HABER

Basra Körfezi’nde ABD ile İran arasında gerginlik

ABD'li bir yetkili tarafından yapılan açıklamada, Basra Körfezi’nde ABD ile İran arasında yaşanan gerginlik esnasında, İran hücum botlarının ABD gemilerini taciz ettiği öne sürüldü.

Basra Körfezi'nde Rutin geçişini yapan ABD devriye gemisi "USS Sirocco" ve nakliye gemisi "USNS Choctaw County" İran hücum botları ile neredeyse kafa kafaya geldi. 

47 METRE MESAFEYE KADAR YAKLAŞTI

İsminin açıklanmaması şartı ile konuşan ABD'li üst düzey bir yetkili olayın nasıl gerçekleştiğini anlatarak "İran hücum botları, güvenli ve profesyonel olmayan bir manevra gerçekleştirdi. Botlar 47 metre mesafeye kadar gemilerimize yaklaştı” ifadelerini kullandı.

ANONS VE İŞARET FİŞEKLERİ İLE KARŞILIK VERİLDİ

İran hücum botlarının ABD savaş gemilerine yaklaştığına ilişkin paylaşılan görüntülerde ise, ABD gemilerinin anons ve işaret fişekleri ile karşılık verdiği görüldü.

Yaklaşık bir saat süren gerilimin ardından, İran hücum botları bölgeden ayrıldı.

"PROFESYONEL DEĞİL"

ABD Merkez Komutanlığı Sözcüsü Albay Joseph Buccino, İran donanmasının eyleminin uluslararası profesyonel ve güvenli denizcilik davranışı standartlarına uymadığını belirterek bu tür davranışların çarpışma riskini artırdığını söyledi ve ekledi;

“CENTCOM kuvvetleri, uluslararası hukukun izin verdiği çizgiler kapsamında her yerde uçmaya, yelken açmaya ve faaliyet göstermeye devam edecek.”

Konuya ilişkin Tahran yönetiminden henüz bir açıklama yapılmadı.

 

GÜNCELLENME