Google'a yasak geldi

Güncelleme Tarihi:

Googlea yasak geldi
Oluşturulma Tarihi: Haziran 06, 2010 09:16

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının (TİB) kararıyla Google'a ait bazı IP'lere (Internet Protocol Address), “hukuksal nedenlerden dolayı” erişim engellendi. Bu IP'lerin engellenmesiyle birlikte ise yasaklı olan YouTube'a dolaylı yoldan girmek iyice zorlaşırken, YouTube ile aynı IP'yi kullanan diğer Google siteleri de bu engelleme kararından nasibini aldı. BTK ise yaptığı son açıklamada, Google'ın IP'leri üzerinde herhangi bir engellemenin söz konusu olmadığını ve olayın sadece YouTube'un IP'lerinin güncellenmesinden ibaret olduğunu vurguladı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de bu konuda yaptığı açıklamada şu sözleri dile getirdi: “Ben Türkiye'nin Youtube'u yasaklayan, Google'a erişilemeyen ülke kategorisinde gözükmesini istemem”.

Haberin DevamıGül, Yozgat gezisi kapsamında Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kampüsü'nü ziyaret etti. Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, Google'a ait bazı IP'lere erişim sorunuyla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine şöyle konuştu: “Ben Türkiye'nin Youtube'u yasaklayan, Google'a erişilemeyen ülke kategorisinde gözükmesini istemem. Yasal problemler çıkıyorsa muhakkak bunları aşmanın yolunu bulmak gerekir. Türkiye, dünyayla bütünleşmiş bir ülke, dünyayı çok iyi takip etmesi gereken bir ülke. Bu tip sorunlar sizin dünyayı takip etmenizi ve dünyanın da sizi takip etmesini engeller. Zaten insanları tecrit etmek de mümkün değil. Türkiye ilk defa televizyonda da bunu yaşadı. Anayasa yasaklamasına rağmen bu ülke uydu televizyonları izledi. Yıllarca defakto bir durum ortaya çıktı. Daha sonra Anayasa değiştirildi. Bilim alanındaki gelişmeleri önceden takip etmek gerekir ve bunlarla ilgili bazı hukuki sıkıntıları, kanunları ona göre düzeltmek gerekir. Mahkemeleri de zan altında tutamazsınız. Elinizdeki belgeler bunu yasak ediyorsa bunun tedbirleri kapsamlı bir şekilde alınmalı ve yasa gerekiyorsa yasa, idari tedbirler gerekiyorsa idari tedbirler alınmalı. Bu tip yasaklar Türkiye için geçerli olmamalı.”

GOOGLE'IN IP'LERİ NEDEN ENGELLENDİ

Kullanıcılar özellikle 3 Haziran 'dan bu yana internet bağlantısında inanılmaz bir yavaşlama ve sıkıntı hissediyor.

Haberin Devamı

Türkiye genelinde Google'ın ana arama sayfasındaki hizmetlere, örneğin Google Translate hizmetine erişimde sorun yaşanıyor. Aynı şekilde zaten yasaklı olan YouTube'a alternatif yöntemlerle erişen kullanıcılar erişemiyor. Esas sıkıntı ise Translate'de olduğu gibi Google hizmetlerine erişimde yaşanan sorunlar.

Dahası sayısız yerli ve yabancı internet sitesine erişim inanılmaz derecede yavaşlayabiliyor, ya da bazen bağlantı sağlanamıyor.

Türk internet kullanıcılarını çileden çıkartan bu durumun sebepleri konusunda ortaya farklı görüşler sürüldü. Ancak işin gerçek sebebi, resmi olarak ortaya çıktı.

Haberin Devamı

3 Haziran 2010 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan internet servis sağlayıcılara iletilen karar ile aydınlandı.

Google'a ait bazı IP'lere, detaylı açıklanmayan hukuksal nedenlerden dolayı erişimin engelleneceği belirtildi. Ancak Google'a ait IP'lerin engellenmesi Türk kullanıcılarını çok sert bir şekilde vuruyor. Ancak bahsi geçen "hukuksal nedenler"in ne olduğu konusunda net bir bilgi yok.

Google'ın internetin vazgeçilmez bir parçası haline gelmesiyle birlikte, Google'a ait IP adreslerinin engellenmesi, Google hizmetlerinin bir kısmına erişilmesini engelliyor veya yavaşlatıyor.

Google Translate, Google Earth ve Google Docs gibi popüler Google adreslerine şu an için erişim sağlanamıyor.

Haberin Devamı

Yasaklama kararına ilk tepkiler

YASAKLAMA DOĞRUDAN YOUTUBE'A KARŞI YAPILDI

PCNET Genel Yayın Yönetmeni Erdal Kaplanseren, Telekominikasyon İletişim Başkanlığı'nın Google'a ait bazı IP'leri engellemesinin doğrudan Google'a yapılan bir hareket olmadığını ve YouTube yasağının genişletilerek kullanıcıların hiçbir şekilde YouTube'a girmemesi için bu önlemin alındığını belirtti. Google Translate'in engellenmesinin mantığını bir türlü anlayamadığını dile getiren Kaplanseren, YouTube'un Türkiye'de kendi ofisini açmasının beklendiğini ve bu nedenle YouTube'u vergilendirmek adına böyle bir girişimin yapılmış olabileceğine dikkat çekti.

KAŞ YAPARKEN GÖZ ÇIKARTIYORUZ

Haberin Devamı

CHIP Online'ın Yazı İşleri Müdürü Cem Sinanoğlu, bu konuda şu sözleri dile getirdi: "Görünen o ki, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, Google’a ait bir ya da birkaç siteye erişimi engellemeye çalışırken, tüm Google hizmetlerini yerle bir etmek üzere. Tüm bu yaşananların ardında, zaten yasaklı olan, ama neredeyse herkesin girdiği YouTube’a kimsenin girememesini sağlamak da yatıyor olabilir. Daha düne kadar OpenDNS veya benzer çözümlerle erişilebilen YouTube’a, bugün aynı yöntemlerle ulaşılamıyor. Tabi kesin bir şey söyleyebilmek için; eğer gelirse, resmi açıklamayı beklemek lazım. Ama şurası bir gerçek; her zaman olduğu gibi, kaş yaparken göz çıkartmaya devam ediyoruz."

YOUTUBE YASAĞI DİĞER GOOGLE SERVİSLERİNİN DE ÖNÜNÜ TIKAMIŞTIR

Doğan Telekom Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Hakan Gökçe Akgün'ün bu konudaki yorumu ise şöyle: “Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndan tüm internet servis sağlayıcılara gönderilen bir duyuru ile, Google ait servislere erişim için kullanılan internet adreslerinden bazılarının erişime kapatılması istenmiştir. Hatırlanacağı üzere, internet devi Google’a ait olan Youtube servisi, bir süredir ülkemizde yasaklanmış bulunuyor. Youtube servisine ilişkin olduğu tahmin edilen bu adreslere erişimin engellenmesi sonucu, öngörülen yasakların dışında da, yeni başka sorunlar doğuracağı ortaya çıkmış bulunmaktadır. Google’ın kullandığı çok yaygın iletişim ağında yer alan bu adresler, sadece yasaklanması amaçlanan Youtube değil, diğer bazı, google analytics, maps, translater gibi tüm dünyada ve ülkemizde yaygın olarak kullanılan diğer servislerin de yasaklanmasına sebebiyet vermektedir. Söz konusu sorunun, internet kullanıcılar için çok önemli bir sorun yaratacağı ve ilgili adreslerin, sadece yasal olarak yasağa tabi olan hizmete yönelik olarak sınırlandırılması gerekmektedir. Elbette bununla beraber, tüm dünyada Youtube yasağı olan az sayıda ülke için de yer almamız, ülkemizin dünya kamuoyu içerisinde hakettiği yeri alması açısından da önemli bir engel olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.”

İŞTE GOOGLE'IN ERİŞİLEMEYEN SERVİSLERİ

code.google.com
pages.google.com
video.google.com
translate.google.com.tr
docs.google.com
sites.google.com
books.google.com
chrome.google.com
sketchup.google.com
froogle.google.com
labs.google.com
mars.google.com
moon.google.com
notebook.google.com
toolbar.google.com
browsersync.google.com
catalog.google.com
codesearch.google.com
dir.google.com
earth.google.com
groups.google.com.tr
shopping.google.com
sky.google.com
support.google.com
tools.google.com
wap.google.com
answers.google.com
google-analystics.com

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!