GeriTeknoloji Telefonu kim buldu ve icat etti? Telefon ne zaman bulundu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Telefonu kim buldu ve icat etti? Telefon ne zaman bulundu

Telefonu kim buldu ve icat etti? Telefon ne zaman bulundu

Teknoloji geliştikçe gelecek teknolojiler insanları düşündürmeye ve heyecanlandırmaya sevk etmektedir. Telefon Dünya'nın en mühim ve dünyayı şaşırtan icatlarından bir tanesidir. Günümüzde hayatımızın her anına dahil olan telefonun kimin bulduğunu biliyor musunuz? Peki, telefon kim tarafından bulundu? Telefon ne zaman bulundu? İşte ayrıntılar.

Telefon birbirine uzakta konumda olan iki veya daha fazla kişinin iletişim kurmasına yardımcı olan bir telekomünikasyon cihazıdır. Telefon sesi kablolar sayesinde elektronik sinyallere dönüşerek, sinyalleri alıcıya tekrar ses olarak ulaştırmaktadır.

 Telefonu Kim Buldu?

 Telefonun mucidi ünlü Alexander Grahambell’dir. Telefonun daha önceden keşfeden kişilerin varlığı bilinmektedir. Meucci daha önce telefon benzeri bir cihaz icat etmişti. Hatta Floransalı Antonio Santa Guiseppe Meucci 1871 senesinde bu cihazın patentini de almayı başarmıştır. Ancak patenti yenileyemediği için paten haklarını kaybetmiştir. Bu sebepten dolayı telefonun mucidi Grahambell kabul edilmektedir.

 Telefon Ne Zaman Bulundu?

 Telefonu ilk kez 1871 senesinde Floransalı Guiseppe Meucci icat etmiştir. Fakat patent haklarını kaybetmesi üzerine resmi olarak ilk telefon 1876 senesinde icat edilmiştir. Ayrıca Alexander Grahambell icat edilen telefonla ilk konuşmayı yapan kişidir. 1875 senesinde yapılan araştırmalar sonucunda insan seslerinin veya diğer seslerin bir tel aracılığıyla iletilebilir olduğu keşfedildi.

 Aslında bu keşif tamamen tesadüfi bir şekilde olmuştur. Bay Watson rastlantıyla teller ile ilgilenirken sesler için iyi bir iletişim cihazı olduğunu keşfetmiştir. Alexander Grahambell pek çok deneme yapmasına rağmen vazgeçmeyerek telefonu 1876 senesinde icat etmeyi başarmıştır.

 

 

 

False