Özge Altınok Lokmanhekim
Özge Altınok Lokmanhekim
Özge Altınok LokmanhekimYazarın Tüm Yazıları

Onlarla tatildeyken hayatınızı kolaylaştıracak 5 tüyo

Yarıyıl tatiline sayılı gün kaldı. Bu tatilde ailece bir yerlere gitmeye niyetiniz varsa otel seçiminden seyahat planlamaya, bavul hazırlamadan şehir gezisine kadar hayatınızı kolaylaştıracak önerilerimi bu yazıda topladım. Bu yolculuğun kritik başarı faktörü, daha yola çıkmadan planlama aşamasında yapacaklarınız...

Haberin Devamı

Manzara mı kolaylık mı?

Seçeceğiniz otelin çocuk dostu olup olmadığı çok önemli . Eğer dört kişilik bir aile olarak otel bakıyorsanız iki ayrı oda yerine ortak bir kapıyla bağlantılı odalar olup olmadığını sorabilirsiniz. Böylece hem iki oda arasında içeriden bir bağlantı oluyor hem de kapılar açıldığında çocukların özgürce oynayabileceği daha büyük bir alana sahip oluyorsunuz. Biz hem restoranlara yakın olduğu için hem de bir şey unuttuğumuzda gidip gelmesi kolay olsun diye manzaralı seçenekler yerine hep daha alt kattaki odaları tercih ediyoruz. Pek çok otelde çocuklar için ayrı bir büfe oluyor. Küçük bir bebekle seyahat edecekseniz mama ve biberon ısıtma makinesi olup olmadığını da teyit etmekte fayda var. Çocuk oyun odaları dışında yarıyıl tatilinde bazı oteller çocuklar için özel atölyeler ve etkinlikler de düzenliyor. Sinema saatinden kurabiye pişirme atölyesine kadar pek çok farklı atölye seçeneği için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekebilir. Eğer çocuğunuz için puset gerekliyse otelin puset kiralama sistemi olup olmadığını da mutlaka sorun, böylece bir ağırlığı azaltmış olarak seyahat edebilirsiniz.

Haberin Devamı

Merak etsin, istesin...

Çocuğunuzla gideceğiniz şehre birlikte karar verebilirsiniz. Eğer bu mümkün değilse ve gidilecek destinasyonu siz seçiyorsanız çocuğunuzun da gideceği yeri merak etmesini, gitmek için heyecan duymasını sağlamak sizin elinizde. Biz evdeki dünya küresinde önce gideceğimiz ülkeyi ve şehri bulmaya çalışıyoruz. Sonra elimize atlasımızı alıp o ülkenin sayfasını açarak bayrağına bakıyoruz, yerini, şeklini, denize kıyısı olup olmadığını inceliyoruz. Domingo Yayınları’ndan çıkan ‘Atlas – Kıtalar, Denizler ve Kültürler Arası Yolculuk Rehberi’ ile Mikado Çocuk’un ‘Resimli Dünya Atlası’ bizim en beğendiklerimiz ve son zamanlarda en çok kullandıklarımız. Ülke ve şehirlerle ilgili sohbet ederken insanların ne yediklerini, nasıl giyindiklerini, hangi dili konuştuklarını tahmin etme oyunu da oynuyoruz. Ben veya eşim o şehre daha önce gitmişsek o şehirde çektiğimiz fotoğrafları da oğlumuza gösteriyoruz.

Haberin Devamı

Onlarla tatildeyken hayatınızı kolaylaştıracak 5 tüyo

Eşyalarına bavulda yer açın

Onlarla seyahat edince ne yazık ki tek bir sırt çantası ya da küçücük bir bavulla tatile çıkmak her zaman mümkün olmuyor. Yedek kıyafetler, acil durumlar için ilaç çantası, kullanıyorsa bez, ıslak mendil, biberon vb. pek çok şey o bavula konuyor.  Tatilde kıyafet ya da oyuncak krizine girmemek için bavulu birlikte yapmak en güzel çözüm. En sevdiği, rahat ettiği ve elbette tatilde giymeye uygun kıyafetleri birlikte seçin. Eğer bir uyku oyuncağı ya da yanından ayırmadığı, çok sevdiği bir oyuncak varsa onu da götürmek isteyip istemediğini sorun. Çocuklar seyahatlerde de kendilerini rahat hissetmek istediklerinden ve yeni bir düzene alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla sevdikleri bazı şeyleri yanlarında götürmek isteyebilirler. Tatilde olabilecek kriz anlarını engellemek için daha önce hiç görmediği minik bir oyuncak, birlikte oynayabileceğiniz eşleştirme/hafıza kartı, boyama kitabı vb. işe yarayabilir. Eğer çocuğunuz karanlıkta uyumaktan hoşlanmıyor ya da korkuyorsa bavulunuza gece boyunca kullanabileceğiniz minik bir fener    ya da cep boy kitap okuma lambalarından atın. Aksi halde banyonun ışığını sabaha kadar açık tutmanız gerekebilir.

Haberin Devamı

Seyahat günlüğü tutun

Çocuğunuz okuma yazma biliyorsa seyahati daha eğlenceli hale getirmek için birlikte bir günlük tutabilirsiniz. Seyahat öncesi birlikte alacağınız bu deftere çocuğunuz her gün gittiğiniz yerler hakkındaki düşüncelerini yazabilir, aldığınız biletleri ve broşürleri yapıştırabilir. Siz de ufak notlar ve gidilen yere ait bilgiler yazabilirsiniz. Böylece hem seyahat anılarınız unutulmaz olacak hem de siz çocuğunuzun hangi konulardan hoşlandığını, neye ilgi duyduğunu öğrenebileceksiniz. Eve döndüğünüzde tatil fotoğraflarınızdan birkaçını da bu günlüğe yapıştırmayı unutmayın.

Birlikte planlayın

İlk defa gittiğiniz bir şehirde görmek isteyeceğiniz pek çok tarihi yapı ve müze olacak. Ancak çocukla tüm bu yapılacaklar listenizi tamamlamanız biraz zor. Bize ilginç gelen pek çok şey henüz çocuklarımıza ilginç gelmediği için sıkılıp huysuzlanabiliyorlar. Bu nedenle şehirdeki günlerinizi planlarken onun da fikrini alın. Çocukların ilgisini de çekebilecek oyuncak müzesi, doğa tarihi ya da bilim müzesi gibi alternatifler listenizde olsun. Şehirdeki parkları, çocuk kitapçılarını, oyuncakçıları da gitmeden araştırmakta fayda var. Çocuğunuzun ilgi alanına göre seçenekleri de es geçmeyin. Ziyaret öncesi müzelerin internet sitesine girip çocuklar için herhangi bir paylaşımları var mı diye inceliyorum. Avrupa’da çocuklar için özel dosya hazırlayan müzeler çoğunlukta. Size bir de bizim ailede çok işe yarayan bir müze ziyareti tüyosu vereyim; görmek istediğim eserler hakkında kısacık bilgilerden ve görsellerden oluşan bir yazı hazırlayıp bunu müze ziyareti sırasında oğluma veriyorum ve kendisinden bana rehberlik etmesini istiyorum. Müze ziyareti bir oyuna dönüştüğü için oğlum, görmek istediğim eserlerin bir kısmını görebildiğim için de ben müzeden mutlu ayrılıyoruz.

 

Haberin Devamı

 Onlarla tatildeyken hayatınızı kolaylaştıracak 5 tüyo

Yazarın Tüm Yazıları