Egemen Yıldırım

Bir dakikada yok olan umutlar ve EURO 2024 hayalleri... Başarabilir miyiz?

25 Mart 2022
Kötü plan, kötü başlangıç ve kötü oyuna rağmen şans ayağımıza kadar gelmişti. Umutlarımız bir dakikada yok oldu ve şimdiden hayallerimizi EURO 2024'le süslemeye başladık.

Kuralar ilk çekildiğinde play-off'taki en zorlu yola girdiğimiz konusunda hem fikirdik. Önce Portekiz, orayı geçersek finalde İtalya ya da Kuzey Makedonya... Ronaldo liderliğinde Avrupa'nın en potansiyelli takımlarından Portekiz ve son Avrupa şampiyonu İtalya'yla oynamak sadece bizim için değil, play-off'taki herhangi bir takım için de azap gibi bir şey olurdu...

Yine de umutsuz değildik. Stefan Kuntz'un göreve gelmesiyle takımdaki olumsuz hava dağılmış ve gruplarda alınan üst üste 3 galibiyet sonrası ivmemiz iyi yönde seyretmişti. Kasım ayında çekilen kura sonrası planlama yapmak için epey zaman vardı ve Stefan Kuntz, maç öncesi yaptığı açıklamalarla da bu planın ışığını vermişti ancak açık konuşmak gerekirse, sol koridoru Berkan Kutlu'nun kapatacağı bir 3'lü savunmayı kimse beklemiyordu...

NE FUTBOL ŞANSI VARDI HEM DE OYUN AKLI

Her ne kadar elemelerdeki son maçında Sırbistan'a sahasında 2-1 kaybedip play-off'a kalsa da Portekiz, özellikle telafisi olmayan maçlarda yeni şeyler deneyerek alt edebileceğiniz takımlardan biri değil. Yeniliğin üzerine ekstra efor, üstün oyun zekası ve futbol şansı da yanınızda olmalı. Millilerin yanında, maç başlangıcında bu saydıklarımın hiçbiri maalesef yoktu.

ALTIN TEPSİDE SUNDUĞUMUZ ZAAFI DEĞERLENDİRDİLER

Tedirgin, inancı olmayan, eli ayağına dolanan ve hiçbir planı olmadan sahaya çıkan bir takım görüntüsündeydik ilk 15 dakika. Savunmada ikisi Premier Lig, biri Serie A tandanslı oyuncularla oynasak da Berkan Kutlu'nun olduğu sol koridor, Portekiz'in adeta altın madeni oldu. İlk gole kadar tüm ataklarını kendi sağ kanatlarından gerçekleştirdiler ve gol de buradan başlayan atağın önce merkeze sonra da sol kenara gelmesiyle oluştu. Portekiz'e altın tepside sunduğumuz zaafımız, kalemize gol olarak geri döndü. Bu süre zarfında bırakın rakip yarı sahada organize olmayı, kendi sahamızda paslaşmayı dahi beceremedik. Savunmadan top çıkaramadık, orta saha merkezinde zayıf ve sayı olarak eksik kaldık, Uğurcan'ın oyuna soktuğu toplar ya rakibe ya da taca gitti. 39'luk Fonte ve orta sahadan devşirme Danilo'nun bulunduğu savunmayı presle bozmakta zorlandık.

20. dakikadan itibaren biraz daha toparlar gibi olduk, en azından rakip savunmaya olan baskımızı daha dengeli yapıp, kaptığımız topları Cengiz ve Burak'la pozisyona dönüştürdük ancak orta sahada topu istediğimiz gibi yönlendirmeyi bir türlü başaramadık. İlk golden önce rakibin savunma arkasına sarkmalarına çare bulamayan Bizim Çocuklar bu çaresizliğin bedelini, stoperlerinin rakibini önden savunması ve yine arkaya kaçırılan bir topun kalemizde 2. gol olmasıyla ödedi. İlk yarıda bizden yana hiçbir olumlu gelişme yaşanmadı.

İLK OLUMLU ATAK GOL OLDU

Yazının Devamını Oku