GeriTeknoloji AB'den arama motorlarına uyarı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

AB'den arama motorlarına uyarı

AB'den arama motorlarına uyarı
refid:8761265 ilişkili resim dosyası

Arama motorlarının kullanıcılarla ilgili bazı bilgileri kayıt altında tutması, Avrupa Birliği'nin de gündemine girdi.

Hiç bitmeyen tartışmalardan biri olan internette gizlilik hakları konusu, Avrupa Birliği'nin gündemini de işgal ediyor. Özellikle arama motorlarının her aramadan sonra kullanıcılarla bilgili özel bilgileri indekslemesi ve saklaması birçok kullanıcıyı rahatsız ediyor. Google, bu anlamda kayıt altına alınan arama bilgilerinin 18 ay saklanmasına karar vermiş durumda. Yahoo ve AOL arama kayıtlarını 13 ay süresince ellerinde bulundururken, Microsoft 18 aylık süre zarfında internet kullanıcılarının arama kayıtlarını sistemlerinde tutuyor.

Ancak bu sürenin oldukça uzun olduğunu savunan bazı araştırmacılar, bir arama motorunun kullanıcı bilgilerini 6 aydan fazla tutmasının geçerli bir nedeni olmadığını dile getirdi.

Geçtiğimiz günlerde, Avrupa Birliği de bir gizlilik paneli düzenledi. Bu panelde Google ve Yahoo gibi internet arama motorlarının kullanıcılar ile ilgili verileri silmesi istendi ve kayıtların en fazla 6 ay boyunca tutulabileceğine vurgu yapıldı.

Panelde karar alanların politik bir yetkisi olmasa da, AB'nin bu yöndeki kararlarında etkin oldukları biliniyor. Panelden çıkan raporda, internet arama motorlarının kullanıcıların IP'sini ve adreslerini toplamasının veya arama kayıtlarını "cookie" kullanarak bilgisayarlara yüklemesinin AB normlarına aykırı olduğu ifade edildi.

Bilindiği gibi Google, Yahoo, Microsoft ve AOL gibi pek çok arama motoru, internet kullanıcılarının kayıtlarını bu normlara aykırı olarak tutuyor.


Kayıtlar ne kadar süre saklanıyor?
Almanya'nın veri koruma komisyoneri Peter Scharr, Ocak ayında yaptığı konuşmasında IP adreslerinin kişisel bilgi olarak algılanması gerektiğini ifade etmişti.

IP adresleri, intenret üzerindeki kişisel bilgisayarları tanımlamada kullanılan bir dizi numarayı içeriyor ve arama motorları bu IP'leri aylarca saklıyor. IP adreslerinden bir internet kullanıcısının lokasyonu da saptanabildiğinden, arama motorlarının bu denli gizlilik gerektiren kayıtları 6 aydan fazla kayıt altında tutması endişeyle karşılanıyor. Özellikle arama motorları, bulundukları ülkedeki yerel güçlerin (hükümet gibi) emriyle kişilerin mahrem bilgilerini açığa çıkartabilir.

Bu nedenle, ortalama 6 ay gibi bir süreyi geçmeksizin kullanıcı kayıtlarının arama motorlarının veritabanından silinmesi bekleniyor ve bu şekilde kullanıcıların gizlilik haklarının korunabileceği belirtiliyor. Ancak arama motorları, bu şikayetlere karşı şimdilik sessiz kalmayı tercih ediyor.

 

False