İthalatçı garantili nedir? İthalatçı garantili cihaz ne demek?

İthalatçı garantili nedir İthalatçı garantili cihaz ne demek

Özellikle cep telefonu, bilgisayar, tablet gibi ürünlerde yurtdışından gelen cihazlar oldukça uygun fiyatlara gelmektedir. Bu nedenle de bu ürünler tüketicilere daha cazip gelmektedir. Bu cihazların garantileri de getiren firmalara aittir. İthalatçı garantili nedir? İthalatçı garantili cihaz ne demek? İthalatçı garantili cihazlar güvenilir midir? Tüm merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

Haberin Devamı

Yurtdışından getirilen ve tüm işlemleri tamamlanmış cihazları Türkiye'de satmak üzere ticaretini yapmak ithalat anlamına gelmektedir. İthalat kelime anlamı itibari ile dış alım demektir. Aslında Türkiye'ye giren markalı ürünlerde birer ithalat malıdır. Bu ürünlerinde garantisi bulunmaktadır.

 İthalatçı Garantili Nedir?

 İthalatçı garantisi, firmanın büyük firmaların cihazlarını yurtdışından getirmesinin ardından vermiş olduğu garanti anlamına gelmektedir. Büyük firmaların ürünlerini yurt dışından alınması ile gerçekleşen ithalatın ardından verilen garanti ile tüketici hakları koruma altına alınmaktadır. İthalatçı garantisinde firma kendi teknik servis imkanlarının yanı sıra markanın sahibi olan firma ile de anlaşması neticesinde direk olarak markanın kendi servisine de gönderebilmektedir.

 Tüm bu bilgiler verilen garanti belgesinde ayrıntılı bir şekilde yazmaktadır. Bu nedenle de garanti belgesinin olmasına büyük bir önem gösterilmeli ve kontrol edilmelidir. Garanti belgesi olmayan ve faturası bulunmayan cihazların, garanti kapsamında işlem görmesi olanaksızdır.

Haberin Devamı

 İthalatçı Garantili Cihaz Ne Demek?

 Bir firmanın başka bir firmaya ait olan mallarını yurtdışından getirerek Türkiye'de satışa çıkarmasının ardından verdiği garantiye ithalatçı garantili cihaz adı verilmektedir. İthalatçı garantili ve Türkiye garantili arasındaki temel fark, firmanın kendi imkanları ile Türkiye'ye getirdiği ürünleri kendi teknik servis olanaklarında garantilemesidir.

 Alınan ürünü firmanın kendi servisinde garanti etmesi anlamına gelmektedir. İthalatçı garantili alınan ürünlerin büyük çoğunluğunda temel yedek parçaları da yine markanın kendisine ait olan parçalarından temin edilmektedir. Bu nedenle de ikisi arasındaki fark yok denecek kadar azdır. Tüketici Koruma Kanunu'nda bu hususlar yasal bir zemin içerisinde hukuksal olarak da güvence altına alınmıştır.

 İthalatçı Garantili Cihazlar Güvenilir midir?

 İthalatçı garantili ürünler markaların kendi sattıkları ürünler kadar güvenlidir. Yapılan alışverişin bir fatura ile kayıt altına alınıyor olması bu durumun bir güvencesi anlamına gelmektedir. Aynı zamanda ithalatçı garantili ürünler, markalı ürünlerin birebir aynısıdır.

 Aradaki tek fark ithalatçı firmanın kendi imkanları ile dışalım yaparak sattıkları ürünleri Türkiye'ye getirmesidir. Bu ürünlerin tamamı yine aynı gümrükleme ve vergi işlemlerinden geçirilerek Türkiye'de satışa sunulmaktadır. Ayrıca ithalatçı garantili ürünlerin bir çoğu da kendi servisine gönderilerek tamir, bakım ve onarım işlemlerine tabi tutulmaktadır.

Haberle ilgili daha fazlası: