Evcil robotlar evcil hayvanlara fark atıyor

Güncelleme Tarihi:

Evcil robotlar evcil hayvanlara fark atıyor
Oluşturulma Tarihi: Ekim 17, 2015 16:16

İnsanlar on binlerce yıldır evcil hayvanlarla bağ kuruyor fakat Melbourne Üniversitesi’nde hayvan bilimci olan Jean-Loup Rault’a göre artık yeni dostlar geliyor: evcil robot hayvanlar. Dijital teknolojiler nasıl birbirimizle etkileşimimizi değiştirdiyse, şimdi de hayvanlarla etkileşimde aynısını yapabilir.

Haberin Devamı

Bu iş evcil hayvanseverlerin hiç hoşuna gitmeyecek. Plastik bir köpek, sevimlilikte bir Pomeranian’ın eline su dökemez. Ama Rault, robot hayvanların da yabana atılır cinsten olmadığı görüşünde: “Beslemeniz, dışarıda yürütmeniz gerekmiyor. Evinizi batırmıyor. Hiç vicdanınız ezilmeden tatile gidebiliyorsunuz.” Dahası, mekanik hayvanlar alerjik insanlara, hareket sıkıntısı çekenlere ya da evi küçük olanlara da evcil hayvan sahipliğinin yolunu açıyor.
Robot hayvanların en büyük avantajı, bir hayvanın dostluğunu ve bir makinenin işe yararlığını sunmaları. Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde biyomekanik robotlarla çalışan Dan Goldman, bunun neye benzediğini tarif ediyor: “Duygularınızı anlayıp tepki verebilen bir köpek olacak. Yatağınızın altına girip oyuncakları çıkaran bir robot olacak.”

Hatta ileride bir gün, evcil hayvanınızın zihnini bir robot hayvanın belleğine aktarıp onu ömür boyu sürecek bir dosta dönüştürmek de mümkün olabilir. Bu, pratikte ikna edici de olsa, insanların makinelere gerçekten bağlanıp bağlanamayacağı sorusunu yanıtlamıyor. Araştırmalar bağlanabildiğimizi gösteriyor. Algılayıcılarla donatılmış etkileşimli fok Paro gibi eşlik robotları huzurevi sakinlerinde yalnızlığı azaltıyor, ruh halini iyileştiriyor ve sosyal katılımı artırıyor. “Biz insanlar, bir şeylere bağlanmaya hevesliyiz,” diyor Oregon Eyalet Üniversitesi’nde insan – robot etkileşimi üzerine çalışma yürüten Bill Smart. “İnsanlar arabalarına isim takar. Çocuklar pelüş oyuncaklarının geçmişine ilişkin hikâyeler uydurur.” Aynısı robotlar için de geçerli. Sony, üretimini durdurduğu robot köpek Aibo için son teknik servisi Mart 2014’te kapatınca, Japonya’da Aibo sahipleri cenaze törenleri düzenledi.

İnsanları robot hayvan sahiplenmekten alıkoyan şey referans çerçevesi gibi basit bir şey de olabilir. Yaşayan, soluyan, salya akıtan hayvanlarla büyümüş insanlar için mekanik hayvanlar yeterli olmayabilir. Rault da Smart da bu türden bir hayvan istemediğini söylüyor. Fakat sürekli akıllı teknolojilerle iç içe olan çocuklarda bu bağlantıyı bir robot köpekle ya da dinozorla genişletmek, sıradaki mantıklı adım olabilir. 

popsci.com.tr Tarafından Hazırlanmıştır.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!