EKSTRA
MENÜ

Basra Körfezi

Basra Körfezi ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Basra Körfezi haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 1.278 Basra Körfezi haberi bulunmuştur.

Basra Körfezi Haberleri

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: İran Trump döneminde tarihinde hiç görmediği kadar zor günler geçirdi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: İran Trump döneminde tarihinde hiç görmediği kadar zor günler geçirdi

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD Başkanı Trump'ın başkanlık süresi boyunca İran'ın tarihindeki en zor günlerini geçirdiğini söyledi.

5.11.2020Dünya
Hinduizm nedir Hindu ne demek Hinduizm hakkında bilgiler

Hinduizm nedir? Hindu ne demek? Hinduizm hakkında bilgiler

Hindistan'da yaşayanların inandığı bir din olan Hinduizm herkeste bir merak uyandırıyor. Bu dini merak eden kişiler, Hinduizmin özeliklerini öğrenerek daha geniş bir bilgiye sahip olabilirler. Hinduizm nedir? Hindu ne demek? Bu din ile ilgili tüm ayrıntıları sizler için derledik.

3.11.2020Araştırma
İran ve Filistinden İsraille normalleşme anlaşmasına çok sert tepkiler

İran ve Filistin'den İsrail'le normalleşme anlaşmasına çok sert tepkiler

İran ve Filistin, ABD Başkanı Donald Trump'ın ev sahipliğinde Beyaz Saray'da düzenlenen törenle imzalanan İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasına tepki gösterdi.

15.09.2020Dünya
Son dakika... Bakan açıkladı... Doğal gaz çalışmaları başladı

Son dakika... Bakan açıkladı... Doğal gaz çalışmaları başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez "Uygun bir modelle bu sahayı geliştirip üretime hazırlayacağız. Bunun için şu anda mühendislik çalışmaları başlamış durumda. İnşallah hedefimiz 2023 gibi üç yıl içerisinde Cumhuriyetimizin 100. yılında bu gazı kıyımıza getirip sisteme bağlamak. En yüksek üretim seviyesine çıkmak için belirli bir süreye ihtiyacımız olacak gibi öngörüyoruz ancak 2023 de karada ilk gaz teslimini yapacağız. Toplamda 30-40 kuyu açmayı planlıyoruz. Arkadaşlarımız şu anda bu çalışmayı yapıyor. Allah’ın izniyle çıkartacağız, bir sıkıntı görmüyoruz." dedi.

11.09.2020Sigorta
BAE petrolü, İsrail için stratejik bir alternatif olabilir

BAE petrolü, İsrail için stratejik bir alternatif olabilir

Tel Aviv ile Abu Dabi arasındaki normalleşme anlaşması iki ülke arasında yeni enerji iş birliklerini gündeme getirirken, ithal petrole bağımlı İsrail pazarının, OPEC'in dördüncü büyük ham petrol üreticisi Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) açılacağı öngörülüyor.

29.08.2020Ekonomi
Türkiye gelecek yıllarda hortum ve aşırı sıcaklıklardan etkilenecek

'Türkiye gelecek yıllarda hortum ve aşırı sıcaklıklardan etkilenecek'

Boğaziçi Üniversitesi İklim Değişikliği ve Politikaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Klimatolog ve Meteorolog Prof. Dr. Murat Türkeş, "Türkiye gelecekte, hem sıcak hava dalgaları ve kuraklıklardan hem de şiddetli ve aşırı yağış olayları ile gök gürültülü fırtınalar, hortum gibi olaylarından günümüze oranla daha fazla etkilenebilecektir." dedi.

29.06.2020Teknoloji
Bahreynin şehirleri neler Bahreyn başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Bahreyn'in şehirleri neler? Bahreyn başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri

Arabistan yarım adasına yakın olan Bahreyn Arap ülkelerinden biridir. En refah seviyesine ulaşmış Arap ülkelerinden olan Bahreyn aynı zamanda her yıl binlerce turisti ağırlayan bir ülkedir. Ülkede pek çok doğal yerler bulunmaktadır. Bahreyn yüzölçümü küçük olmasına rağmen petrol üreten bir ülke olarak bilinmektedir. Peki, Bahreyn'in şehirleri neler? Bahreyn başkenti, nüfusu, yüzölçümü, telefon ve posta kodu bilgileri nedir? İşte, Bahreyn ülkesine dair merak edilenleri sizler için derledik.

18.06.2020Seyahat
Dicle Nehri nerede Nereden doğar ve nereye dökülür Dicle nehrinin özellikleri ve uzunluğu

Dicle Nehri nerede? Nereden doğar ve nereye dökülür? Dicle nehrinin özellikleri ve uzunluğu

Ülkemizde ünlü nehirler bulunmaktadır. Türkiye'nin en ünlü nehirlerinden olan Dicle nehri hem Türkiye'de hem de Türkiye dışında ye alan nehirlerden biridir. Dicle nehri ile ilgili günümüzde pek çok araştırma yapılmaktadır. Özellikle nehrin nereden doğup nereye döküldüğü ve Dicle nehrinin özellikleri son yıllarda en çok araştırılanlar arasına girmiştir. Peki, Dicle nehri nerede? Dicle nehri nereden doğar ve nereye dökülür? Dicle nehrinin özellikleri ve uzunluğu nedir? İşte Dicle nehri ile ilgili tüm detaylı bilgileri sizler için hazırladık.

7.06.2020Seyahat
ABD donanmasından, İran’a 100 metreden fazla yaklaşmayın uyarısı

ABD donanmasından, İran’a '100 metreden fazla yaklaşmayın' uyarısı

ABD donanması dün yayınladığı bildiride güvenliği artırma, belirsizliği en aza indirme ve yanlış hesaplamaları azaltma gerekçesiyle yayınladığı uyarıda, İran donanmasının Amerikan savaş gemilerine 100 metreden az yaklaşırsa vurulacağını belirtti. İran, donanmasının Basra Körfezi’ndeki faaliyetlerine devam edeceğini açıkladı.

20.05.2020Dünya
İran Ordusu tatbikatta yanlışlıkla kendi gemisini vurdu: 19 asker öldü

İran Ordusu tatbikatta yanlışlıkla kendi gemisini vurdu: 19 asker öldü

İran Ordusu, dün düzenlenen deniz tatbikatı esnasında, Konarek savaş gemisinin destek fırkateyninden kaynaklı, kazara meydana gelen olayda 19 askerin öldüğünü duyurdu.

11.05.2020Dünya
ABDnin bazı silah ve askerlerini Suudi Arabistandan geri çekeceği iddiası

ABD'nin bazı silah ve askerlerini Suudi Arabistan'dan geri çekeceği iddiası

ABD'nin, Suudi Arabistan petrol tesislerine yapılan saldırılardan sonra bu ülkeye konuşlandırdığı 4 Patriot hava savunma sistemi ve askerlerin bir kısmı ile diğer bazı silahları geri çekeceği iddia edildi.

7.05.2020Dünya
İrandan ABDye haritalı gönderme 11 bin kilometre...

İran'dan ABD'ye haritalı gönderme! 11 bin kilometre...

ABD ile İran arasında Basra Körfezi'nde yaşanan hücum bot krizi derinleşiyor. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “ABD güçlerinin evlerinden 11 bin kilometre uzakta bir işi yok. Kendileri, bizi Basra Körfezi kıyılarımızda kışkırtıyor” dedi.

23.04.2020Dünya
ABD Başkanı Trumptan İran açıklaması: Yok etmeleri emri verdim

ABD Başkanı Trump'tan İran açıklaması: Yok etmeleri emri verdim

ABD Başkanı Trump yaptığı son dakika açıklamasında “Donanmaya denizde bizim gemilerimizi taciz etmeleri halinde tüm İran silahlı botlarını vurmaları ve yok etmeleri emri verdim” ifadelerini kullandı. Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump'ın, koronavirüs (Kovid-19) tedavisi için "çığır açıcı" olarak nitelendirdiği "hidroksiklorokin" sıtma ilacının salgına karşı etkisinin olmadığı yapılan bilimsel bir araştırmayla ortaya çıktı.

22.04.2020Dünya
Kolera nedir Kolera salgını ne zaman ortaya çıkmıştı

Kolera nedir? Kolera salgını ne zaman ortaya çıkmıştı?

Korona virüsüyle birlikte tarihteki salgınlar da bir kez daha gündeme geldi, bunlardan biri de kolera salgını oldu. Sosyal medyada Türkiye’nin 1940 yılında Çin’e kolera salgını için aşı gönderdiği, Çin’in de ‘2 milyon tanı kitinden ‘vefa borcu’ olarak ücret almadığı iddiası yayıldı. Peki, kolera nedir? Kolera salgını ne zaman ortaya çıkmıştı?

24.03.2020Sağlık
Kumların ortasında yükselen şehir: Dubai

Kumların ortasında yükselen şehir: Dubai

1900’lü yılların küçük balıkçı kasabası Dubai hayranlık uyandıran modern bir metropole dönüştü. Gökdelenleri birbirleriyle yarışırken festivaller, sanat etkinlikleri ve fuarlar gösterişli programları için burayı seçiyor. Şüphesiz, her hâliyle turizmin gözde destinasyonlarından biri Dubai.

Ruhani: Katarla ilişkilerimizi geliştireceğiz

Ruhani: Katar'la ilişkilerimizi geliştireceğiz

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Katar'la ilişkileri geliştirme konusunda kararlı olduklarını söyledi.

12.01.2020Dünya
Ummanda çok kritik gelişme Yeni Sultanı açıkladılar

Umman'da çok kritik gelişme! Yeni Sultanı açıkladılar

Umman’da ülkeyi 50 yıldır yöneten Sultan Kabus’un ölümünün ardından yeni Sultan açıklandı. Sultan Kabus’un ölümü, on yıllardır bölgede arabulucu rolü üstlenen bir ismin devre dışı kalması açısından Ortadoğu için kritik öneme sahip.

11.01.2020Dünya
Umman Sultanı Kabus bin Said, 79 yaşında hayatını kaybetti

Umman Sultanı Kabus bin Said, 79 yaşında hayatını kaybetti

Umman Sultanı Kabus bin Said'in (79) hayatını kaybettiği ve ülkede 3 gün yas ilan edildiği bildirildi.

11.01.2020Dünya
Gerilime mola: İran, Irak’ta iki üssü vurdu ABD yönetimi alttan aldı

Gerilime mola: İran, Irak’ta iki üssü vurdu ABD yönetimi alttan aldı

İran, ABD’nin Süleymani suikastına Irak’taki iki Amerikan üssüne füze saldırısıyla karşılık verdi. İran dini lideri Hamaney, “Amerikalılara tokat vurduk” dedi. Saldırı sonrası basın açıklaması yapan Trump, hiçbir ABD’linin hayatını kaybetmediğini söyleyerek tansiyonu düşüren mesajlar verdi.

9.01.2020Dünya
Kriz yeniden yükselir mi

Kriz yeniden yükselir mi

ABD’de Donald Trump’ın iktidar olması ve sonrasında İran ile yapılmış 2015 tarihli nükleer anlaşmadan vazgeçmesinin ardından gerilim tırmanışa geçmişti.

9.01.2020Dünya
Tahranda uçak faciası... Kalkıştan 2 dakika sonra düştü

Tahran'da uçak faciası... Kalkıştan 2 dakika sonra düştü

İran-ABD geriliminin Irak’taki Amerikan üslerine yapılan saldırılarla had safhaya ulaştığı gün, Tahran’da Ukrayna Havayolları’na ait bir yolcu uçağı düştü. Tahran-Kiev arası uçmak üzere havalanan Boeing 737 tipi uçak, dün kalkıştan 2 dakika sonra yere çakıldı. Düşen uçaktaki yolcu ve mürettebattan oluşan 176 kişi hayatını kaybetti.

9.01.2020Dünya
Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Erdoğan ve Putin Libya için ateşkes çağrısında bulundu

Son dakika haberi: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Erdoğan ve Putin Libya için ateşkes çağrısında bulundu

Bakan Çavuşoğlu mevkidaşı Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile açıklama yaptı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "İki lider (Erdoğan-Putin) Libya'da, 12 Ocak gece yarısı 00.00'da ateşkes sağlanması için çağrıda bulunuyor." dedi.

8.01.2020Gündem
Lufthansa, İran ve Iraka uçuşları askıya aldı

Lufthansa, İran ve Irak'a uçuşları askıya aldı

Şirket, iki ülkenin hava sahasından geçen uçuş güzergahlarını "tedbiren" askıya aldı.

8.01.2020Ekonomi
Son dakika haberler: İranda nükleer tesis bölgesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi..

Son dakika haberler: İran'da nükleer tesis bölgesinde 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi..

İran'da yaşanan son dakika gelişmelerine deprem de eklendi. İran'ın Basra Körfezi'nde bulunan Buşehr eyaletinde 4,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Borazcan kentinde meydana gelen depremde, can ve mal kaybına yönelik herhangi bir açıklama yapılmadı. Depremin sabah saat 05.50'da yerin 10 kilometre derinliğinde meydana geldiği duyuruldu.

8.01.2020Dünya
ABD basınına göre Trump’ın suikast kararı sürpriz oldu

ABD basınına göre Trump’ın suikast kararı sürpriz oldu

Amerikan Washington Post gazetesi, Başkan Trump’ın İranlı komutan General Süleymani’ye yönelik suikast kararı almasının kendi ekibi içinde bile şaşkınlık yarattığını yazdı.ABD’nin etkin gazetelerinden Washington Post, İranlı General Kasım Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili kararın perde arkasını yazdı. Buna göre geçen pazar günü ABD Başkanı Donald Trump, üst düzey güvenlik danışmanlarıyla Noel ve yeni yıl tatilini geçirdiği Florida’daki Mar-a Lago golf kulübünde bir araya geldi.

5.01.2020Dünya
Basra Körfezinde bir gemiye el koydular

Basra Körfezi'nde bir gemiye el koydular

İran Devrim Muhafızları, akaryakıt kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle Basra Körfezi'nde bir gemiye el koyduğunu duyurdu.

30.12.2019Dünya
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: ABD İrana uyguladığı yaptırımları sona erdirmek zorunda kalacak

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: ABD İran'a uyguladığı yaptırımları sona erdirmek zorunda kalacak

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD'nin başkanlık seçimlerinden önce ya da sonra İran'a uyguladığı yaptırımları sona erdirmek zorunda kalacağını söyledi.

23.12.2019Dünya
Milli denizaltına ismini veren Piri Reis kimdir Piri Reis ne zaman ve nasıl öldü

Milli denizaltına ismini veren Piri Reis kimdir? Piri Reis ne zaman ve nasıl öldü?

Türkiye'nin ilk milli denizaltısı olma özelliğini taşıyan Piri Reis, suya indirildi. Milli denizaltına ismini veren Piri Reis, denizcilik alanında zamanının en önemli bilim adamları arasında yer aldı.Peki, Piri Reis kimdir? Piri Reis ne zaman ve nasıl öldü?

22.12.2019Gündem
Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğandan tarihi törende kritik mesajlar

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan tarihi törende kritik mesajlar

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şayet KKTC ve Libya ile başlattığımız süreçlerden vazgeçersek bırakınız ekonomik faaliyetleri, bize denize girecek kıyı, olta atacak sahil bile bırakmayacaklar. Karşımızdakilerin hak, hukuk, adalet, ahlak, insaf diye bir dertleri kesinlikle bulunmuyor. Türkiye'ye ve Türk milletine karşı öyle bir kinleri var ki ellerinden gelse bizi sadece Anadolu'dan söküp atmakla kalmayacak, dünyadan kökümüzü kazıyacaklar. Yunanistan ve onu destekleyen kimi ülkeler, uzunca bir süredir Türkiye'yi adeta denize adım atamaz hale getirmenin hazırlıkları içindeydi. Akdeniz'e komşu kimi Arap ülkeleri ile İsrail'in de benzer çabalar içinde olduğunu biliyoruz. Bizim, durduk yere kimseyle maraza çıkarmak, kimsenin hakkını, hukukunu gasp etmek gibi bir niyetimiz yoktur. Bıçak gırtlağa dayanana kadar da sükunetimizden asla taviz vermedik ancak, geldiğimiz noktada artık bu suskun ve çekingen politikayı sürdürme lüksümüz yoktur" açıklamasında bulundu.

22.12.2019Ekonomi
Rusya Akdeniz’de tatbikat başlattı: Suriye rejimi de katılıyor

Rusya Akdeniz’de tatbikat başlattı: Suriye rejimi de katılıyor

Suriye’deki askeri varlığı 4 yılı geride bırakan Moskova, bu ülkedeki Tartus deniz üssü etrafında Esad rejimi ile ortak tatbikat başlattı. Kremlin ayrıca limana yarım milyar dolar yatırım ve burasını Basra Körfezi’ne bağlayacak bir demiryolu hattı planlıyor.

18.12.2019Dünya
Müslümanlar zekâtı verse İslam ülkelerinde fakir kalmaz

Müslümanlar zekâtı verse İslam ülkelerinde fakir kalmaz

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İslam İşbirliği Teşkilatı üyesi 46 ülkenin temsilcilerine, “İslam İşbirliği Teşkilatı nüfusunun yüzde 21’i, yani 350 milyon kişi, aşırı yoksulluk şartlarında hayata tutunmaya çalışıyor. En zengin İslam ülkesi ile en yoksulu arasındaki gelir farkı 200 katı aşıyor. Müslümanlar zekâtı verecek olsa, İslam ülkelerinde fakir kalmaz” diye seslendi.

9.12.2019Gündem
İran Cumhurbaşkanı Ruhani: İrana göre Suudi Arabistan ile yeniden ilişki kurulmasında problem yok

İran Cumhurbaşkanı Ruhani: İran'a göre Suudi Arabistan ile yeniden ilişki kurulmasında problem yok

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, "İran'a göre bölge ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesinde ve Suudi Arabistan ile yeniden ilişki kurulmasında hiçbir problem yoktur." dedi.

3.12.2019Dünya
Hürmüz Adasındaki Cadılar Vadisi

Hürmüz Adası'ndaki 'Cadılar Vadisi'

İran'ın güneyinde Basra Körfezi'nin girişindeki Hürmüz Adası'nda bulunan ve 'Cadılar Vadisi' olarak bilinen bölge, turistlerin ilgisini çekiyor. Sahil kenarındaki tepelerin üstünde değişik hayvan silüetlerini andıran kaya parçaları, bölgeyi ziyaret edenlere ilginç manzaralar sunuyor.

3.12.2019Seyahat
Uzlaşı sinyali... Gözler 10 Aralıkta

Uzlaşı sinyali... Gözler 10 Aralık'ta

Kuveyt Başbakanı Sabah el-Halid es-Sabah, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) zirvesinin 10 Aralık'ta Suudi Arabistan'da düzenleneceğini; bunun, "Körfez uzlaşısında son derece önemli bir istasyon olacağını" bildirdi.

1.12.2019Ekonomi
İrandan geniş çaplı hava savunma tatbikatı

İran'dan geniş çaplı hava savunma tatbikatı

İran ordusu, Simnan eyaletinde Basra Körfezi ve Hürmüz Boğazı hava sahasının simüle edileceği geniş çaplı hava savunma tatbikatıbaşlattığını duyurdu.

22.11.2019Dünya
Ruhani: ‘Protestolar başarısız oldu’

Ruhani: ‘Protestolar başarısız oldu’

İRAN devlet medyasında yer alan haberlere göre, başkent Tahran’da düzenlenen bakanlar kurulu toplantısında konuşan Ruhani, ülke genelinde düzenlenen ve ölümlere yol açan gösterilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

21.11.2019Dünya
Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu İşte Osmanlı Devletinin kuruluş tarihi

Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu? İşte Osmanlı Devleti'nin kuruluş tarihi

Kuruluş Osman dizisinin başlamasıyla, 20. yüzyıla kadar varlığını sürdüren Osmanlı Devleti ile ilgili bilgiler merak konusu oldu. Tarihi bilgilere göre, Osmanlı Devleti'nin hangi yılda ne zaman kurulduğunu öğrenmek isteyenler, Osmanlı Beyliği'nin kurulması ile başlayan Osmanlı Devleti'nin padişahları ve kuruluş detaylarını araştırma yapıyor. Peki, Osmanlı Devleti ne zaman kuruldu? İşte, en geniş sınırlarına 1683 yılında ulaşan Osmanlı Devleti'nin tarihi...

20.11.2019Gündem
Pentagondan dikkat çeken rapor İlk kez yayımlandı

Pentagon'dan dikkat çeken rapor! İlk kez yayımlandı

ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) bağlı Savunma İstihbarat Ajansı (SIA), ilk kez yayımladığı "İran'ın Askeri Gücü Raporu"nda, Tahran'ın, füze ve insansız hava araçlarına (İHA) yatırımını artıracağını öngörürken, kara kuvvetlerini ise acil müdahale tugaylarına dönüştürecek şekilde yeniden dizayn etmeye çalıştığı belirtildi.

19.11.2019Dünya
Irak, Basra petrolünün ihracatı için Türkiyeyi alternatif görüyor

Irak, Basra petrolünün ihracatı için Türkiye'yi alternatif görüyor

Irak Petrol Bakanı Danışmanı Falah Jassim Alamri "Petrol ihracatında ilk rotamız Arap Körfezi ancak Irak, Türkiye ve Ürdün ile kurulacak enerji koridorlarına büyük önem veriyor" dedi.

11.11.2019Ekonomi
Ruhani’den Suudi Kralı’na mektup

Ruhani’den Suudi Kralı’na mektup

İRAN Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz’e bölgede barış ve istikrarı konu alan mektup gönderdiğini söyledi.

5.11.2019Dünya
Ruhaniden Kral Selmana barış mektubu

Ruhani'den Kral Selman'a 'barış mektubu'

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz'e bölgede barış ve istikrarı konu alan mektup gönderdiğini söyledi.

4.11.2019Dünya
Çölde açan zambak Dubai

Çölde açan zambak Dubai

Birleşik Arap Emirlikleri'nin incisi Dubai, geleneksel mahallelerden rekorları altüst eden mimari yapılara farklı zıtlıkları bir arada barındırıyor.

Irak ordusu: Aşırı güç kullandık

Irak ordusu: Aşırı güç kullandık

Protestolarda en az 100 kişinin hayatını kaybettiği Irak’ta ordu ilk kez olayları bastırmak için aşırı güç kullanıldığını itiraf etti. Soruşturma başlattıklarını açıkladı.

8.10.2019Dünya
Suudi Arabistan arzı dengelemek için stratejik rezervlerini kullanıyor

Suudi Arabistan arzı dengelemek için stratejik rezervlerini kullanıyor

Eski Lübnan Petrol İdaresi Müsteşarı Rabih Yaghi "Aramco tesislerine düzenlenen saldırı sonrası ABD de gerekirse stratejik rezervlerini kullanıma açacağını duyurdu ancak piyasayı dengeleyen ABD rezervlerinden ziyade, Suudi Arabistan’ın kendi stratejik rezervleridir" dedi.

30.09.2019Ekonomi

Yazar Sonuçları

Gençliğin peşinde yılanın izinde

Yılanlar neden hep genç görünür? Otu yemişlerdir de ondan!

25.07.2020

Kahinler ve peygamberler

Sözlüklerde aynı kavramı karşılayan sözcükler bunlar. İyi ama nasıl olur?

6.06.2020

İnciden petrole Katar’ın ışıltılı yolculuğu

Güneşin yavaş yavaş yüzünü göstermeye başladığı bugünlerde yine sıcak coğrafyalarla devam edelim ve yönümüzü bu kez Katar’a çevirelim. Ekonomisi 1930’lara kadar denizden çıkan incilere dayanan yoksul bir ülkeyken bugün petrol sayesinde dünyanın en zenginleri arasında. Eskiyle yeni, modernle geleneksel arasındaki farklılıkları görüp ülkenin nereden nereye geldiğine şahitlik etmek isteyenler için bu ülkede görülmesi ve deneyimlenmesi gereken çok şey var.

8.03.2020

Dört kitabın mânâsı denizlerde mi gizli?

Bir damla su, her yerde bir damla sudur. Ama bize ona bazen Atlas Okyanusu deriz, bazen Hint Okyanusu.

25.01.2020

Tahran'da trajedi

8 Ocak gecesi erken saatlerde İran, Irak’taki 2 ABD üssüne 16 füze attı. Bunlardan 12’si üslere ulaştı, ama üslerdeki zararın büyük olmadığı açıklandı. ABD, İran televizyonunda verilen füze saldırısı sırasında 80 Amerikan askerinin öldürüldüğü yönündeki haberleri kısa süre içinde yalanladı ve saldırıda insan kaybı yaşanmadığını bildirdi.

21.01.2020

Irak'ta ABD-İran çatışması

Geçen yılın son günü Bağdat’taki ABD Büyükelçiliğinin saldırıya uğraması ve Büyükelçiliğin girişindeki güvenlik bölümünün yakılması dikkatleri bir kez daha Irak üzerine topladı. ABD bu saldırıdan doğrudan İran’ı sorumlu tuttu.

7.01.2020