DMG dosyası nedir ve nasıl açılır? DMG dosyası açma işlemi ve program önerisi

Güncelleme Tarihi:

DMG dosyası nedir ve nasıl açılır DMG dosyası açma işlemi ve program önerisi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 21, 2021 04:14

Dmg uzantılı dosyalar bir tür DMG dosyası olarak ifade edilir. DMG dosyası MAC OS X işletim sisteminde kullanılan ve bilgisayara bağlanabilen disk imajıdır. Sizin için DMG dosyası nedir ve nasıl açılır? DMG dosyası açma işlemi ve program önerisini detaylarıyla derledik.

Haberin Devamı

Dmg uzantısına sahip olan DMG dosyası, bilgisayardaki Windows işletim sisteminde yer alan SO dosyalarına benzemektedir. DMG dosyaları çoğunlukla OS X (MAC) işletim sistemi için kullanılan kurulum dosyaları olma özelliğine sahiptir.

 DMG Dosyası Nedir?

 Dmg uzantılı dosyalar bir tür DMG dosyası olarak ifade edilir. DMG dosyaları içerisinde sıkıştırılmış bir halde kurulum dosyası yahut dosyaları bulunmaktadır. Normalde programlar çok fazla sayıda dosyadan meydana gelir.

 Internet üzerinden indirilen bir kurulum dosyasının içerisinde yüzlerce hatta binlerce dosya olabilmektedir. Yine bir CD / DVD içerisindeki programı internet üzerinden indirilebilir yapmak amacıyla DMG gibi dosya biçimlerinden yararlanılır. DMG dosyaları içerisinde yüzlerce hatta binlere varan sayılarda dosyayı içinde barındıran tek bir dosya olma özelliğine sahiptir.

Haberin Devamı

 DMG Dosyası Nasıl Açılır?

 Bir DMG dosyasının bilgisayar üzerinden açılmaya çalışılması pek de anlamlı bir iş olmaz. Eğer internet üzerinden bir program indirilmiş ise ve indirilen dosyanın uzantısı DMG ise o vakit kullanıcının bilgisayar için değil kazara MAC için uygun nitelikteki programı indirdiği anlamına gelir. Bu program bilgisayarda çalışmaz. Bu nedenle programın bilgisayar sürümünün bulunarak tekrar indirilmesi gerekir.

 DMG Dosyası Açma İşlemi

 MAC işletim sistemi üzerinde DMG dosyalarını Apple Disk Utility programı kullanılarak otomatik olarak açmak mümkündür. DMG dosyası üzerine tıklandığında MAC işletim sistemi bu dosyayı otomatik olarak bir sürücüye bağlayacaktır. Sanal sürücüye bağlama işleminin ardından DMG içerisindeki dosyalar görülebilir ve çalıştırılabilir. Kurulum işleminin tamamlanmasından sonra DMG bağlı olan sanal sürücüyü çıkartılabilir.

 DMG Dosyası Açma Programı

 Bir DMG dosyası ille de bilgisayardan açılmak isteniyorsa bu durumda 7Zip programı kullanılabilir. Fakat DMG dosyalarının MAC işletim sistemi yüklü durumdaki bilgisayarlar için olduğu unutulmamalıdır. Yani bu dosyalar normalde bilgisayar üzerinde çalışmaz. Ancak bir DMG dosyası yalnızca program içermez. Bu dosyalar aynı zamanda video ve resim de içerebilmektedirler. Bu durumda bir DMG dosyasını açarak içindeki dosyaların bilgisayar üzerinde görüntülenmesi mümkün olabilmektedir.

Haberin Devamı

 Ayrıca bir DMG dosyasını ISO dosyasına çevirebilen çeşitli yazılımlar da mevcuttur. Bunun anlamı isteyen kişinin bir DMG dosyasını ISO dosyasına çevirebilir demektir. Bunun için ise AnyToISO adlı program kullanılarak bir DMG - ISO dosyasına işlemi yapabilmektedir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!