"Hasan Bozbey" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hasan Bozbey" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hasan Bozbey

Hasan Bozbey

Alternatif tarım daha iyi planlanmalı

23 Mayıs 2019

Orhangazi’de son yıllarda zeytin dışında alternatif ürünlerin ekimi ve hasatı ile ilgili de ciddi mesafeler alındı.
Biliyorsunuz, Orhangazi yıllardır en iyi bildiği iş olan zeytin üretimi dışındaki tarım ürünlerine hiç yönelmemişti.
Bir dönemin çeltik üretimi hariç, zeytine alternatif çok fazla da ürüne yönelme yoktu.
Nitekim son yıllarda özellikle ovada artan farklı ürün ve bol çeşitlilik zeytin üretimine alternatif olmaya başladı.
Kivi, şeftali, elma gibi meyvelerin yanı sıra, kırmızı lahana, patlıcan, biber, salatalık, biber ve özellikle son yıllarda artan marul üretimi çiftçiye alternatifler sunuyor.

***
Orhangazi bir sanayi kenti olduğu kadar da bir tarım kenti.

Yazının devamı...

Tarım a.ş. zeytini ne zaman gündemine alacak?

16 Mayıs 2019

Bursa’nın marka ürünlerine sağladığı destek, özellikle pazar yaratılması hususundaki çalışmaları Bursalı üreticiye büyük katkı sağlıyor.
Tarım A.Ş.; siyah incirden Deveci armuduna, sivri biberden Bursa bölgesinde üretilen şeftali ve diğer ürünlere kadar hepsine ciddi destek sağlıyor.
Büyükşehir Belediyesi çatısı altında bu faaliyetlerini sürdüren Tarım A.Ş. gerçekten de faydalı amacı ile takdir edilecek bir kuruluş.
Ancak Tarım A.Ş.’nin neden zeytin konusunda bir şey yapmadığı da hep konuşulan bir konu.

***
Bilindiği gibi Bursa bölgesi zeytinciliğin merkezlerinden birisi
Orhangazi, İznik, Gemlik, Mudanya zeytin diyarı ilçeler.

Yazının devamı...

Yeniköy arazilerinin önemi

2 Mayıs 2019

Daha önceki belediye yönetimi tarafından 2018 bütçesine konulmasına rağmen itirazlar, mahkeme süreci ve kamuoyundan seçim döneminde oluşan yoğun tartışmalar nedeniyle buradaki arsa satışları gerçekleşemedi.

***
Orhangazi kamuoyu Yeniköy’de yeni imar planı ile oluşan arsaların satışını konuşurken, acaba asıl gözden kaçırılan bir durum var mı diye de insan merak etmiyor değil.
Mesele sıradanlaştırılınca, aslında gözden kaçan bir durum söz konusu.

***

Yazının devamı...

Şehir içindeki tamirciler şehir dışına taşınabilir mi?

25 Nisan 2019

Bu konuda ne yazık ki çevre il ve ilçeler arasında durumu en vahim olan ilçe Orhangazi.
Bir çok kent bu sorunu çözmeyi başarmış, şehir dışlarında bu esnaf için oluşturulan alanlara tamircileri taşımayı başarmış.
Ancak Orhangazi’de bu sorun bir türlü çözülemedi.

***
31 Mart Yerel Seçimleri’nden sonra belediye başkanı seçilen Bekir Aydın’ın gündeminde de bu konu var.
Geçen hafta içinde esnaf temsilcileri ile yapılan toplantının gündem maddelerinden birisi de işte bu şehir içinde apartman altlarındaki tamirci esnafı konusuydu.
Bu konu ile ilgili olarak Belediye Başkanı Bekir Aydın ile esnaf temsilcileri arasındaki ilk görüşmede sorunun mutlaka çözülmesi konusunda görüş birlikteliği sağlanmış durumda.

***

Yazının devamı...

Aynı misyonu sürdürüyor

18 Nisan 2019

Hatırlanacağı gibi bugünkü yönetim, geçen yıl nisan ayında yapılan seçimlerde iş başına gelmişti.
Erol Hatırlı’nın başkanlığındaki Orhangazi TSO yönetimi geride kalan 1 yıllık dönemi değerlendirdi; yeni dönemde yapılacak çalışmaları anlattı.
*
Şu kesin ki, Orhangazi’de Ticaret ve Sanayi Odası, Orhangazi Belediyesi ve Kaymakamlık kadar önemli bir kurum; çünkü şehrin tüm dinamiğine direkt etki edebilecek, katkı sunabilecek nitelikleri olan bir kurum.
Yarı özerk kuruluş olması hasebiyle de, her zaman şehire sunacağı bir şeyler mutlaka vardır.
*
Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası’nda 2004 yılında Ergün Efendioğlu ile değişim başlamıştı.

Yazının devamı...

Gelirlerin artırılması nasıl sağlanır?

11 Nisan 2019

Özellikle Büyükşehir Belediyesi Yasası sonrasında yerel belediyelerin gelirlerinin düşmesi, buna karşılık ilçelerin görev sahalarının genişlemesi, toplumun talep ve ihtiyaçlarının ise tersi bir şekilde sürekli artması, belediyelerin ciddi mali sorunlar yaşamasına neden oluyor. Bu hemen hemen tüm ilçe belediyelerinde yaşanan bir gerçek.
Bu tablo karşısında hizmet üretmek ve toplumun taleplerine karşılık vermek isteyen belediyeler ise haliyle borç yükü altında kalıyor.
Peki, ne yapmak gerekiyor, ne gibi önlemler almak gerekiyor?
Siyasilerin klasik söylemleri vardır: “Göreve gelirsek belediyenin gelirlerini artıracağız.” Olması gereken ancak sözde kalmaması, uygulamaya sokulması gereken bir söylemdir belediye gelirlerinin artırılması.
Ama nasıl yapılacağı, ne gibi adımlar atılacağı ile ilgili de pek bir şey söylenmez, siyasi, hamaset bir söylem olarak kalır her zaman.

*
Orhangazi ölçeğinde olaya bakacak olursak, Orhangazi Belediyesi’nde de geçmişten bugüne kadar gelen tüm belediye başkanları da, belediye başkan adayları da hep bu yönde söylemler geliştirdi; göreve gelirsek OBEFAŞ vasıtası ile belediyenin gelirlerini artıracağız diye.

Yazının devamı...

Orhangazi’de yeni yönetimin en önemli gündemi ne olacak?

4 Nisan 2019

Bekir Aydın Orhangazi’de yüzde 38 oy oranı ile birinci olurken, ikinciliği yüzde 26’lık oy oranı ile Millet İttifakı’ndan İsmail Yılmaz oldu.
Kampanya döneminin başlarında büyük bir çıkış ve enerji yakalayan, birçok kesime göre de seçimlerin favorisi olarak gösterilen Çetin Çoklar ise son 3 haftada yaşadığı düşüş sonucunda seçimlerden 3. olarak ayrıldı.
Orhangazi’deki seçim süreci ile ilgili aslında söylenecek anlatılacak çok şey var.
Ancak ilerleyen süreçte tüm bu konuları detayları ile ele alıp inceleme ve sizlerle paylaşma şansımız olacak.

***
Orhangazi’nin yeni başkanı artık Bekir Aydın. Aydın, Ak Parti’de geçmiş dönemde 2004-2009 yılları arasında Yusuf Korkusuz’un Belediye başkanlığı döneminde Belediye Meclis üyeliği yapmış. Sonraki dönemde AK Parti ilçe teşkilatında yönetim kademelerinde yer almış. 2014’te Neşet Çağlayan’ın belediye başkanı seçildiği yerel seçimlerde Çağlayan’ın meclis listesinden Büyükşehir Belediyesi Meclis üyeliği görevlerinde bulunmuş bir isim.
Dolayısıyla yeni devralacağı belediye başkanlığı görevinde zorlanmasını hiç beklemiyoruz. Dahası, son belediye yönetiminde yapılan tüm hizmetlerde katkısı olan, sürecin tam ortasında yer alması ile de yapılabilecek tüm çalışmalara hakim olmasını beklediğimiz biri.

***

Yazının devamı...

Turşuculuğun önünü açacak adımlar şart

28 Mart 2019

Orhangazi’ye bağlı Gedelek Mahallesi, yaklaşık 80 civarındaki irili ufaklı turşu üretim merkezi ile Türkiye’nin Ankara Çubuk’tan sonraki en önemli üretim merkezi konumunda.
Geçmiş yıllarda yıllık 25 bin ton olan turşu üretim kapasitesi, son yıllarda yapılan atılımlar ile 50 bin ton civarına ulaşmış durumda. Daha da önemlisi, bu bölgede üretilen turşuların ciddi bir miktarı da ihraç ediliyor.
Orhangazi’nin Gedelek köyü turşu üreticiliği sayesinde tersine göç alan bir merkez. Buradaki işletmeler özellikle Gedelek’in Pınarbaşı suyu ile yapılan turşu sayesinde Türkiye genelinde markalaşmış durumda. Bundan 4-5 yıl öncesine kadar daha çok merdivenaltı üretimin yapıldığı Gedelek bölgesinde, şimdilerde daha ciddi tesisler ve Avrupa normlarında işletmeler ile üretim devam ediyor.
*
Turşuculuğun daha da gelişimi için Orhangazi’de son yıllarda somut güzel adımlar da atıldı. Orhangazi Belediyesi ve Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası 5 yıldır Orhangazi’de bir Turşu Festivali düzenlemeye başladı. Bu festival sayesinde Gedelek’te hem turşuculuk daha da ciddiye alınmaya başladı, hem de tanıtımı gayet iyi yapılmaya başladı.
*
Bu konudaki daha önemli adım ise Orhangazi Ticaret ve Sanayi Odası’nın Kaymakamlık ve belediye ile birlikte yürüttüğü coğrafi işaret çalışmasıydı. Bu konuda da nihai çalışma geçen yılın sonlarında tamamlandı.

Yazının devamı...
Hasan BOZBEY Kimdir?

.