GeriTeknoloji FPS nedir? FPS'nin açılımı nedir?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

FPS nedir? FPS'nin açılımı nedir?

FPS nedir? FPS'nin açılımı nedir?

FPS nedir sorusu oyun oynayan yüz binlerce kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer alıyor. Oyun dünyasında pek çok kişi FPS sorunları yüzünden istedikleri oyunu istedikleri performansla oynayamıyor. FPS, ekran kartı ve işlemci gibi pekçok parçayla bir bütün olarak bilgisayarınıza yansıyor. Yani donanımınız ne kadar iyiyse FPS sayınızda o kadar artıyor. Peki, FPS nedir? FPS'nin açılımı nedir?

Oyun dünyası için en önemli konulardan biri ‘Frame Per Second’, yani ‘Saniyelik Görüntü Sayısı’ oldu denilebilir. Hemen hemen her yeni oyunda görsellik ve performans açısından en önemli özellik olmasının yanı sıra, gerek bilgisayarlarda gerekse oyun konsolları kullanıcılarının çok fazla bilgi sahibi olmadığı bir terim olarak karşımıza çıkıyor.

FPS NEDİR? NE İŞE YARAR?

FPS “Frame Per Second/Saniyelik Görüntü Sayısı” kısaca tanımlayacak olursak tek saniyede ekrana aktarılan kare demektir. Bir bilgisayar oyununda oyuncu için en önemli özellik ses, görüntü ve hızdır. Ses daha çok bilgisayarın sahip olduğu ses sistemine bağlı iken görüntü ve hız bilgisayarın sahip olduğu ana donanım birimlerine bağlıdır. İşte bilgisayarın işlemci, ram ve ekran kartı performansınızı ölçen birime FPS (Frame Per Second/Saniyedeki Kare Sayısı) denir.

FPS KAÇ OLMALIDIR?

Oyunlarda aldığınız FPS değeri başta dediğimiz gibi bilgisayarın performansına göre değişiklik gösterebilir. Ancak bir oyun için en az olması gereken FPS değeri 25 olmalıdır. FPS 25 olduğunda bu oyunu rahatlıkla oynayabilirsiniz. Ancak oyunlar için her zaman istenen FPS değeri ise hemen hemen her oyunda 30 olmalıdır.

Bilimsel verilere göre insan gözü ve onun beyin arayüzü olan insan görsel sistemi, birbirinden bağımsız olarak algılayabildiği saniyede 10 ila 12 görüntüyü işleyebilir. Sinemada izlediğimiz filmler ise daha çok 24 FPS oranına sahiptir. Yani bir oyunda 50-60 FPS değerini almanız aslında görsel açıdan çok önemli değildir. Ancak alınan değer ne kadar yüksekse performans açısından o derece keyifli bir izlenim elde edersiniz.

False