Yılbaşında eğlenilecek en güzel 9 şehir

Noel’den itibaren Batı’da gece hayatı yalnızlaşır. En eğlenceli yerler Noel pazarlarıdır. Bu pazarlar akşam üstlerine renk katar. Köşe bucak baharatlı sıcak şarap kokar. Üşüyen insanların lezzetli sığınağıdır bu sıcak şarap satan dükkânlar... Hep bir ağızdan Noel şarkıları söylenir. Sonra evli evine köylü köyüne... İşte Noel için önerilen 9 şehir...

Haberin Devamı

Noel akşamlarında lokantalar sessizleşir. Çünkü çoğunluk evine, eşine, dostuna sığınır. Hem Londra’da hem de Zürih’te Noel gecelerinde karnımı doyuracak açık bir lokanta bulmakta zorlandığımı hiç unutmam. Londra’da, küçük bir Hint lokantasında, sevmediğim bir yemeği yemek zorunda kalmıştım. Zürih’te ise tren istasyonundaki sıradan bir lokantaya sığınmıştım.

Yeni Yıl gecesinde de lokantalara pek rağbet edilmediğini biliyorum. Batı’da, bizde olduğu gibi otellerin balo salonlarında, restoranlarda, meyhanelerde coşkulu kutlamalar pek yapılmaz. Yemek ikinci plandadır. Neşe, meydanlara taşar. Kalabalıklar yeni yıla hep birlikte, coşkuyla “Hoş geldin” derler. Eğer yeni yıl akşamında yurt dışına gitmek niyetindeyseniz, yemek programı yapmamanızı öneririm. Ama size kutlamaların doruğa çıktığı kentleri anlatabilirim.

Haberin Devamı

Yılbaşında eğlenilecek en güzel 9 şehir

NEW YORK
Yeni yılda ‘Hey Özgürlük’…

Halkın neredeyse tamamı, yeni yıl akşamı Times Meydanı’nda toplanır. O gece iğne atsan yere düşmez meydanda. Her köşede bir konser vardır. Ayık insan bulmak epey zordur bu son gecede. Kaotik bir görüntü hâkimdir her köşeye. Saat tam 24.00’ü gösterirken çiftler birbirini öpmeye başlar. Çığlıklar, kahkahalar atılır. Görüntüler, gerçek üstü bir film sahnesini andırır.

Eğer tüm bu görüntülere şahit olmak istiyorsanız, meydana yüksekten bakan bir barda veya restoranda günlerce öncesinden yer ayırtmanız gerek. Bir başka seçenek de, bir nehir turuna katılmak. Yemeli içmeli tur, gece yarısı Özgürlük Anıtı’nın yakınlarında bir süreliğine durur. Heykelin bulunduğu küçük adadan atılan havai fişeklerin gökyüzünde oluşturduğu sihirli görüntüler tura çıkanları büyüler.

Yılbaşında eğlenilecek en güzel 9 şehir

RİO DE JANEİRO
Sabaha kadar dans

Gördüğüm en güzel kutlama olduğunu hatırlıyorum. Dünyanın en büyük plajlarından biri olan Copacabana’da beyazlar giymiş on binlerce kişi toplanmıştı. O gece beyazlara bürünmenin uğur getireceğine inanıyorlardı Brezilyalılar. Herkesin elinde demet demet çiçek vardı. Gece yarısı saat 24.00 olunca herkes elindeki çiçekleri denize atıyordu. Bu çiçekler, denizlerin tanrıçası Yemanaja içindi. Daha sonra sahile kurulan dev sahneden canlı müzik yayını başlıyordu. Dört bir yandan atılan havai fişekler eşliğinde sabaha kadar çılgın parti sürüyordu.

Haberin Devamı

Yılbaşında eğlenilecek en güzel 9 şehir

SİDNEY
Yeni yıla ilk giren siz olun

Kent dünyada yeni yıla ilk giren büyük şehir olma unvanını taşıyor. Onun için dünyanın en görkemli havai fişek gösterisi burada yapılıyor. Gösteriler kentin iki simgesi olan köprüyle Sidney Opera Binası’nda düzenleniyor. Bu gösteriyi izleyebilmek için milyonlarca insan deniz kenarında toplanıyor. Havai fişek gösterisinden sonra uçaklar gökyüzünde akrobatik gösteriler yapıyorlar. Bu arada Aborjinler yaptıkları duman ayiniyle yeni yılı kötü ruhlardan arındırıyorlar. Ardından 50 tekneden ışık gösterisi yapılıyor. Bence Sidney, yeni yıl gecesini en güzel kutlayan kentlerden biri.

Yılbaşında eğlenilecek en güzel 9 şehir

LONDRA
Öpüşme çılgınlığı burada

Burada yeni yıl eğlenceleri, Big Ben’den gelen çan sesleriyle başlıyor. Çan sesini duyan Thames nehri kıyısına koşturuyor. Çünkü burada, yeni yılın ilk dakikalarında ışık ve havai fişek gösterileri başlıyor. Gösterilerden sonra kalabalıklar Trafalgar Meydanı’nda toplanıyorlar. Burası gece yarısı çılgın öpüşme sahnelerine şahit oluyor. Tanıdık tanımadık önemli değil, herkes en yakınındaki öpe öpe meydanda dolaşıp duruyor.

Haberin Devamı

Aynı anda Londra’nın büyük caddelerinde, bandoların neşeli müziği eşliğinde geçit törenleri başlıyor. Kentin tüm parklarında, her köşede çılgın partiler düzenleniyor. Sabahın ilk ışıklarına kadar süren bu partilere katılmak serbest. Yeterki içkinizi yanınızda götürün.

Yılbaşında eğlenilecek en güzel 9 şehir

HONG KONG
Ejderhayla dans

En muhteşem havai fişek gösterisini burada seyretmiştim. Yarım saat kadar süren gösteri şaşırtıcı bir şekilde sonlanmıştı: Gökyüzünde rengârenk ve ışıl ışıl bir ejderha dans etmeye başlamıştı. Böylesi muhteşem bir gösteriyi o güne kadar hiç görmemiştim. Sonra bir teknede düzenlenen bir partiye katılmış, sabahın ilk ışıklarına kadar orada eğlenmiştim. Eğer böyle bir partiyi yakalayamazsınız, kente gökyüzünden bakan bir otelin teras barına da sığınabilirsiniz. Işık’larla rengarenk boyanmıştı binaların görüntüsünün sizi büyüleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Haberin Devamı

Yılbaşında eğlenilecek en güzel 9 şehir

BERLİN
Eğer yeni yıla Berlin’de girmek isterseniz, isabetli bir karar vermişsiniz demektir. Kutlamaların merkezi, Brandenburg Kapısı ile Zafer Sütünü arasında kurulan iki kilometre uzunluğundaki parti tezgahı. Burada çeşitli ülkelerin yemeklerini tatma olanağını bulabilirsiniz. Buradaki parti çadırında canlı müzik eşliğinde dans edebilir, video şovları izleyebilirsiniz. Gece yarısı atılan havai fişek gösterisinden sonra, kentin çeşitli yerlerinde partiler başlar. Kendinize güveniyorsanız, elinizde tava ile börek yarışına katılabilirsiniz. Su gibi akan biralarla tatlanan gecenin sabahında haliniz kalırsa, 4 kilometre uzunluğundaki ‘Yeni Yıl Koşusu’na da katılabilirsiniz.

Haberin Devamı

Yılbaşında eğlenilecek en güzel 9 şehir

PARİS
Yeni yılda aşk başkadır

O gece bütün gözler Eyfel Kulesi’ndedir. Çünkü muhteşem ışık gösterileri ve havai fişek yağmuru bu ünlü kulenin çevresinde gerçekleşiyor. Işık gösterisinden sonra kalabalıklar Champs-Elysees (Şanzelize) caddesine doğru yönelirler. Çünkü en eğlenceli sokak partileri burada düzenlenir. Herkesin elinde bir şişe olur. Kimisi birasını yudumlar, kimi şampanyasını patlatır, kimi şarabını paylaşır. Cadde partisi sabahın ilk ışıklarına kadar sürer. Geceyi seyretmek ve eğlenmek için diğer bir adres de Montmartre’dir. Paris’in ışıkları en güzel bu tepeden görünür. Bir başka alternatifte, Sen Nehri’nde yemekli bir tekne gezisi yapmaktır. Tabii Saint Germen’deki ünlü kafelerde sohbet etmekte bir başka alternatiftir. Özellikle yeni yıl akşamında “Paris Bir Şenliktir”.

Yılbaşında eğlenilecek en güzel 9 şehir

VİYANA
Kutlamalar asırlar öncesinden

Eğer yeni yıl akşamını asırlar öncesindeki gibi kutlamak istiyorsanız, Hofburg Sarayı’nda düzenlenen Yeni Yıl Balosu’na katılın. Yalnız baloda dans edebilmek için, o yılların kıyafetine bürünmeniz gerekecek. Bir başka seçenek de şehir merkezinde kurulan meşhur Noel pazarı. Öğleden sonra başlayıp, ertesi günün ilk saatlerine kadar süren partinin favori içkisi elma şarabı ile sıcak şarap. Bu iki içki su gibi tüketilir. Yeni yılın ilk gününde kalabalıklar Belediye binasının önünde toplanıp, dev ekranlarda Viyana Flarmoni Orkestrası’nın Yeni Yıl Konseri’ni izlerler.

Yılbaşında eğlenilecek en güzel 9 şehir

AMSTERDAM
Neşenin ve eğlencenin adresi

Yeni Yıl akşamı Amsterdam bir partiler kentine dönüşür. Hemen her sokakta bir eğlenceye, neşe yüklü bir partiye rastlamak mümkündür. Ama en görkemli partiler Rembrandtplein, Nieuwmarkt, Museumplein ve Dam Meydanı’nda düzenlenir. Kentin dört bir yanında havai fişek gösterileri düzenlenir. Köprülerin üstü birer diskoteğe dönüşür. Canlı müzik, dans ve içki âlemi güneş doğuncaya kadar sürer gider. Amsterdam Yeni Yıl’a neşeli girmek isteyenler için en doğru adreslerden biridir.

Yılbaşında eğlenilecek en güzel 9 şehir

Yazarın Tüm Yazıları