Gözenekler Nasıl Sıkılaştırılır?

Gözenekler, nefes alan minik bacalardır. Cildimizin esnekliğini ve nem düzeyini sağlayan sebum dediğimiz yağın, dış yüzeye verilmesini sağlar. Peki gözenekler nasıl sıkılaştırılır?

Haberin Devamı

Yanaklarımızda, alnımızda ve çenemizde birçok nedenden dolayı oluşan gözenek genişlemeleri, por dediğimiz rahatsız edici sorunlar ortaya çıkarır. Bu porlar makyaj artıkları ve sebum ile kapanarak cildin oksijenlenmesini engeller. Bu durum da daha soluk ve daha yorgun bir cilt görünümüne yol açar.

GÖZENEKLER NEDEN GENİŞLER?

Cildin yağlılık oranı ve genetik özellikleri gözeneklerin genişlik derecesinde etkilidir. Yaş ilerleyip deri elastikiyeti azaldıkça gözenekler daha da genişler. Ayrıca aşırı terleme, çeşitli ilaçlar, yoğun kıvamlı kapatıcılar ve makyaj ürünlerinin bir kısmı gözeneklerin açılmasına neden olabilir.

Gözeneklerin genişliği ve içinde oluşan birikimler cilde kaba bir görüntü verir. Sürekli tekrar eden sivilceler ve kızarıklık problemi ortaya çıkar.

Haberin Devamı

GÖZENEKLER NASIL SIKILAŞTIRILIR?

Gözenekleri küçültmek için öncelikli olarak bir dermatologla görüşülmesi çok önemli. Sorun yaşanan bölgenin düzenli olarak temizlenmesi, lokal olarak A vitamini içeren ürünler, glikolik asit ve salisilik asit içeren soyucular kullanılabilir. Bu ürünler, ciltte keratin hücrelerinin oluşumunu azaltır, kolajen yapımını uyararak gözeneklerin daralmasını üzerine çalışır. Bunun yanında kremlerin etkisiz kaldığı vakalar için lazer terapi yöntemleri kullanılır.

Gözeneklerin küçültülmesi; cildi daha taze, parlak, sıkı gösterir. Genişlemiş cilt gözeneklerinin daraltılmasında en başarılı yöntemler olan Radyofrekans, CO2 fraksiyonel lazer ve Nd yag Q switch lazer ile cilt gözeneklerinin daraltılmasında etkin sonuçlar alınır. Geniş cilt gözeneklerini sıkılaştırmada etkili bir yöntem de spectra peel uygulamasıdır. Bu peeling etkisi ciltte uygulanan lazer enerjisinin karbon ile bir ısı oluşturarak cilt gözeneklerinin iç duvarlarının sıkılaşmasının yanı sıra kolajenin yeniden şekillenmesine katkı sağlar. Uygulama sırasında ağrı yoktur. İşlem sonrası ciltte herhangi bir pullanma ya da kabuklanma olmaz. Kişi aynı gün normal hayatına devam edebilir.

Gözenekler Nasıl Sıkılaştırılır

Haberin Devamı

CİLT GÖZENEKLERİ İÇİN MASKE

Haftalık uygulanacak iyi bir maske cilt gözeneklerini derinlemesine temizler. Bitkisel ya da killi bir maske, iltihabi durumların azaltılmasına ve gözeneklerin sıkılaşmasına yardımcı olur. Maskeler, cildi dışarıdan beslerken; canlandırıp, deri yenilenmesini hızlandıracaktır.

Evde, soğan, maydanoz ya da lahana yapraklarından hazırlanan lapaya limon suyu ilave ederek yapılan maskeyi yarım saat ciltte bekletip bitkilerin sıkılaştırıcı ve mikrop kırıcı etkilerinden yararlanılabilir.

YUMURTA AKI- BAL KARIŞIMI

Haftada bir yumurta akı ve bal karışımı ile yapılan 10 dakikalık maske uygulaması da yüzeydeki ölü derinin atılmasını hızlandırarak gözeneklerin daralmasında etkilidir.

Haberin Devamı

Sağlıklı cilt bakımında, kalıcı cilt rahatsızlıklarının oluşmaması için doğru ürün ve tedavi seçiminde dermatoloji uzmanına danışmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Dermatoloji Uzm. Dr. Emine Özge Ayabakan

https://www.instagram.com/drozgeayabakan/?hl=en 

Yazarın Tüm Yazıları