EKONOMİ

Kırkağaç kavunundan sonra çileği de Avrupa'da

MANİSA'nın Kırkağaç ilçesinde dünyaca ünlü kavunun yanında ek gelir getirmesi amacıyla üretimine başlanılan ve kısa sürede üretim miktarı 500 tona kadar çıkan çilekte sezonun ilk hasadı yapıldı. Bu yıl 15 liradan satışa sunulan çilek, İzmir, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlere gönderilmenin yanı sıra Almanya'ya ihraç ediliyor.

Manisa'nın, dünyaca ünlü kavunuyla tanınan Kırkağaç İlçe Kaymakamlığı'nca 10 yıl önce başlatılan 'çilek yetiştiriciliği' projesi, çiftçinin yüzünü güldürdü. İlçede her geçen yıl yaygınlaşan çilek üretimi 50 çiftçi tarafından 100 dekarlık sera alanında gerçekleşiyor. Üretim miktarı 500 tona kadar çıkan çilekte sezonun ilk hasadı yapıldı. 15 liradan perakende olarak satışa sunulan çilek, İzmir, İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde satışa sunulmanın yanı sıra Almanya'ya ihraç ediliyor.


'TALEPLERE YETİŞEMİYORUM'
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen Genç Çiftçi projesi kapsamında kurduğu serada 2 yıldır çilek üretimi yapan İlyaslar Mahallesi sakinlerinden evli, 3 çocuk babası Mehmet Eğrioğlu (50), "Seramı devlet desteği ile genç çiftçi projesi kapsamında kurdum. İlk olarak geçen yıl deneme amaçlı ektik ve başarılı olduk. Bu yıl bir dekarlık arazide 5 ton çilek almayı hedefliyoruz. Şu an için 1 ton çilek aldım. Fakat bunun ikinci ve üçüncü hasat dönemleri de var. Fiyatları da çok güzel. Perakende olarak kilosunu 15 liradan satıyoruz. Talep olduğu için yetiştiremiyoruz. Şu an için sadece kendi bayilerimize satıyoruz" diye konuştu.
Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı, Kırkağaçlı çiftçilere geliri yüksek olan çilek üretimi yapmaları çağrısında bulundu. Kırkağaç'ta şuan için 100 dekarlık sera alanında çilek üretimi yaptıklarını ve dekar başına 5 ton verim aldıklarını kaydeden Özarı, "Çiftçilerimiz, 1 dekar çilek ekiminden 20 ila 25 bin lira arasında gelir elde edebiliyor. Bu da çiftçilerimiz için güzel bir rakam. Kırkağaç'ta 200 dekar sera alanımız var. Bu alanın en az yüzde 25'i çilek üretimine dönüştürülmesi lazım. Çünkü hem verimi hem de geliri yüksek. İlçemizde ürettiğimiz çilekleri İzmir, Ankara ve İstanbul gibi büyükşehirlerimizin meyve ve sebze hallerine gönderiyoruz. Bunun yanı sıra Almanya gibi Avrupa'nın birçok ülkesine ihraç ediyoruz" diye konuştu.

GÜNCELLENME