Windows 10 güvenli mod nasıl açılır? Windows 10'da güvenli mod açma ve kapatma

Windows 10 güvenli mod nasıl açılır Windows 10da güvenli mod açma ve kapatma

Windows 10 güvenli mod günümüzde sıklıkla kullanılan terimlerden birisidir. Özellikle bilgisayar ve laptop sistemlerinde bulunan ve anlamı bakımından oldukça önemli ve işe yarar etkisi bulunan bir özelliktir. Bu bakımdan dolayı anlamını ve işe yaradığı alanları öğrenebilir ve buna göre kullanımını sağlayabilirsiniz. Windows 10 güvenli mod nasıl açılır? Windows 10'da güvenli mod açma ve kapatma nasıl olur? İşte, tüm detaylar.

Haberin Devamı

Windows 10 güvenli mod çok önemli bir etkiye sahiptir. Bu mod sayesinde bilgisayar içinde herhangi bir arıza olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Herhangi bir yükleme sonrası da arıza kontrolü yapılmasına da olanak sağlamaktadır. Bilgisayarların sistemsel sorunlarının çözülmesini, doğru bir şekilde çalışmasını ve daha rahat kullanım sağlanabilmesine de olanak sağlamaktadır.

 Windows 10 Güvenli Mod Ne İşe Yarar?

 Güvenli mod, bilgisayarlarda meydana gelen hataların giderilmesi, kötü amaçlı yazılımların silinmesi gibi durumlarda etkili olmaktadır. Güvenli mod, bilgisayarınızın düzgün çalışması için bileşenleri çalıştırmaya yarar. Sadece video sürücülerini kullanan güvenli mod, ekranın en düşük çözünürlükte görülmesini sağlayarak diğer donanım sürücülerinin yüklenmesine izin vermez. Bilgisayar sorunları ile karşılaşıldığında ilk çözüm noktası güvenli mod olarak bilinmektedir. Bazı yanlış giden durumlarda, mavi ekranlı problemlerde ve kötü amaçlı yazılımların giderilmesi için güvenli mod geliştirilmiştir.

 Windows 10 Güvenli Mod Nedir?

Haberin Devamı

Üçüncü kısım sürücü ve programların yüklenmesine engel olan, Microsoft yapılandırılması ile çalışma sağlayan ön yükleme yapılandırmasına denmektedir. Güvenli mod, bilgisayarın genel ya da yükleme gibi sorunlarına biçimlendirme yapmadan kaldırılmasına ve bilgisayarın net ve düzgün çalışabilmesine olanak sağlamaktadır. Ayrıca kötü amaçlı yazılımların taranması, hatalı yazılımların doğrulanma işlemi, yazılımları kaldırma, donanım sürücülerinin güncelleme işlemleri, sistemi bir önceki haline geri çevirme gibi işlemler güvenli mod içerisinde gerçekleştirilebilmektedir.

 Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Açılır?

 Güvenli modun nasıl açılacağı konusu çok merak edilmektedir. Herkes mutlaka bu sorunun cevabını bir kerede olsa aramıştır. Güvenli mod Windows 10 üzerinde açılması şu şekildedir;

- Öncelikle bilgisayar normal bir şekilde başlatılmalıdır.

 - Klavye üzerinde bulunan Windows tuşuna basılmalıdır.

 - Windows tuşuna basıldıktan hemen sonra başlat menüsü üzerindeyken shift tuşuna basarak yeniden başlat seçeneği tıklanmalıdır.

 - Ekran kapanır kapanmaz ise shift tuşu bırakılmalıdır.

Haberin Devamı

 - Beliren ekranda sorun giderme bölümü açılmalıdır.

 - Sorun giderme kısmında bulunan gelişme seçenek menüsü açılmalıdır.

 - Başlangıç ayarları ekranını açarak bilgisayarı yeniden başlatmanız gerekmektedir.

 - Tekrar önünüze gelecek ekranda başlangıç ayarları karşınıza çıkacaktır.

 - Bu ekran içinde güvenli mod seçeneği klavyede bulunan 4 ya da F4 tuşuna basılmalıdır.

 - Tüm bu aşamalardan sonra bilgisayar yeniden başlatılacak ve güvenli mod aktif olacak şekilde açılacaktır.

 Windows 10 Güvenli Mod Msconfig İle Nasıl Açılır?

Haberin Devamı

  - Bilgisayar standart olarak çalıştırılır.

 - Windows ve R tuşuna birlikte basılır.

 - Bu tuşlara basıldıktan hemen sonra karşınıza çıkan çalıştır bölümünün aç yazan arama kısmına msconfig yazıp onay verilmelidir.

 - Bu aşamadan sonra önyükleme sekmesi açılıp güvenli önyükleme seçilmelidir.

 - Güvenli önyükleme onayını kaldırıp bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda güvenli mod aktif olarak açılacaktır.

 Bir diğer seçenek ise F8 tuşuna bilgisayar açılırken ve Windows logosu görülmeden basıldığında otomatik olarak güvenli modun açılmasıdır.

Haberin Devamı

 Windows 10 Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

 Güvenli mod kapatılmak isteniyorsa ilk seçenek bilgisayarı yeniden başlatmak olacaktır. Fakat bu bilgisayarın işleyişi açısından sıkıntılı bir durum olabilmektedir. Bir diğer seçenek ise;

 - Windows ve R tuşlarına basılmalıdır.

 - Açılan kutucuğa msconfig yazılıp tamam seçeneğine tıklanmalıdır.

 - Tüm bu işlemlerden sonra önyükleme sekmesi seçilmelidir.

 - Daha sonra ise güvenli önyükleme seçeneğinin onay kutusunda bulunan işaret kaldırılarak kapama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Haberle ilgili daha fazlası: