Dünyanın ilk su altı fotoğraf robotu

Güncelleme Tarihi:

Dünyanın ilk su altı fotoğraf robotu
Oluşturulma Tarihi: Ağustos 24, 2016 07:56

Tamamen Türkiye'de üretilen Aquabooth, aslında bir su altı fotoğraf robotu. Henüz yatırım aşamasında olan Aquabooth, Arıkovanı üzerinden gerekli desteği alabilirse bu robotları piyasaya sürmeyi planlıyor.

Haberin Devamı

Dijital Ajans Hisseli Harikalar’ın kreatif ekibinin 2015’te patentleyip, bu yıl kullanıma sunduğu Aquabooth’un ilk versiyonu denizde ya da havuzda kullanılan bir fotoğraf kabiniydi. Kuruluma ihtiyaç duymadan kullanılan Aquabooth, oteller, etkinlik yapımcıları ve reklam verenler gibi daha çok kurumsal müşterileri hedefleyen bir projeydi.

Projeyi, doğrudan son kullanıcıyı da hedefleyecek şekilde yeniden ele alan ekip, Aquabooth’u bir su altı fotoğraf robotu haline getirdi. Türünün ilk örneği olma iddiasındaki Aquabooth, su altına uzanan alüminyum şase, geniş açılı 12 MP kamera, Wi-Fi ya da 4.5 G bağlantı, güneş korumalı 7 inç IPS ekran, su geçirmez gövdeden oluşuyor. Havuzda serbest yüzen robot, üst gövdedeki butona dokunduğunuzda aktive oluyor ve suya dalmanız için geri sayım başlatıyor. Bu sürede dalıp, su altı gövdedeki kamera karşısına geçerek çekim yapıyor, çekilen fotoğrafı suyun üzerindeki ekrandan görebiliyorsunuz. İşlemi dilediğiniz kadar tekrar edebiliyorsunuz. Aquabooth pil ömrünün 15 saat olduğunu söylüyor.

Dünyanın ilk su altı fotoğraf robotu


Aquabooth, suda bir etkileşim alanı yaratma fikrinin kullanıcılar tarafından yeterince ilgi gördüğünü, ilk denemesinde doğrulamıştı. İlk prototipler için geçtiğimiz yaz Çeşme Flyinn Beach’te iki ay süren pilot bir operasyon düzenleyen ekip, bu sürede günde ortalama 300 farklı kişi tarafından bin 100 su altı fotoğrafı çekildiğini söylüyordu.

Haberin Devamı

Bugüne kadar yatırım desteği almayan Aquabooth’un üretimi için gerekli sermayenin kitle fonlama yöntemiyle sağlanması planlanıyor. Arıkovanı kampanyasına yeni başlayan ekip, Aquabooth’u Nisan 2017’de teslim etmek üzere yüzde 30 indirimli olarak satıyor. Ekip, Arıkovanı’nı bir hazırlık süreci olarak da görüyor; bundan sonra Kickstarter’da devam edip, yurt dışına açılmayı planlıyor.

Su altı fotoğrafçılığı için yeni nesil çok sayıda ürün var ancak Aquabooth doğrudan kullanıcıların suda iyi vakit geçirmesini sağlayarak bir etkileşim alanı oluşturmasıyla farklılaşıyor. Proje yatırım desteğini sağlayabilirse, üretim sürecini, uluslararası kalite standartlarını sağlamak amacıyla Türkiye’de tamamlayacak.

Söz konusu projeye bu sayfadan destek verilebiliyor.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!