GeriTeknoloji Dil öğrenmede en istekli ve iddialı ülke Türkiye çıktı!
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Dil öğrenmede en istekli ve iddialı ülke Türkiye çıktı!

Dil öğrenmede en istekli ve iddialı ülke Türkiye çıktı!

Sosyal dil öğrenme ağı busuu, yıllık dil öğrenimi araştırmasını açıkladı. Araştırmaya göre Türkiye’de kullanıcılar, bugüne kadar ortalama 28 saatini busuu’da bilgisayar ve akıllı telefonlar üzerinden dil öğrenerek geçirdiler. Bu ortalama ile Türkiye, Almanya ve İtalya'yı da geçerek dünyada ilk sıraya çıktı!

Sonuçlar, Türkiye’deki kullanıcıların dünyada yabancı dil öğrenmeye en hevesli toplum olduğunu gösterdi. Araştırmaya göre Türkiye’de kullanıcılar, kendilerini yabancı dil öğrenmeye adayarak bugüne kadar ortalama 28 saati busuu’da bilgisayar ve akıllı telefonlar üzerinden dil öğrenerek geçirdiler. Bu ortalama ile Türkiye, Almanya ve İtalya'yı da geçerek dünyada ilk sıraya çıktı.

Yüzde 67’si İngilizce ğöreniyor

Araştırma sonuçlarına göre; Türkiye’de dil öğrenenler daha eğitimli ve %60'ı 35 yaşın altında olmak üzere diğer ülkelerden daha genç. Türkler arasında İngilizce en çok öğrenilen dil olma özelliğini taşıyor; araştırmaya katılan kişilerin % 67’si İngilizce öğreniyor. İkinci sırada Almanca ve İspanyolca yer alıyor. Çoğunluk kariyer fırsatını geliştirmek için dil öğreniyor.

Evde ve akşamları çalışıyorlar

Bir dil öğrenme aracı seçerken, kullanıcılar için en önemlisi hap gibi kolay öğrenilen küçük dersler. Türk kullanıcılar, vakitleri olduğu müddetçe, çoğunlukla evde, tercihen sabahları veya akşamları dil öğreniyorlar.

‘Anlıyoruz ama konuşamıyoruz’

Araştırma Türkiye’de kullanıcıların yabancı dili anladıklarını ancak konuşamadıklarını gösteriyor. Ankete katılanların %58'i yabancı dili okuyabildiklerini veya anlayabildiklerini, %20’si ise konuşabildiğini belirtiyor.

False