GeriKağan Kocatepe Doğumdan korkmayın
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Doğumdan korkmayın

"Doktorumuz Kağan Kocatepe ile daha sağlıklı günlere kavuşacaksınız..."

Merhaba. Ben üniversite öğrencisiyim ve bir kız arkadaşım var. Kendisi adet dönemi içerisindeyken yani kanama devam ederken ilişkiye girdik.ama tam anlamıyla bir ilişki olmadı. Kendisi bakire sadece dışarı boşalma oldu ve vajinal bölgeye temas etti. Acaba gebe kalma şansı nedir? Bu arada bu ilişkiden tam bir ay sonra adet gördü. Adet gördükten sonra rahatlamıştık ama gebe kalan insanların da adet görebileceği söylenmişti. Bu yüzden çok korkuyoruz. Yardımcı olursanız çok seviniriz.

Adet döngüsünün her döneminde gebe kalınması mümkün olmakla beraber döngünün kanamalı olan günlerinde gebe kalma ihtimali düşüktür. Kız arkadaşınız bakire olduğuna, boşalma dışarı olduğuna ve bir ay sonra da adet kanaması olduğuna göre hamilelik riski hemen hemen yok.

Merhaba 22 yaşındayım. Evliyim eşimle normalde korunuyoruz. O gün bir kaza oldu ve korunamadık. Bir süre sonra hamile kaldığımı test sonucu öğrendim. Şu an bebek istemiyoruz. Kürtaj oldum. Psikolojim bozuldu. İlerde bebek istediğimizde bu kürtaj olayı bize sorun çıkartır mı? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler

Vakum yöntemiyle uygulanan sorunsuz bir adet kürtajın ileriki gebelikler üzerine olumsuz etki yapma olasılığı hemen hemen yoktur.

Diane 35 ilacını kullanıyorum yaklaşık 10 aydır ilcı kullanmamın ana nedeni yüzümdeki aşırı kılanma lazerli epilasyon yaptırıyorum ama hala aynı hiçbir değişiklik yok (ilaç kullanmaya başladığım zaman içinde bacaklarımda kılcal damarlar derinin altından çıkmaya başladı) konu ile en acil sekilde yardımcı olursanız çok sevinirim saygılarımla.

Tüylenme şikayetiniz ilaçla azalmadığına göre bu ilaca ek olarak tüylenmeyi önleyici diğer bir ilaç daha kullanmalısınız. Bunun için tekrar doktora başvurmalısınız.

Merhaba ben 3 senelik evliyim. Benim problemim rahimde yara olması iki farklı doktara gittim bir tanesi yaranın küçük olduğunu ama yinede yakılmasını söyledi diğer doktorum doğum yapmadan yaktırmamamı söyledi smear testlerim temiz çıktı. Eşim ve ben çocuk sahibi olmak istiyoruz acaba yaranın olması hamile kalmamı zorlaştırır mı ve bir zararı olur mu? Bu konuda da bana yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim iyi çalışmalar.

Servikal erozyon yani yara smear testi düzenli olarak yapılması ve normal gelmesi durumunda size hiçbir zarar vermez, gebe kalabilirliği engellemez, akıntı şikayeti yapıyorsa veya smearde problem varsa, yakma, dondurma veya LEEP konizasyon yöntemlerinden biriyle çocuk doğurmadan önce de rahatlıkla tedavi edilebilir.

Her adet gecikmesi gebelik anlamına mı gelmektedir?

Hayır, her kadında senede bir kez iklimsel, mevsimsel ve ruhsal değişikliklre bağlı olarak gecikmeler olabilir, ancak ilk düşünülmesi gereken her zaman gebeliktir.

34 yaşındayım. 10 yıl önce sezaryenle bir oğlum oldu. Yaklaşık 1 yıldır TSH hormonu yüksekliği nedeniyle levotiron kullanıyorum. Bunun yanısıra, sinir sistemi bozukluğu nedeniyle 1 yıldır da hergün yarım adet Seroxat alıyorum. Bıraktığımda şikayetlerim tekrarlıyor; Genellikle gece uykusundan uyandıran çarpıntı ve yüksek tansiyon. Normal zamanlarda tansiyonum düşük düzeylerde olmasına rağmen bu zamanlarda 18-9 olabiliyor. Bebeğim olmasını istiyorum ancak sağlık sorunlarım beni korkutuyor. Hamileyken kullanılabilecek bir antideprasan var mıdır? Tansiyon problemi sorun yaratır mı? Epidural anesteziyle normal doğum yapmak istiyorum mümkün mü?

Gerek depresyon, gerek tiroid sorunları gerekse tansiyon yüksekliği gebeliğin dikkatli izlenmesi ve gerekli ve doğru ilaçların kullanılmasıyla gebelik döneminde kontrol altına alınabilir ve sağlıklı bir bebeğe sahip olabilirsiniz. Daha önce sezaryan ile doğum yaptığınız için ikinci bebeği normal doğurma olasılığınız var ancak zorlanabilirsiniz.

Merhaba ben 26 yaşında 4 senedir evliyim. Ve yaklaşık 6 aydır hiç korunmuyoruz. Ve çok bebek istiyoruz. Daha önce hiç doktora gitmedim Ama adetlerim düzenli. Bir de sizlerden okuduğum kadarıyla 1 sene dolmadan gidilmesin deniliyor. Bende biraz da doktor fobim yüzünden gitmedim. Sizce beklemeli miyim?

Yaşınız henüz genç bu nedenle bir senenin dolmasını beklemeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Bir yıllık evliyim. Bebek istiyorum. Çok iyi bir anne olacağımdan kaygım yok. Fakat gerçekten doğum gözümü çok korkutuyor. Gözümün önüne hep son an ve olacaklar geliyor. Bu arada sorun çok sey bilmemden ve bu konuyu çok derin araştırmamdan kaynaklanabilir. Doğum esnasında da yengemin yanında bulunmak durumundaydım. Yurt dışında yaşamamdan dolayı burda iki seçenegim var doğum evi yani klinik yada hastanede. Hangisini önerirsiniz? Doğumun acısız geçmediğini her kadının yaşadığı risklerin benimde önümde oldu-ğunu biliyorum. Beni rahatlatacak ve bu konudaki uzman bir kişinin verdiği önerilerden yararlanmak isterim. İlgilerinizi bekliyor ve yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Öncelikle bu işin manevi tatminini düşünerek işe başlamalısınız. Gebelik ve doğum doğanın sadece kadınlara bahşettiği mucizevi bir olay ve bunun için bir bedel ödemek durumundasınız. Ödeyeceğiniz bedel aslında çok yüksek de değil. Olaya "ağrı" olarak bakarsanız ağrı duyma olasılığınız fazla, ama aslında söz konusu olan "sancı". Sancı rahim kasılmalarının verdiği rahatsızlık diyelim. Doğum sancılı olmak zorunda mı? Evet sancılı (ağrılı değil) olmak zorunda. Çünkü kadın bebeğini dünyaya getireceğinin herhangi bir şekilde farkına varmalı ve doğum yapacağı "köşeye çekilmeli", yani hastaneye gitmeli. Bu haber verme sistemi olmasa bebeklerin hazırlıksız bir şekilde doğuvermesi onların ölümüne neden olabilirdi. Kadının ve çevresindekilerin temel amacı sancının ağrıya dönüşmesinin engellenmesi. Tıpta kullanılan Lamaze ağrısız doğum metodu bu prensibe dayanıyor. Bu konuda biraz araştırma yapabilirsiniz. Yine epidural denen yöntemle doğum esnasında ağrı duymamanız sağlanabilir. Klinik veya hastane önemli değil, önemli olan tıbbi hizmetlerin yeterli olması ve söz konusu yerin bu konuda resmi lisansının olması...

Merhaba ben 28 yaşındayım. Bundan 2 yıl önce panik atak tedavisi gördüm. Şu anda tedavim bitti. Bebek yapmayı planlıyoruz. Acaba hamilelikte rahatsızlığım tekrarlarsa ilaç tedavisi olabilir miyim?

Gebeliğin özellikle ilk üç aylık döneminde ilaç kullanmamayı tercih ediyoruz. Daha sonra daha rahat ilaç kullanabiliyoruz. Ancak genel olarak söylemek gerekirse bebeğe zarar vermediğini düşündüğümüz ilaçlar her türlü tıbbi durumlar için mevcut.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...

False