Create@Alibaba Cloud MEA Startup Yarışması’nın kazananları belli oldu

Create@Alibaba Cloud MEA Startup Yarışması’nın kazananları belli oldu

Alibaba Cloud tarafından 12 ülkede düzenlenen uluslararası Create@Alibaba Cloud Start-Up Yarışması’nın Orta Doğu ve Afrika bölgesi ayağı İstanbul’da gerçekleştirildi. Fazla Gıda, yarışmanın birincisi seçilirken, Kimola, Parkpalet, Piri Guide ve Tırport da, Eylül ayında Çin’in Nanjing şehrinde düzenlenecek yarışmanın ikinci etabına katılmaya hak kazandılar. Yarışmanın birincisi olan Fazla Gıda, 50 bin Dolar değerindeki ödülü alırken, dereceye giren diğer dört girişim ise 10 bin Dolar ile ödüllendirildi.

Haberin Devamı

Alibaba Grubu bünyesinde yer alan bulut bilişim şirketi Alibaba Cloud, Türkiye’deki iş ortağı TRADEFIVE ile birlikte, start-up’lar için uluslararası alanda önemli bir yere sahip Create@Alibaba Cloud Start-Up Yarışması’nı gerçekleştirdi. İstanbul’daki yarışmayı kazanarak yarışmanın Çin’de düzenlenecek ikinci etabına katılacak olan Fazla Gıda, Kimola, Parkpalet, Piri Guide ve Tırport, Ekim 2018’de Hangzhou’da gerçekleştirilecek dünya finaline katılmak ve Alibaba Grubu’nun yeni unicorn’u olmak için yarışacaklar. 200 bin Dolar değerinde bulut kaynağı ve destek programlarının yanı sıra, Çin’den önemli yatırım fırsatları kazanma şansı da sunan yarışmada Arzuhan Doğan Yalçındağ, Suzan Sabancı Dinçer, Murat Özyeğin, Arda Ermut, Serra Akçaoğlu, Cansen Başaran Symes, Rabih I. Khoury jüri üyeleri arasında yer aldı.

TRADEFIVE / Alibaba Cloud Yönetici Ortağı Aslıhan Güreşçier, bulut bilişim hizmetlerine olan ilginin hem dünya çapında hem de Türkiye’de hızla arttığını belirterek TradeFive olarak Alibaba Group’un uluslararası teknoloji firması Alibaba Cloud ile Türk pazarına hızlı bir giriş yaptıklarını söyledi ve sözlerine devam etti; ‘Bulut bilişim servisleri ile işletmeleri dijitalleştirirken, hali hazırda dijital olarak hayata geçen start-up’ların kaynaklarını verimli kullanmalarını ve tüm teknolojik ihtiyaçlarını tek bir noktadan sağlayabilecekleri ölçeklenebilir altyapıyı sunmayı hedefliyoruz. Alibaba Cloud tarafından 12 ülkede gerçekleştirilen çok önemli bir organizasyon olan Alibaba Cloud Start-Up Yarışması’nı iş ortaklığımızın ilk yılında Türkiye’de organize ediyoruz. Çok seçkin bir jüri ve danışma kurulu ile hayata geçirdiğimiz bu organizasyon ile dünya finaline gidecek girişimlerin önemli yatırımcılarla bir araya gelmesine vesile olmak, iş fikirlerini yatırıma dönüştürürken Alibaba Cloud kaynakları ile desteklemek bize büyük heyecan veriyor. Bu organizasyon Çin’in Asya, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’yı birbirine bağlamak, ticaret ve kalkınmayı desteklemek amacıyla hayata geçirdiği ‘Tek Kuşak Tek Yol İnisiyatifi’nde global start-up kültürü ve iş birliğini desteklemesi ve Alibaba Group ekosisteminde Türk start-up’larına yer açması açısından önemli bir platform. Bu organizasyonda başarılı olan bir Türk girişimi uluslararası arenada sesini duyurup Çin’den yatırım aldığı takdirde misyonumuza ulaşmaktan çok büyük memnuniyet duyacağız.”

Alibaba Cloud Avrupa Genel Müdürü Yeming Wang, bu yılki Create@ Alibaba Cloud Start-up yarışmasının Orta Doğu ve Afrika bölgesi ayağını Türkiye’de gerçekleştirmekten dolayı duydukları memnuniyeti belirterek sözlerine devam etti; ‘Bu yarışma ile dünyanın en inovatif, dönüşümsel ve oyun bozan teknoloji şirketleriyle tanıştığımız için heyecanlıyız. Bu yarışma, büyük hedefleri olan ve hırslı start-up’lar için etkin Çinli ve Avrupalı iş adamlarıyla tanışmak ve Alibaba Grubu’nun Hangzhou’daki merkezini ziyaret etmek için kaçırılmayacak bir fırsat.’

Haberle ilgili daha fazlası: