GeriNadiye ÇAĞLAR İstanbul’a 45 dakika uzaklıktaki cennet: Ballıkayalar
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul’a 45 dakika uzaklıktaki cennet: Ballıkayalar

İstanbul’a 45 dakika uzaklıktaki cennet: Ballıkayalar

Yoğun geçen haftanın ardından kendinize doğanın kalbinde dinlenecek bir durak arıyorsanız, Ballıkayalar Tabiat Parkı tam da hayal ettiğiniz yer. İstanbul’a sadece 45 dakika uzaklıkta bulunan, Gebze’nin saklı cenneti Ballıkayalar’da yeşil bir tura çıkmaya hazır mısınız? Gidince geri dönmek hiç istemeyeceksiniz. İşte size Ballıkayalar gezi rehberi...

Fotoğraf:  www.bizevdeyokuz.com

Kocaeli’nin Gebze ilçesine bağlı Tavşanlı köyünde bulunan Ballıkayalar, Gebze’ye 10, İstanbul’a ise 50 kilometre mesafede bulunuyor. Bir saatlik bir yolculuğun ardından rahatlıkla ulaşabileceğiniz Ballıkayalar, barındırdığı farklı hayvan ve bitki çeşitliliğinin korunması amacıyla 1995’de tabiat parkı olmuş… Bölgenin adının nereden geldiği konusu da bir hayli ilginç… Uzun zaman evvel çok sayıda arı kanyon içerisinde bulunan mağaraları kovan olarak kullanırmış. Bu nedenle Bal Mağaraları, Ballı Mağaralar, Bal Kayalıkları derken yıllar içinde Ballıkayalar olarak anılmaya başlanmış. 

İstanbul’a 45 dakika uzaklıktaki cennet: Ballıkayalar

Yaklaşık iki kilometre uzunluğundaki kanyonun genişliği 40 ile 80 metre arasında değişiyor. Etrafı kireçtaşı kayalarla çevrili kanyonun ortasından geçen Ballıkaya Deresi yer yer gürül gürül akarken bazı yerlerde de durgun göletler oluşturuyor. Kanyonda iki tane de küçük şelale bulunuyor. 

İstanbul’a 45 dakika uzaklıktaki cennet: Ballıkayalar

Ballıkayalar’da Neler Yapılır?

Ballıkayalar Tabiat Parkı doğa tutkunlarına birbirinden farklı seçenekler sunmakta… Yürüyüş ya da kaya tırmanışı yapabilir veya göl kenarında oturup enfes doğanın tadını çıkarabilirsiniz.1-  Trekking

Ballıkayalar’da farklı zorluklarda birçok trekking parkuru var. En çok tercih edilenlerden biri parkın girişinden başlayıp kanyonun üst taraflarından ilerleyen yolken diğeri kanyonun içinden şelaleye doğru, dere yatağından geçen parkur. Siz de benim gibi zorluk derecesi yer yer orta bazı yerlerde ise ortanın biraz üzerinde olan kanyonun içerisinden geçen yolu kullanırsanız güzel sürprizlere hazırlıklı olun. Yol boyunca gürül gürül akan sular üzerinden geçecek, kayaları aşabilmek için minik tırmanışlar yapacaksınız. 

İstanbul’a 45 dakika uzaklıktaki cennet: Ballıkayalar

Ara ara ördekler size eşlik ederken kulağınızda cırcır böcekleri ve kurbağa sesleri olacak. Elbette bir de şakır şakır ilerleyen dereden yükselen dinlendirici su sesi her adımınızda sizinle olacak. Pes etmeden ilerlerseniz yol sizi küçük bir şelaleye götürecek, buradan da geçmeyi başarırsanız daha büyük bir şelaleye ulaşacaksınız. Yaz aylarında suların geri çekilmesiyle kanyonun sonuna kadar yürümek daha kolay... Yol boyunca su üzerinden geçmeniz gereken yerler olacağını unutmamalı ve mümkünse su geçirmez, rahat bir ayakkabıyla yola çıkmalısınız. Yazın büyük şelalenin oluşturduğu gölette yüzmek de mümkün oluyormuş. Bu deneyim için yanınızda mayo bulundurmayı da unutmayın. 

İstanbul’a 45 dakika uzaklıktaki cennet: Ballıkayalar

2- Kaya Tırmanışı

Ballıkayalar sahip olduğu kireçtaşı kayaları sayesinde çevredeki kaya tırmanışı düşkünlerinin uğrak noktası. 1970’li yıllarda başlayan ve Türkiye’nin ilk kaya tırmanışı yapılan bölgeleri arasında gösterilen Ballıkayalar’da farklı zorluklarda birçok tırmanış rotası var. Ballıkayalar’da kaya tırmanışı yapmanıza yardımcı olacak birçok firma bulunuyor ama bu deneyimi yaşamak istiyorsanız eğitiminizi internet üzerinden oraya gitmeden ayarlamış olmanız gerekiyor.

3- Kamp

Kanyon içerisinde ve etrafında kamp yapmak için oldukça uygun alanlar var. Ancak çevrede herhangi bir tesis olmadığı için tüm malzemelerinizi yanınızda bulundurmayı unutmayın. Kanyonda ateş yakmak serbest ama elektrik bulmanız güç olacaktır. Kamp ateşi etrafında, yıldızların ışığında harika bir deneyim sizi bekliyor olacak…

İstanbul’a 45 dakika uzaklıktaki cennet: Ballıkayalar


4- Piknik

Ballıkayalar piknik yapıp doğanın tadını çıkarmak isteyenler için de oldukça keyifli bir ortama sahip. Gölet etrafında bulunan masalarda manzaraya karşı gün boyu keyif yapabilir, mangalınızı yakıp, semaverde demlenmiş çayınızı afiyetle içebilirsiniz.  

İstanbul’a 45 dakika uzaklıktaki cennet: Ballıkayalar

Yeşilin her tonunun hâkim olduğu, gürül gürül su sesinin size şehrin kalabalığından çok uzaklaşmışsınız hissi vereceği Ballıkayalar gezisini geciktirmeden seyahat planlarınıza yazın. Alanda büyük bir tesis olmadığı için yeme-içme malzemelerinizi ve rahat kıyafetler giyinmeyi sakın unutmayın.


İstanbul’a 45 dakika uzaklıktaki cennet: Ballıkayalar

SİNEMADA FİLM YAĞMURU

False