Karasal sayısal yayıncılığa geçiş süreci açıklandı

Güncelleme Tarihi:

Karasal sayısal yayıncılığa geçiş süreci açıklandı
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 18, 2012 12:17

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), karasal sayısal TV sıralama ihalesini Mart 2013'e kadar yapacak.

RTÜK yetkililerinden edinilen bilgiye göre, karasal sayısal yayıncılığa geçiş süreci sadece karasal analog yayınları kapsayacak. Karasal sayısal yayıncılığa geçildikten sonra da uydu antenleriyle izlenen uydu yayınları ve kablodan yapılan yayınlarla dijital platformlardan iletilen yayınlar devam edecek. Ancak karasal sayısal yayınları almak için uydu antenleri gerekmeyecek, basit antenlerle yayınları izlemek mümkün olacak.

6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun gereği, karasal sayısal TV sıralama ihalesi gelecek yıl mart ayına kadar yapılacak.

Deneme yayınları İstanbul'da başlayacak

RTÜK tarafından hazırlanan karasal sayısal TV frekans planı ile karasal sayısal yayıncılığa geçildiğinde bugün yaşanan karasal analog TV yayınlarına erişim sorunu ortadan kalkmış olacak ve Türkiye nüfusunun en az yüzde 70'ine karasal sayısal yayınlar iletilebilecek.

Karasal sayısal TV sıralama ihalesinin yapılmasının ardından, karasal sayısal TV deneme yayınları ise ihaleden önce İstanbul'da başlatılacak ve ihaleden sonra büyükşehirler öncelikli olmak üzere yaygınlaştırılacak.

Bütün yayın kuruluşları aynı anten kulesini kullanacak

2013 yılından 2015 Haziran ayına kadarki dönem, paralel yayın dönemi olacak. Bu dönemde hem karasal sayısal yayın hem de karasal analog yayın yapılacak. Karasal analog yayınlar 2015 yılının Haziran ayında sonlandırılacak ve böylelikle karasal sayısal yayına tam geçiş sağlanmış olacak.

Karasal sayısal TV yayınlarının iletilmesi için gereken dijital anten tesisleri yayın kuruluşlarının ortak olduğu bir şirket tarafından kurulacak. Bütün yayın kuruluşları aynı anten kulesini kullanarak, kurulum ve işletim maliyetlerini minimize edecekler. Karasal analog yayınları iletmeye yarayan eski anten direkleri ise karasal sayısal yayıncılığa geçiş tamamlandıktan sonra devre dışı kalacak. Şehirlerde görsel kirliliğe neden olan bu direkler sökülecek.

Yayıncılıkta en son teknoloji kullanılacak

Karasal sayısal yayın standartları, sayısal yayıncılıkta en son teknoloji olan DVBT-2 ve MPEG-4 olarak belirlendi. Karasal sayısal yayınların evlerdeki ve piyasada satılan televizyonlarla izlenebilmesi için “set top box” adı verilen set üstü cihazlar kullanılması ya da bu teknolojiye uygun yeni televizyon alıcılarının temin edilmesi gerekecek. Karasal sayısal yayınları izlemeye imkan veren en son teknoloji televizyon alıcılarının, RTÜK tarafından belirlenen özelliklere uygun olup olmadıkları, kurulacak test merkezinde denetlenecek. Uygun bulunanlara özel bir logo basıldıktan sonra piyasaya sunulabilecek. Böylece tüketicilerin mağdur olmaları önlenecek.

Karasal sayısal TV yayınları standart ve yüksek çözünürlüklü olacak

Karasal sayısal yayına geçişle birlikte izleyicilere sunulan yayınların kalitesi daha artacak ve bu yayınlar yayın kuruluşlarının tercihlerine ve altyapı olanaklarına göre yüksek çözünürlüklü (HD) veya standart çözünürlüklü (SD) olarak izlenebilecek.

Kapasite darlığı ve enterferans nedeniyle izlenemeyen kanallar da izlenebilir hale gelecek. Ayrıca hareketli alış karasal sayısal yayıncılıkta mümkün hale gelecek. Cep telefonları ve yeni nesil cihazlarla televizyon yayınlarının alınması mümkün olacak. Medya ve haberleşme sektörleri ortaklaşa çalışacak.

Karasal sayısal yayınla birlikte ITU (Uluslararası Telekomünikasyon Birliği)tarafından alınan karar çerçevesinde yayıncılık bantlarının bir kısmı LTE olarak adlandırılan “4. nesil GSM” servislerine veya Wimax gibi hizmetlere tahsis edilebilecek. Böylece bu banttan da diğer ülkelerle birlikte ülkemizde de daha kaliteli GSM hizmetleri yürütülebilecek.
Haberle ilgili daha fazlası: