"Hakan Gündoğan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hakan Gündoğan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hakan Gündoğan

Hakan Gündoğan

Kadının Olmadığı Yerde Hayat Yoktur

8 Mart 2019

Aynı şekilde kadınlığı sadece annelik statüsüne indirgemekte kendilerine bir o kadar haksızlıktır. Zira bir kız çocuğu daha doğduğu gün etrafındaki herkesi mutlu ederken, onun büyüdüğünü, kendine yeter hale geldiğini, hatta yeri geldiğinde annesine sırdaş, babasına destek olduğunu görmek sadece ebeveynleri için değil toplum içinde ayrı bir mutluluk kaynağı olacaktır.

O genç kız büyüyüp bir anne olduğunda mucizevi döngü tekrardan başlayacaktır. Bir kadın anne iken çocuğunu sadece beslemekle kalmayacak ona hayatı boyunca kol kanat gerecek, cocuğunun dayandığı dağı olacak, her yere düştüğünde kalkmasına yardımcı olacak ve ister yakın ister uzakta olsun bir çocuğun şartlar ne olursa olsun hayat boyu yanında olacağını bildiği yegane varlık olma şerefine erişecektir.

Kadın sadece bir anne olarak çıkmaz hayatta karşımıza…

O bazen bir kızkardeş bazen de kızkardeşten öte bir dosttur aynı zamanda. Duygularınızı, sırlarını paylaşabileceğiniz, maddi manevi yanınızda olacağını bildiğiniz arkadaşınızdır zor zamanlarda başınızı omzuna yaslayabileceğiniz.

Okul arkadaşınızdır kadın ilkokulda yemeğinizi bölüştüğünüz, hatta sizin yerinize ev ödevlerinizi yapan, hastayken kaçırdığınız dersleri başınızda durup size tekrar eden. Üniversite arkadaşınız olur bir başka kadın evden uzakta hasret çekerken ailenize, gelir o boşluğu doldurma şansı olmayacağını bilse bile çaba gösterir, diğer fakülteden aşık olduğunuz kızı ya da oğlanı anlatırken gözyaşları içinde siz, en güçlü duvar olur arkanızda kadın.

Bazen hiç ummadığınız şekilde hayatınıza girer kadın bir komşu olarak, daha ocak kurulmadan çorba yapar size elleriyle, çocuklarınıza bakar kendisininmiş gibi bırakmak zorunda kaldığınız zaman, hatta sizden önce hatırlar o çocukların doğumgünlerini elinde çiçekler, hediyeler beliriverir kapınızda siz daha ne olduğunu anlamadan.

Profesyonel hayatta çıkar kadınlar karşınıza değişik formlarda, iş kollarınızda. Öğretmendir çoğu zaman hayatımıza aklımıza düşen ilk kadın annemizden sonra, ve şaşırarak başka bir kadını sevebileceğimizi öğreniriz cinsiyetten bağımsız. Bazen doktordur o kadın, daha bebeksinizdir ve soğuk steteskopu değdirmeye kıyamaz vücudunuza ovalarda ovalar birazcık ısınsın diye ya da ağlar sizinle beraber kanser olduğunuzu söylemek zorunda kaldığında. Bazen profesyonel sporcudur kırdığı rekorlar ile hele erkek egemen bir toplumda gösterdiği direnç ve azimle ilham olur diğer kadınlara hatta erkeklere.

Kadının olmadığı yerde hayat yoktur, hem gerçek anlamda hem de metaforik olarak, dolayısı ile bu kadar önemli bir varlığın değeri sadece bir gün değil her zaman hatırlanmalıdır haklarını vererek, saygıda kusur etmeyerek.

Yazının devamı...

Bişektomi İşlemi Nedir? Bişektomi Nasıl Yapılır?

6 Mart 2019

Tecrübeli bir plastik cerrahın elinde bişektomi operasyonu teknik olarak basit bir işlem olarak görülse de asıl önemli nokta uygun hasta seçimidir. Yanak yağı ya da tıbbi adı ile “Bishat Yağ Yastıkçığı” orta yüz bölgesinde ve elmacık kemiklerinin hemen alt tarafında bulunan ve özellikle ağız çevresi mimiklerinin yumuşakca çalısmasına yardımcı olan ve etrafındaki sinirleri koruyan özelleşmiş bir yağ katmanıdır. Genetik olarak eğilimli kişilerde bu yağ yastıkçığı fazla miktarda büyüyebilir ve yanak dolgunluğuna katkıda bulunup yüzün şişman gözükmesine sebep olabilir. Bu durumda yeterli miktarda yağ çıkartılması yüzün ovalleşmesine ve elmacık kemiklerinin daha belirgin olmasına yardımcı olabilir.

Bişektomi yaptırmayı düşünen kişilerin bilmesi gereken en önemli konunun bu yağ yastıkçığının ilerleyen yaşla birlikte zaten küçüleceğidir. Bişektomi sırasında yeterli miktarda yağ alınmış olup şu an için memnun olan kişilerde bile ilerleyen yıllarda halk arasında “avurtları çökmüş” olarak ifade edilen hastalıklı ve çökük bir yüz görünümünün ortaya çıkma ihtimali mevcuttur.

Bişektomi planlanmadan önce mutlaka yüzün diğer anatomik yapılarının bu “yanaklı yüz” görünümüne katkıları ya da eksiklikleri değerlendirilmelidir. Özellikle elmacık kemiklerinin az gelişmesi ya da alt çene çiğneme kasının (masseter hipertrofisi) büyümesi sonucunda yüzün tombul göründüğü durumlarda uygulanacak bir bişektomi operasyonu yüzün oranlarını daha da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu durumun önüne geçilmesinin en iyi yolu eğer mevcut ise bu durumların giderilmesinden sonra bişektomi operasyonunun gerekli olup olmadığının belirlenmesidir.

Elmacık kemiğini belirginleştirmenin en kolay ve basit yolu bir dolgu uygulaması iken yine masseter kası hipertrofisi de botoks enjeksiyonu ile rahatlıkla azaltılabilmekte ve yüzün ovalleşmesine yardımcı olmaktadır. Bişektomi operasyonu öncesi eğer bu durumlar mevcut ise öncesinde çözümü önemlidir.

Bahsedilen bu uygulamalar Bişektomi sonrası da (özellikle mutsuz kişilerde) tedavi planına eklenebilir ancak aşırı miktarda yanak yağının alındıktan sonra gelişen deformitelerin çözümü oldukça güçtür. Yanakların aşırı çöküklüğü ile sonuçlanan durumlarda deformite eğer hafif ise çökük bölgeye dolgu enjeksiyonu yeterli olurken daha ağır durumlarda yağ dokusu enjeksiyonu yapılması gerekebilir. Yanak derisinin neredeyse ağız içi mukozasına yapışmasına varan derecelerde olan deformitelerde ise yüz germe teknikleri ile yüzün yanlarından deri kaldırılıp, deforme bölgeye ulaşılıp buraya doku takviyeleri yapmak gerekmektedir.

Sonuç olarak Bişektomi yaptırmadan önce uygun bir aday olup olmadığınızı bilmeniz ve olası karşılaşabilinecek deformiteler ve bunların giderilmesi için ne gibi tedavi yöntemleri olduğu konusunda fikrinizin olması önemlidir.

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Hakan Gündoğan

Yazının devamı...