GeriTeknoloji Facebook'ta çalışan ilk Türk kadın neden istifa etti
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Facebook'ta çalışan ilk Türk kadın neden istifa etti

Facebook'ta çalışan ilk Türk kadın neden istifa etti
refid:21207220 ilişkili resim dosyası

Selena Çevik… Facebook’ta çalışan ilk Türk kadını, aynı zamanda Facebook’un da 450’nci çalışanı…Facebook’ta 4.5 yıl çalıştıktan sonra işi bırakan Çevik, Facebook’ta yaşadıklarını Hürriyet’e anlattı.

Türkiye’de Kimya Mühendisliği bölümünü bitiren ve ardından 2005 yılının Ağustos ayında İşletme yüksek lisansı için ABD’nin Los Angeles eyaletine giden Çevik, eğitiminin bitmesiyle birlikte Facebook’ta çalışan arkadaşı Özgür Demir aracılığıyla iş görüşmesine gitti. 7’den fazla iş görüşmesine giren Çevik, o günleri şöyle anlattı: “Facebook içinde birçok görüşmeye girdim ama Özgür’ün referans olması işe girmemde büyük rol oynadı.

FACEBOOK'TA ÇALIŞAN İLK TÜRK KADIN / FOTO GALERİ

Bana başka bir ülkede ofis açsak gider misiniz sorusunu yönelttiklerinde evet dedim.” Çevik, görüşmede analitik olup olmadığının ölçüldüğünü dile getirirken, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bana Türkiye’nin Facebook’a neden bu kadar ilgi gösterdiğini sordular. Ben de daha önce Microsoft’un geliştirdiği MSN servisinin yoğun ilgi gördüğünü ve bunun Facebook’a olan ilgiyi artırdığını söyledim.”

TÜRK TAKIMINI KURAN İKİ KİŞİDEN BİRİ

2008 yılının Mart ayında Facebook’ta işbaşı yapan Çevik, Facebook’a giren ilk Türk kadını olma özelliğini taşıyor. Facebook’un 3 numaralı Türk çalışanı olan Çevik, aynı zamanda Facebook’un da 450’nci çalışanı. Çevik şirket içinde kurulan Türk Takımının iki kurucusundan biriydi. Facebook’u Türkçe’ye çevirmeye ilk o başladı. Ekip olarak Türkiye’deki kullanıcıların rehberliğini yaptığını kaydeden Çevik, daha sonra Hate Team isimli ekibe katıldı. Burada Facebook’un koyduğu kuralları üzerine çalışan ve içerik otomasyonuyla uğraşan Çevik, hesaplarda kötüye kullanım veya aykırı bir durum tespit ettiğinde hesapları kapatabilme yetkisine sahipti. Her gün bu çerçevede milyonlarca raporun kendi ekiplerine sunulduğuna dikkat çeken Çevik, buna rağmen ekipte kendisi dahil 10 kişi olduğunu, bu nedenle özel bir algoritmanın geliştirildiğini belirtti.

ÇALIŞMA SAATİ DİYE BİR ŞEY YOK
Selena Çevik, çok yoğun çalıştıklarını ısrarla belirtse de, şirketteki çalışma esnekliğini şöyle anlattı: “Bize bir iş verilir ve o işi bitirmek için çalışırdık. Bizim mesai saatimiz yoktu, öğlen şirkette iki saat uyuklarken kimse karışmazdı. İstenen verilen işi zamanında bitirmekdi, o kadar.” Çevik, çalışanların yıllık 21 gün izin hakkı olduğunu da sözlerine ekledi.

FACEBOOK’TAN İSTİFA ETTİ

4,5 sene Facebook’ta kaldığını anlatan Çevik, şirketten neden istifa ettiğini şöyle anlattı: “4,5 sene uzun bir zamandı. İşe girerken ben de dahil çalışanlara hisse veriyorlar. O kadar yoğun çalışıyorduk ki başımızı kaşıyacak vaktimiz yoktu. Buradaki birikimimle Türkiye’de faydalı işler çıkarabileceğimi de düşünerek istifamı verdim. Hiç pişman değilim.”

ABDULLAH GÜL İLE GÖRÜŞTÜ

Bugünlerde Silikon Vadisi’nde bulunan Turkish – American Business Connection isimli bir dernekte çalışan Çevik, Twitter, Google ve Cisco gibi teknoloji şirketlerinde çalışan Türkleri bir araya getiriyor. Bunun dışında Türkiye’den gelen hükümet yetkilileri veya ünlü isimlerin de kendilerine geldiğini anlatan Çevik, gelenlere Facebook dahil Silikon Vadisi’ndeki şirketleri gezdirdiklerini kaydetti. Çevik, “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Silikon Vadisi’ne geldiğinde kendisiyle konuşma şansım oldu. Bana “Facebook neden Türkiye’de şube açmıyor” diye sorduğunda “vergi ve bazı hukuksal uyuşmazlıklar yüzünden” diye cevap verdiğimi hatırlıyorum” dedi.

KİRA YARDIMI YAPIYOR Silikon Vadisi’nde kiraların yüksek olduğuna dikkat çeken Çevik, Facebook’un kira masraflarının bir kısmını ödediğini söyledi ve şunları söyledi: “Yemek ve ulaştırma giderleri dahil birçok ihtiyacımızı Facebook karşılardı.”

FACEBOOK’TAN HİSSE ALDI

Her yıl şirket genelinde çalışanların yüzde 5’inin işine son verildiğini kaydeden Çevik, işe başlayanlara Facebook’tan hisse verildiğini dile getirdi ve ekledi: “İlk yıl hisselerimin yüzde 25’ini aldım. Bir yılı bitirdiğimde aydan aya hissemi almaya devam ettim.”

MÜHENDİSLER FACEBOOK’A DAHA RAHAT GİREBİLİR

Ankara doğumlu Selena Çevik, İngilizce’yi biliyor. Kardeşinin Samsung’un Kore merkez binasında bir dönem çalıştığını belirten Çevik, özellikle mühendislerin Facebook dahil Silikon Vadisi’nde iş bulma şansının daha yüksek olduğunun altını çizdi.

seozturk@hurriyet.com.tr
twitter.com/selimozturk


False