Modeme bağlı cihazları nasıl görürüm? Modeme bağlı cihazları görme (2020)

Modeme bağlı cihazları nasıl görürüm Modeme bağlı cihazları görme (2020)

Tek bir kutucuk içerisinden hem ev hem de iş yerlerinde birçok farklı cihazın ortak internet kullanmasına imkan veren modem, eşit düzeyde bir güç yayar. Bu doğrultuda modeme bağlı cihaz nasıl görünür pek çok kişinin merak ettiği konular içerisinde yer alıyor. Peki, modeme bağlı cihazları nasıl görürüm? Modeme bağlı cihazları görme (2020) konusunda merak edilenler.

Haberin Devamı

ADSL modeme bağlı olan birçok farklı cihaz bulunmaktadır. Bunlar içerisinde dizüstü bilgisayar, masaüstü bilgisayar, tablet ya da güvenlik kameraları ile beraber birçok farklı cihaz ön plana çıkıyor. Elbette bazen istenmeyen misafirler modemin kullanabiliyor. Böyle durumlarda dışarıdan gelen misafirleri modemden uzaklaştırmak mümkündür.

 Modeme Bağlı Cihazları Nasıl Görürüm?

 Pek çok insan kendi modemine bağlı olan cihazları görmek istiyor. Bunun temel nedeni modeme bağlı olan yabancı cihazları engellemektir. Bu konuda modeme bağlı olan bütün cihazları görmek mümkündür. Böylece modeme bağlı olan yabancı cihazları kontrol etmek suretiyle engellemek oldukça kolaydır.

 - Öncelikle modemin ara yüzüne girmek gerekiyor.

 - Ardından kablosuz sekmesine tıklayın. (Bu durum modeme bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.)

 - Bu kısımdaki, ‘bağlı istemciler’ bölümünde modeme bağlanmış olan cihazları rahatlıkla görmek mümkün.

Haberin Devamı

 Tabii buradan modem ara yüzüne bağlantı kurabilmek için, mutlaka modem adresini yazmanız gerekmektedir. Şifre olarak da öne çıkan bu rakamlar modemin arka kısmında yer alır. Böylece modem ara yüzüne bu rakamları girmek suretiyle rahatlıkla giriş gerçekleştirilebilir. Bu kısma giriş yapılması ile beraber, ‘bağlı istemciler’ bölümünde gerekli bütün modeme bağlı cihazlar yer alır. Bu cihazlara rahatlıkla müdahale etmek suretiyle engellemek mümkündür.

 Modeme Bağlı Cihazları Görme (2020)

 Bazı dönemler modeme bağlı yabancı cihazlar olabiliyor. Bu cihazlar modemin gücünü kullanmakta ve aynı zamanda eğer internet kotalı ise ciddi bir maliyet yaratabilmektedir. Bazen birçok kişi modeme bağlı olan cihazları görmediği için bunun farkında olmuyor. Hatta bazen yaşanan yavaşlama ya da internet kotasını bitmesine anlam veremiyor. İşte böyle durumlarda ele alınacak olan yol modeme bağlı olan cihazları görmek ve buna bağlı olarak engellemektir. Yapılması gereken sadece modem ara yüzüne bağlantı kurmaktır. Modem cihazının arka kısmında yer alan internet adresini girmek suretiyle kolayca bağlanmak mümkün. Bu kısımda kablosuz sekmesine giriş yapmak suretiyle modeme bağlanmış olan tüm cihazlar görülebilir.

 Modem Ara yüzünde Neler Yapılabilir?

Haberin Devamı

 Bu bölümde birçok değişik işlem gerçekleştirmek mümkündür. Özellikle modemi kontrol etmek ve gerekli uygulamaları gerçekleştirmek adına, bir kullanıcıya etkin bir kontrol imkanı tanıyor.

 - Kablosuz ağ bant genişliği düzenlenebilir.

 - Kablosuz ağ şifresi belirlenebilir ya da değiştirilebilir.

 - Özellikle internete hangi cihazların bağlı olduğu görülebilir.

 - Modeme bağlı olan cihazları engelleme imkanı elde edilebilir.

 - DNS ayarları yapılabilir.

 Bu gibi olanaklar ile beraber modem arayüzü içerisinde birçok farklı işlem gerçekleştirmek mümkün. Tabii modeme bağlı olan cihazları görmek ve istenmeyen cihazları saf dışı bırakma konusunda, modem ara yüzü çok daha fazla değerlendiriliyor.

Haberin Devamı

 Modeme Bağlı Bütün Cihazları Görmek Mümkündür?

 Modem ara yüzüne giriş yaptıktan sonra modeme bağlı olan bütün farklı cihazları görmek mümkün. O an giriş yapmış ve modemi kullanmaya devam eden bütün cihazlar detaylı olarak görünebilir. Böylece hangi cihaz engellenmek isteniyor ise onun üzerinden kolaylıkla bloke etme işlemi yapılabilir. Böylece yabancı kişiler modemden uzak tutulabilir.

 Bunun en önemli avantajı bir kere engellenen cihaz bir daha aynı şekilde giriş yapamaz. Yani bunu tekrar tekrar engelleme ile gerçekleştirmeye gerek yok. Böylece bireysel olarak interneti çok daha rahat ve hızlı bir şekilde kullanmak mümkün hale gelir.