Hackerlar uslu durmuyor

Hackerlar uslu durmuyor

ABD Savunma Bakanlığı'nın belalısı olan bilgisayar korsanı, bu kez gözünü insanların parasına dikti.

Haberin Devamı

19 yaşındayken, 1998'de ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'un bilgisayar sistemine sızan Ehud Tenenbaum, bu kez Kanada'nın merkezi elektronik ödeme sistemi Direct Cash Manangement şirketinin hesaplarını boşalttı.

Kanada'nın Calgary kentinde elektronik ödeme merkezi bilgisayarlarına sızan İsrailli bilgisayar korsanı Ehud Tenenbaum ve 3 korsan arkadaşı, müşterilerin mevduat ve kredi kartı hesaplarından 1,8 milyon Kanada Doları para çaldı. Calgary Polisi Mali Suçlar Masası Dedektifi Gordon Bull, 4 kişinin organize hırsızlık suçuyla tutuklandıklarını açıkladı.

Bull, korsanların son derece yavaş ve akıllı hareket ettiklerini, bu yüzden soruşturmanın 9 ay sürdüğünü belirterek, "Montreal, Vancouver ve Calgary hattında, dikkat çekmeyecek miktarlarda para çekiyorlardı. Nasıl yakalandıklarını anlatmayacağım" dedi.

Haberin Devamı

Calgary Üniversitesi Bilgisayar Teknolojileri Profesörü Tom Keenan ise, insanların paralarının yönetildiği sistemlerin çökertilmesinin bu denli kolay olmaması gerektiğini söyledi. Keenan, "Bu olay, diğer tüm şirketlere ders olmalı. Korsanlar ne denli suçluysa, insanların kazanımlarını yönlendiren şirketlerin, sistemlerinin çevresine yeterli güvenlik çemberini kurmamaları da o denli suçtur" dedi.

Calgary Polisi, Ehud Tenenbaum ile birlikte Priscilla Mastrangelo, Jean Francois Ralph ve Sypros Xenoulis isimli hacker'ları tutukladı.

Haberle ilgili daha fazlası: