeklere dayanan ve dibine kadar dram içeren, kan-ter-gözyaşı ile harmanlanmış bir destan bekliyordum. Destanlar ’hadi’ diye yazılmıyor. İlk 45 dakikadaki Galatasaray, yarın yokmuş gibi saldırdı. Tam gücü tükenirken veya biz öyle zannederken, golü buldu. O gol, Galatasaray’ı UEFA Kupası finaline ikinci kez taşır veya taşımaz. Onun hesabını bugünden yapmak zor.

Ama Bülent Korkmaz ve takımı bana bundan yaklaşık 10 yıl önce hissettiğim tedirginliği, hayalleri ve mutlu bir hedefi işaret ediyor. Haftaya İstanbul’da oynanacak maç öncesinde elde edilebilecek en güzel sonuçlardan birini, hem de bir destana yakışır şekilde 10 kişiyle müjdelemiş oldu Galatasaray.

Bu kadarı bile bana yeter. Fakat omuz ruhu aradığım tek şeydi.
Yazının Devamını Oku

Taliban'ın casus korkusu

19 Mayıs 2007
ABD'nin, aralarına muhbir ve casus sızdırmakta başarı göstermesi ve iki komutanını saf dışı bırakmasının ardından, Afganistan'da yeniden yükselişe geçmeye başlayan Taliban liderliğini korkuya boğdu.

ABC televizyonu, Taliban kaynaklarına dayanarak, iki askeri komutan olan Molla Dadullah ve Ahtar Muhammed Osmani'nin “Taliban'a yakın” iki kişinin ABD askeri yetkililerine bilgi sızdırmasından sonra öldürüldüğünü haber verdi.
Bir Taliban yetkilisi, Molla Dadullah'ın yerini bildiren kişinin Din Muhammed olduğunu ve suçunu itiraf ettiğini söyledi. Osmani ise, geçen Aralık'ta Helmand'da insansız bir uçaktan atılan füzeyle öldürülmüştü. Dadullah da aynı bölgede aynı bölgede ve daha sonra saf dışı bırakılmıştı. Pakistan ile sınırda olan Çagi bölgesi, uyuşturucu kaçakçıları ile Taliban'ın cirit attığı bir yer olarak biliniyor.

ABC, iki komutanın öldürülmesinin Taliban'da şok etkisi yaptığını ve savaşçıların ve korumaların seçiminde çok daha dikkatli davranıldığını haber verdi. Yoğun kuşku atmosferinin Taliban kadroları içinde yaygın rahatsızlık yarattığı belirtildi. 

ÇOK KELLE GİTTİ

Osmani öldürüldükten sonra, Taliban, Gulam Nabi'yi tutuklamıştı. Taliban, Nabi'nin kellesini tekbir getiren bir çocuğa kestirmiş ve videosunu da yayınlamıştı. Nabi, Taliban'a ihanet ettiğini kabul etmişti. 
Molla Dadullah, hayattayken, Gulam Nabi'nin kellesinin kesilmesini savunmuş ve genç Müslümanlar'ın cihat için İslam dininin düşmanlarını öldürmeyi öğrenmeleri gerektiğini belirtmişti.
ABC televizyonu, Taliban'ın, casus ve muhbir olduğuna ve ABD, NATO ve Kabil Yönetimi'ne bilgi sızdırdığına inandığı çok sayıda kişinin kellesini vurduğunu kaydetti. 

Molla Dadullah, hayattayken, Gulam Nabi'nin kellesinin kesilmesini savunmuş ve genç Müslümanlar'ın cihat için İslam dininin düşmanlarını öldürmeyi öğrenmeleri gerektiğini belirtmişti.

Yazının Devamını Oku