Bu da 'YouTube' rövanşı

Bu da YouTube rövanşı

Sansür kararlarını alan ve uygulayan BTK ve TİB ile onların bağlı olduğu Ulaştırma Bakanlığı'nın internet sitelerine belirsiz kişilerce 'erişim engeli' kondu.

Haberin Devamı

Türkiye'de son yllarda artan internet sansür uygulamalarında karar merci olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile onların bağlı olduğu Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nın internet sitelerine bugün 01:00 ile 11:00 arasında erişilemedi.

Bu iki siteye girmek isteyenler adreslerden yanıt alamadı. Sitelerin çalışmaması büyük ihtimalle büyük bir DoS (denial of service) saldırısı sonucu oldu.

 

Ntvmsnbc'nin haberine göre, bu üç siteye erişimi engelleyen 'hacker'lar grubu bunu saat 01:00 ile 11:00 arasında sürdürdü. Grubun 'açıklama'sı olduğu iddia edilen metinde şu ifadeler yer aldı:

 

"Aşağıda sıralanmış olan sistemlere erişimi TSI 01:00 ila 11:00 arası engellenmiştir. Gerekçeleri aşağıda anlatılmak ile birlikte sadece bu saatler arasında erişime engellenmesinin sebebi iyi niyetimizin bir göstergesidir, amacımız kurumların çalışmasını engellemek değil aşağıda anlatmış olduğumuz konulara kamuoyunun ve kamunun dikkatini çekmektir.

 

Haberin Devamı

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (http://www.tib.gov.tr )

Telekomünikasyon Kurumu - Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (http://www.tk.gov.tr- http://www.btk.gov.tr )

Ulaştırma Bakanlığı (http://www.btk.gov.tr ) sitelerine erişim, youtube'a yonelik olarak yürüttükleri 5651 sayılı yasa kapsamındaki hukuksuz çalışmalar sebebi ile engellenmiştir.

 

Tübitak (http://www.tubitak.gov.tr) sitesine erişim ise kurum içerisinde yer alan, kamu güvenliğini hedef alan BOME (Bilgisayar Olaylarına Müdahale Ekibi) yapısının fonksiyonsuzluğunu ve vizyonsuzluğunu gözler önüne sermek için engellenmiştir. Kamu Bilgi Güvenliği daha kendi güvenliğini sağlayamayan bu tarz kurumların tekeline bırakılmamalıdır.

 

Bilgilerinize arz ederiz. "

 

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, “www.ubak.gov.tr” internet sitesinin de aralarında bulunduğu bazı kamu kurum ve kuruluşlarının internet sitelerinin erişimini kısa süreli engelleyen saldırıda bulunulduğunu açıkladı.

Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, “www.ubak.gov.tr” internet sitesine erişimin yaklaşık yarım saat süreyle engellendiğini ancak daha sonra gerekli tedbirlerin alındığını ve durumun normale döndüğünü kaydetti.

 

Haberle ilgili daha fazlası: