EKONOMİ

Bakan Bayraktar: Gabar'da petrol üretimi 40 bin varili aştı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gabar'da petrol üretiminde günlük 40 bin varilin üzerine çıkıldığını bildirdi. "Hedefimiz 100 bin varile çıkabilmek. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz" dedi.

Türkiye'nin petrol ve doğal gaz arama çalışmaları son sürat devam ediyor. Rezervler güncellenirken mevcut petrol kuyularındaki üretim de rekor kırmaya başladı.

Türkiye'nin Karadeniz ve Gabar Dağı'nda gerçekleştirdiği doğal gaz ve petrol üretimi çalışmaları meyvelerini vermeye devam ediyor. Gabar'da üretilen kaliteli petrol günlük 40 bin varili aştı. Açılan kuyularda hedef günlük 100 bin varil petrole erişmek.

"40 BİN VARİLİN ÜZERİNE ÇIKTI"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Gabar'da petrol üretiminde günlük 40 bin varilin üzerine çıkıldığını bildirdi. "Hedefimiz 100 bin varile çıkabilmek. Bunun için gece gündüz çalışıyoruz" dedi.

Bayraktar'ın açıklamaları şöyle:

Bugün itibarıyla 40 bin varil günlük üretimi burada geçmiş bulunuyoruz. Bu Türkiye'de en kaliteli petrolü ürettiğimiz ve en çok petrolü ürettiğimiz ve en çok petrolü ürettiğimiz gün olarak tarihe geçen bir gün. Bunun için öncelikle burada çalışan kardeşlerimizi tebrik ediyorum. Onların büyük emekleri var. Burada onlarla beraber gece gündüz vazife yapan güvenlik güçlerimize teşekkürlerimi, şükranlarımı sunuyorum milletimiz adına. Bu yolda bizi ilk günden destekleyen ve burayı gece gündüz takip eden Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum. Aziz milletimize onların dualarıyla, onların destekleriyle bugünlere geldiğimiz için bir kez daha şükranlarımı arz ediyorum.

"2024 SONU HEDEFİMİZ GÜNLÜK 100 BİN VARİLE ÇIKABİLMEK"

Bugün Türkiye Cumhuriyetinin tarihinde önemli bir gün. Bugün itibarıyla Türkiye'de üretimimiz toplam 100 bin varili geçmiş oldu. Şırnak açık ara Türkiye'nin artık net bir şekilde petrol şehridir, petrol başkentidir. İnşallah daha gidecek yolumuz var. Yılbaşı gecesi buraya geldiğimizde hatırlarsanız demiştik ki, 2024 sonu hedefimiz 100 bin varile günlük çıkabilmek. Bunun için de gece gündüz çalışıyoruz.

"KUYU BAŞI ORTALAMA ÜRETİMİMİZ 1200 VARİLİ GEÇMİŞ DURUMDA"

Şu anda 33 kuyuda bu üretimi gerçekleştirdik. Kuyu başı ortalama üretimimiz 1200 varili geçmiş durumda. Dolayısıyla biz hedefimiz olan 95 kuyuya geldiğimizde yıl sonunda bu rakamlara ulaşmış olacağız. Bu Türkiye'nin özellikle enerjideki dışa bağımlılığını düşürmek için önemli. Buradaki çalışmalarımız aralıksız devam edecek. Yeni kuyularımız var, yeni keşif kuyularımız var. Hakkari'de, Van sınırında yeni kuyularımız olacak bu yıl içinde. Onlarda da yapacağımız yeni keşiflerle bu üretim rakamları çok daha ileriye gidecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN TEBRİK TELEFONU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şırnak’ta Şehit Aybüke Yalçın Petrol Sahası’nda incelemelerde bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Bayraktar’ı telefonla arayarak, çalışanlara hitap etti.

Erdoğan, "Sevgili işçi kardeşlerim, bugün ulaştığınız seviye sebebiyle sizleri milletim adına tebrik ediyorum. Sizler gerçekten 100 bin varil hedefine en kısa zamanda ulaşacaksınız. Çünkü sizin ideallariniz var, bu ideallerden hiçbir taviz vermediniz. Her geçen gün bu hedefe yürüyorsunuz. İnanıyorum ki Gabar bu işin artık öncüsü olacak. Bizim gücümüze güç, milletimizin iradesine farklı bir irade koyacaksınız. İstihdam noktasında Gabar'da istihdamı daha da artıracaksınız. Buranın zenginliğine zenginlik katacaksanız, gözlerinizden öpüyorum. Sizleri en kalbi duygularla selamlıyorum. Sizleri Allah'a emanet ediyorum" dedi.

GÜNCELLENME

Bunları da beğenebilirsiniz

Son Dakika Haberler