EKONOMİ

Bakan Bolat: Uysal koyun konumunda değiliz

Ticaret Bakanı Ömer Bolat "AB ile olan ticaretimizde bir gerileme söz konusu değil. İhracatın ithalatı karşılama oranında toparlanma devam ediyor" dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bazı ülkelerin dampingli ve menşei saptırmalı ihracat yaptıklarını belirterek, “Bizim ürünlerimizi almamak için uğraşanlar, gümrük engelleri, tarife dışı engeller çıkaran ülkeler var. Biz bu noktada uysal koyun konumunda değiliz. Yerli ve milli üretimimize zarar veren, Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı işler yapan ülkeler ve onların ürünleri noktasında biz de aktif bir ticaret politikası uyguluyoruz ve uygulamaya devam edeceğiz” dedi.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Ticaret ve Sanayi Odaları ile Ticaret Odaları Müşterek Konsey Toplantısı, TOBB İkiz Kuleler Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştiriliyor. Tüccar ve sanayicilerin durumunun istişare edilerek, sıkıntılarının ve önerilerinin dinleneceği toplantının açılışına Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra çok sayıda TOBB Konsey üyesi katıldı.

“AB İLE OLAN TİCARETİMİZDE BİR GERİLEME SÖZ KONUSU DEĞİL”

Bakan Bolat yaptığı konuşmada, Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’nin ihracat durumunun iyi olduğunu belirterek, “İhracatımızda az bir düşüş var ama pozisyonumuzu koruyoruz. AB ile olan ticaretimizde bir gerileme söz konusu değil. Avrupa ile ticaretimiz 210 milyar dolara yükseldi” ifadelerini kullandı.
255,8 milyar dolarlık ihracat ile son 21 yılda 7 katı artış sağladıklarını belirten Bakan Bolat, “2024 hedefimiz ise 267 milyar dolar. Yani yaklaşık yüzde 4 ila 5 arasında bir artışı başarmamız gerekiyor” dedi.

GÜNCELLENME

Bunları da beğenebilirsiniz

Son Dakika Haberler