GeriTeknoloji İTÜ Atlas projesi hayata geçti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İTÜ Atlas projesi hayata geçti

İTÜ Atlas projesi hayata geçti
refid:23230654 ilişkili resim dosyası

Sözlük platformlarından İTÜ Sözlük yazarlarının oluşturduğu girdiler artık sadece sözlükte kalmıyor. İTÜ Sözlük'ün hayata geçirdiği 'Atlas' isimli proje tamamen sözlük yazarlarının 2004'ten beri sözlüğe aktardıkları bilgilerden besleniyor. Bir anlamda bir aracı olan Atlas, yazarların girdilerini dünya üzerindeki koordinatları ile buluşturuyor.

Sabit bilgisayarlar veya mobil cihazlardan itusozluk.com/atlas adresinden ulaşılabilen projede, sözlük yazarlarının girdileri aracılığıyla civardaki mekanlar, olaylar, etkinlikler hakkında bilgiler, olumlu ya da olumsuz yorumlar görülebiliyor.

İTÜ Sözlük ve ATLAS projelerinin yaratıcısı Hive Cluster İcra Kurulu Başkanı Emre Dirağ, Atlas hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

/images/100/0x0/55eab148f018fbb8f890a336
1- Neden böyle bir projeye gereksinim duyuldu? Fikir nereden ortaya çıktı? Proje ile ne amaçlanıyor?

Proje’nin temelleri çok eskilere dayanıyor açıkçası. Yıllar önce yapımına başladığımız ancak asla tam anlamıyla tamamlayamadığımız 80 Günde diye bir projemiz vardı. Detaylı bir gezi rehberi olmasını istiyorduk. Fakat o dönemki yoğunluğumuz 80 Günde’yi istediğimiz noktaya getirmemize engel oldu.

Bir süre sonra 80 Günde’de yakalamak istediğimiz içeriğin halihazırda İTÜ Sözlük’te en başından beri olduğunu algıladık. Aslında hep istediğimiz şey burnumuzun ucundaymış.

2013’ün başında yıllık hedefimizi mükemmel mobil deneyimi yaratma üzerine kurduk. Amacımız her şeyden önce bilgiye ulaşımı hızlandırmaktı. Atlas tam bu noktada ortaya çıktı, çevremiz hakkında hızlıca bilgi alıp, yeni bilgileri yine hızlı ve kolay biçimde paylaşabilmek için.

2- Proje ne zaman hayata geçti? Hazırlıklar ne kadar sürdü? En çok nerede zorlanıldı?

Proje 19 Mart 2013'te hayata geçti. Hazırlıklar yazılım ve kapalı beta süreci toplamda 2 ay civarı sürdü. En çok zorlanılan kısım tabii ki performans.

İlk açtığımız gün ile şimdi arasında belki 3 kat daha iyi performanslı çalıştırıyoruz Atlas’ı. Muadillerimiz tek seferde genellikle kısıtlı bir bölgeye ait mekanları listelerken, biz aynı işi tüm dünya için yapıyoruz. Şu an için bu konuda oldukça yol katettik, ancak mükemmelleştirene kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz.

3- Projenin belli bir hedef kitlesi var mı?

Elbette projemizin bir hedef kitlesi var: Proje keşfetmeyi seven, etrafını daha iyi tanıma arzusunda olan ve teknolojiyi etkin bir şekilde kullanan kişileri hedefliyor.

İstanbul’a gelip Sultanahmet’te sıkışıp kalan ve başka hiçbir şey görmeden dönen, yalnızca rehberi takip eden turistler gibi İstanbul'un dünyanın en harika şehirlerinden birisi olduğunu anlayacak ve onca güzelliği görmeden geri dönmek istemeyecek kişileri hedefliyoruz.

Bu olay dünyadaki pek çok yer için geçerli. Atlas’ın görevi, keşfetme arzusunu taşıyanlar için klişelerden fazlasını verebilmek olacak. İstanbul’da Sultanahmet’den, Paris’de Champs Elysees’den daha fazlası var.

4- İTÜ Atlas projesinin en önemli kaynağı sözlük kullanıcılarının paylaştığı bilgiler olacak. Sözlük yazarları bir konu hakkındaki girdiyi paylaştıktan sonra bu girdiler Atlas’a nasıl aktarılıyor? Farklı kategorilere mi ayrılıyor? Bunun için ayrı bir ekip mi kuruldu?

Aynen öyle, şu an için Atlas’ın en önemli veri kaynağı İTÜ Sözlük’te yer alan bilgiler.

Atlas’a iki şekilde veri aktarmak mümkün. Birinci yöntem mevcut başlıkları dünya üzerindeki koordinatları ile eşleştirmek, veya bir koordinat üzerinde başlık yaratıp oraya içerik eklemek.

Sistem, kullanıcıyı yaptığı işaretlemeyi takiben otomatik olarak kategorize etmeye yönlendiriyor. Bu da ileri vadede istenilen bilgiye ulaşmakta bir kat daha hız kazandıracak.

Örneklersek, İstiklal Caddesi gibi yüzlerce pinlemenin yapıldığı bir bölgede kurumsal bir firmaya ait bilgileri aramak normalde samanlıkta iğne aramaktan farksız olacakken, kategorizasyon bu süreyi yalnızca 2 saniyeye düşürüyor.

5- Projenin Android ve İOS için uygulamaları geliştirilecek mi?  Uygulama ne zaman marketlere gelecek? Ücreti ne olacak?

Atlas’ın ilk fazları İTÜ Sözlük altında, tabiri caizse kuluçkada devam edecek. Şu an web ve mobil web de aktif olarak kullanılabiliyor. Mayıs ayının sonunda Android ve iOS uygulamalarımız Atlas entegrasyonu yapılmış bir şekilde yenilenecekler. Uygulamalar ücretsiz olacaklar.

6- Şu an bu projeye en yakın uygulama Fousquare gibi gözüküyor. Foursquare’de belli yerlerle anlaşma yapılarak kampanyalar yapılıyor. Bu projenin bu gibi ticari kaygısı olacak mı yoksa sadece bilgi amaçlı bir site mi olacak?

Proje genellikle Foursquare ile kıyaslanıyor. Ancak Atlas “ben buradayım” demekten çok, “ben neredeyim” sorusuna cevap bulabilmek için üretildi. Bu bağlamda Foursquare’den çok,  lokasyon bazlı çalışan Lonely Planet gücünde bir mecra yaratmak için çalıştığımızı söylemek doğru olur.

Atlas’ı gerçek bir geliştirme projesi olarak ele alıyoruz. Bu doğrultuda hem içerik, hem de teknolojimizi geliştirmemize yardımcı olacak nitelikte sponsorluk anlaşmaları yapmamız gündemde. Şimdiden bazı büyük firmalar projeye ilgi göstermiş durumda. Bunun dışında yorumlara müdahale edecek veya belli bir mekanı diğerinin üstünde çıkarmaya yönelik bir gelir modelimiz yok. Bu anlamda bu tür bir ticari kaygı bulunmuyor.
 
7- İTÜ sözlük üyesi olanlar ile olmayanlar arasında uygulamayı kullanım açısından bir fark olacak mı? Bir başka deyişle uygulamada sadece İTÜ sözlük üyelerinin ulaşabildiği alanlar bulunacak mı?

Şu an böyle bir alan yok. Atlas’a yalnızca İTÜ Sözlük yazarları içerik ekleyebiliyor. Proje geliştikçe bilgiye ulaşma anlamında olmasa da kullanıcılar arası iletişim bazında yazarlar ve okurlar arasında belli farklılıklar ortaya çıkabilir. Genel olarak içeriğin mümkün olduğunca çok kişi tarafından erişilebilir kalması konusunda gayret göstereceğiz.

False