Sanal gerçeklik cihazına TÜBİTAK desteği

Güncelleme Tarihi:

Sanal gerçeklik cihazına TÜBİTAK desteği
Oluşturulma Tarihi: Haziran 15, 2010 10:10

Adana'da bir yazılım firması tarafından ar-ge çalışması sonucu deneme amacıyla üretilen ve dünyada az sayıda örneği bulunan “sanal gerçeklik” cihazı, Milli Savunma Bakanlığı ve bir otomobil firmasından ilgi gördü. Firma cihazın kullanım alanlarını genişletmek ve fonksiyonlarını geliştirmek için TÜBİTAK'tan destek aldı.

2 Adam Yazılım ve Teknoloji Firması ortağı bilgisayar yüksek mühendisi Osman Tekin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 yıl önce ortağı Taha Cananer ile o dönemde ABD ve Japonya gibi sayılı ülkelerde bulunan “sanal gerçeklik” cihazının bir örneğini üretmek amacıyla, ar-ge çalışmaları yaptıklarını kaydetti.

Başarılı olup olmayacaklarını bilmeden ilk prototipi ürettiklerini belirten Tekin, “Çok zor bir dönemdi. Ancak sonuçta dünyadaki benzerleriyle eşdeğer, hatta fonksiyonel anlamda bazı konularda daha iyi bir cihaz ürettik. Daha sonra, Türkiye'de ar-ge konusunda eskiden var olan umutsuz tablonun üstümüze sinmeye başladığını fark ettik. Çünkü cihazı daha fazla geliştirmek için maddi ve manevi destek yoktu. Bu sırada cihaz hakkında haber yapıldı ve sonraki gelişmeler, tahminimizin de ötesinde gerçekleşti” dedi.

Türkiye'de fabrikası bulunan dünyanın önde gelen otomobil firmalarından birisinin kendilerini cihazı tanıtmaları için davet ettiğini belirten Tekin, “Gittik ve tanıttık. Cihazın daha gelişmiş modeliyle ilgili bir çalışma yapma konusunda onlarla anlaştık. Bu konuda halen çalışmalarımız sürüyor” diye konuştu.

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞINDAN TALEP

Bu gelişmeler olurken, Milli Savunma Bakanlığından da talep geldiğini ifade eden Tekin, şöyle devam etti: “Bir brifingle cihazı tanıttık. Komutanlarımız, cihazın daha iyi hale getirilmesi dileğinde bulundular ve destek için TÜBİTAK'a başvurmamızı önerdiler. Adana'ya dönünce Çukurova Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Başkanı Mehmet Tümay ile irtibata geçtik. Kendisi de elimizden tuttu ve cihazı TÜBİTAK Projesi haline getirdik.

TÜBİTAK projeyi kabul etti ve bu cihazın dünyadaki rakiplerinden daha iyi olması adına bize 370 bin TL maddi destek sağladı. Bütün bu gelişmeler ar-ge'ye bakış açımızı değiştirdi. Türkiye'deki şirketlerin, ülke için yararlı bir ürün üretiyorlarsa ar-ge konusunda destek bulacaklarına eminim. Bizim Adana'dan 3 yıllık mazisi olan bir yazılım şirketi olarak böylesine destek görmemiz, bunu gösteriyor.”

SANAL GERÇEKLİĞİN KULLANIM ALANLARI

Geliştirdikleri sanal gerçeklik cihazının, kullanıcının hareketlerini algılayan sensörler ve elektronik devreler içeren bir kart, küçük iki ekrana sahip gözlük ve 3 boyutlu görüntüler oluşturan bilgisayar ile çalıştığını anlatan Tekin, şöyle devam etti: “Bir konuda deneyim elde etmek için gerekli malzemeye ulaşamadığınızda ya da maddi olarak imkanlar el vermediğinde, sanal gerçeklik sorunu çözüyor. Özellikle askeri ve eğitim amaçlı kullanılıyor. ABD ordusunun da kullandığı bu cihaz sayesinde, örneğin askeri personel riskli ve tehlikeli arazilere gidecekse, oraya gitmeden önce o arazilerde üç boyutlu görüntüler eşliğinde hareket edip, orada olduğu duygusunu yaşayarak deneyim kazanabiliyor. Bu, Güneydoğu Anadolu bölgesinde araziyi tanıyan teröristlere karşı, Türk askerine avantaj sağlayabilir.”
Cihazın eğitimde kullanımına değinen Tekin, “Coğrafya dersinde öğrenci öğrendiği dağ, nehir ya da ovaya gidip, kendi gözleriyle görme hissini yaşayacak, tarih dersinde ise bir anlaşma imzalanıyorsa, orada kimlerin olduğunu kendi gözleriyle görüp, imzalanan belgede yazanları okuyabilecek. Bu bilgiler yaşanarak öğrenildiği için unutulmayacak bir deneyim olacak ve öğrencilerin öğrenme kapasitesi artacak” dedi.

Mimaride, henüz proje aşamasında olan bir evin içerisinde gezip dolaşmayı sağlayacak cihazın, turizmde de tatile gidilmek istenen yeri görme olanağı sunabileceğini ifade eden Tekin, “Biraz daha çalışılarak, tıp alanında da kullanılabilir. Bu beni özellikle heyecanlandıran bir konu. Örneğin, öğrenciler sanal bir kadavra üzerinde çalışabilir ya da önemli bir ameliyat öncesi, doktorlar sanal olarak ameliyatın pratiğini yapıp, operasyonun başarısı artırabilir” diye konuştu.
Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!