HABER

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç: Milletimiz sivil, demokratik, katılımcı bir anayasaya kavuşmalı

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, “Milletimizin sivil, demokratik, katılımcı bir anayasaya kavuşması lazım. ‘Türkiye Yüzyılı’na başlarken, inşallah 28’inci dönem parlamentosunda bir uzlaşma sağlanır ve milletimize olan bu önemli borcumuzu da yerine getirmiş oluruz” dedi.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, çeşitli programlara katılmak üzere Giresun’a geldi. Sırası ile Valiliği, Giresun Adliyesini, Giresun Belediyesini, AK Parti ve MHP il başkanlıklarını ziyaret eden Bakan Tunç, daha sonra Giresun Adalet Sarayı Yer Teslimi ve Temel Atma Töreni’ne katıldı. Törende AK Parti Giresun milletvekilleri Ali Temur, Ertuğrul Gazi Konal, Nazım Elmas, Vali Mehmet Fatih Serdangeçti, Giresun Cumhuriyet Başsavcısı Zeynel Abidin Akkiraz, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu, yargı mensupları ve çok sayıda kişi yer aldı.

Törende konuşan Bakan Tunç, Giresun’a yakışacak, adalet makamını temsil edecek eserin kısa süre içerisinde tamamlanarak hakim, savcı, avukat ve tüm yargı çalışanlarına hayırlı olması temennisinde bulundu. Türkiye’de 2002 yılında 78 olan adalet sarayını, 22 yılda 366’ya çıkardıklarını belirten Tunç, mahkeme sayılarında yüzde 99, idari yargıda ise yüzde 51’lik artış sağladıklarını söyledi.

‘TEMEL KANUNLARIMIZIN TAMAMINI YENİLEDİK’

Temel kanunların tamamını vatandaşların ihtiyaçlarına uygun hale getirdiklerini belirten Tunç, “Adaletin tecellisini sağlayacak olan mevzuatın iyileştirilmesi noktasında da ülkemiz çok önemli mesafeler aldı. İşte 22 yıldan bu yana temel kanunlarımızın tamamını yeniledik. Temel kanunlarımızın tamamını vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına uygun hale getirdik ve yine Anayasamızda gerçekleştirmiş olduğumuz sessiz devrim sayılan reformlarla da ülkemizin, devletimizin demokratik hukuk devleti niteliğini daha da güçlendirdik. Yüksek Askeri Şura’nın yapısından tutun da Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun yapısına varıncaya kadar. Anayasa Mahkemesi’nin yapısından tutun da Devlet Güvenlik Mahkemelerinin kaldırılmasına, Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılmasına varıncaya kadar tüm bu yapısal dönüşüm, ülkemizin demokratik niteliğini daha da güçlendirdi. Vesayetçi ve darbeci anlayışı tarihe gömmeyi bu yapısal reformlar sayesinde başardık. Anayasamızda sıkıyönetim ilan edilebilir gibi demokratik olmayan, darbeci yargılanamaz gibi anti-demokratik hükümleri milletimizin onayı ile kaldırmayı başardık. Tabi ki Anayasamızda gerçekleştirilen kadın haklarının güçlendirilmesi, çocukların korunması, bilgi edinme hakkı, kamu denetçiliği gibi hak arama yollarını arttıran bu önemli değişikleri biz önemli buluyoruz, reform diyoruz ama yeterli görmüyoruz. Milletimizin sivil, demokratik, katılımcı bir anayasaya kavuşması lazım. Türkiye Yüzyılına başlarken, inşallah 28’inci dönem parlamentosunda bir uzlaşma sağlanır ve milletimize olan bu önemli borcumuzu da yerine getirmiş oluruz” diye konuştu.

‘2024 YILINDAN İTİBAREN UYGULAMAYA KOYUYORUZ’

Hakimlik ve savcılık sınavına girilebilmesi için bu yıl sınav uygulaması başlattıklarına da kaydeden Bakan Tunç, “2002 yılında 9 bin civarında hakim ve savcımız varken, bugün bu sayı 24 bine ulaştı. Sayımızı giderek artırıyoruz. Genç bir kadromuz var. Yüzde 70’i 10 yılın altında kıdeme sahip, yüzde 45’i de 5 yılın altında kıdeme sahip. Gelecek vaat eden bir yargı teşkilatımız söz konusu. Bu teşkilatımızı daha da güçlendirmenin yollarını aramaya ve uygulamaya devam ediyoruz. Önemli mevzuat değişikleri yaptık bu konuda. Yargı Reformu Strateji Belgelerinde düzenlendiğimiz özellikle kürsüdeki kardeşlerimizi daha donanımlı hale getirecek uygulamaları başlattık. Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı bunlardan bir tanesi. Hukuk fakültelerindeki eğitim kalitesinin artırılması noktasındaki çalışmalarımız, kontenjanlar ile ilgili, YÖK ile ilgili devam eden görüşmelerimiz hem hukuk eğitiminin kalitesi, hukuktan mezun olan kardeşlerimizin bir ön elemeye tabii tutularak Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavını kazananların avukatlık stajına başlayabilmesi ve hakimlik-savcılık sınavına girebilmesi noktasındaki sınavı da 2024 yılından itibaren uygulamaya koyuyoruz. Yürürlüğe giriş tarihi 2024. İnşallah eylül-ekim gibi bu ilk sınavı gerçekleştirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

GÜNCELLENME

Bunları da beğenebilirsiniz

Son Dakika Haberler