GeriPatrick Özdemiroğlu Otellerin korkulu rüyası bir süredir aynı: Airbnb
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Otellerin korkulu rüyası bir süredir aynı: Airbnb

Otellerin korkulu rüyası bir süredir aynı: Airbnb
refid:26606671 ilişkili resim dosyası

Artık nerede ve nasıl tatil yapacağımıza deneyimlerini usanmadan paylaşan internet kullanıcılarının yorumlarına ve kıt notlarına güvenerek karar veriyoruz.

Kirayı denkleştiremeyince airbnb.com sitesini kurdular, internet üzerinden ev ve oda kiralama modeliyle otellerin korkulu rüyası oldular.

Haziran ayı ve hava durumu aksini iddia etse de sonunda tatil mevsimine girdik. Ancak adına ‘dijital hayat’ denilen kanıksanmış bilim kurgu rutinimiz, tatilleri planlama yöntemlerimizi bile değiştirmiş durumda. Artık nerede ve nasıl tatil yapacağımıza deneyimlerini usanmadan paylaşan internet kullanıcılarının yorumlarına ve kıt notlarına güvenerek karar veriyoruz. Çünkü web gezegeni bize sadece bir oda veya ev tutarken tek tuş pratiği getirmiyor, söz konusu enformasyon paylaşımıyla dünyanın en gıcık müşterilerinin kalite standardını kiralama imkânı veriyor. Bu yüzden bu hafta ev kiralama alanındaki (bence) en başarılı örnekten biraz bahsedeceğim: Airbnb.

AIRBNB NEDİR?

Otellerin korkulu rüyası bir süredir aynı: Airbnb


• Brian Chesky ve Joe Gebbia, San Francisco’daki evlerinin kirasını ödeyemeyince bir odayı kiraya vermek zorunda kaldı. Sundukları hizmet bir şişme yatakta konaklama ve kahvaltıdan ibaretti. Airbedandbreakfast.com 2008 yılında işte böyle ortaya çıktı. Kısa süre sonra sitenin adı airbnb’ye evrildi.
• 192 ülkede 500 bin ev, Airbnb’nin kiralık listesinde yer alıyor.
• Ev kiralamak isteyenler bu liste içinden tarih girerek seçim yapıp, ev sahibine talep gönderiyor. Ev sahibi kabul etmeden süreç başlamıyor. Kısacası, ev sahiplerinin “Bekara ev yok” hakkı sistemde saklı tutulmuş.
• Para, konuk giriş yapana kadar Airbnb sisteminde tutuluyor.
• Airbnb, konukların verdiği kiranın yüzde 6 ila 12’sini, ev sahibi gelirinin ise yüzde 3’ünü komisyon olarak cebe indirmekte.

BUNLARI BİLMİYORDUNUZ!

Otellerin korkulu rüyası bir süredir aynı: Airbnb


• Ronaldinho, Dünya Kupası süresince Brezilya’daki evini kiralamak için Airbnb sitesine ilan verdi. Günlüğü 15 bin dolar olan evin yedi yatak odası, altı banyosu mevcut. Biraz pahalı ama şöyle düşünün: Bir tuvalete iki kere girmeyeceksiniz.
• Sistemin tabii ki açıkları da mevcut. New York’ta evini Airbnb ile kiraya veren bir vatandaşa bu maceranın 87 bin dolara patlaması gibi... Evi şehir dışından gelecek tanıdıkları için tutmak istediğini söyleyen bir kiracı, bu bilgiyi aktarırken büyük bir grup seks partisi vereceği yönündeki minik detayı atlar ve olaylar gelişir. Hatta gelişmekle de kalmaz evin tarumar olmasıyla sonuçlanır.

İYİ BİR EVSAHİBİ NASIL OLUNUR?

Otellerin korkulu rüyası bir süredir aynı: Airbnb


1. Her adımda hızlı yanıt verin.
2. Konaklama süresince –bunaltmadan- iletişimi koparmayın.
3. Profiliniz detaylı olsun.
4. Fiyatlandırırken çevre araştırması yapın.
5. İnternetsiz ev olmaz.
6. Çocuğunuzmuş gibi evin bol bol fotosunu çekip profile ekleyin.
7. Temizlik, temizlik, temizlik.
8. Hoşgeldin kılavuzu ile karşılayın.
9. Kiracıya küçük sürprizler yapın.

False