GeriBülent Cihantimur Güneş Kremleri D Vitamini Alımını Engeller Mi?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Güneş Kremleri D Vitamini Alımını Engeller Mi?

Güneş Kremleri D Vitamini Alımını Engeller Mi?
Abone Olgoogle-news

"Kapalı havaları geride bıraktığımız şu günlerde, D vitamini kaynağı güneşten faydalanmaya başlıyoruz. Peki cildimizi koruma amaçlı sürdüğümüz güneş kremleri D vitamini alımını engelliyor mu?"

Estetik cerrahinin en fazla ilgilendiği ve insanların da talep ettiği alan cilt gençleştirme tedavileridir. Güneş ışınları ise cilde en fazla hasarı verenler arasında yer alır. Fakat güneşsiz bir hayat düşünülemez zira güneş en elzem madde olan D vitamini üretimi için gereklidir. Özellikle kış mevsimi çıkışında beliren bahar yorgunluğunun sebepleri arasında yer alan D vitamini eksikliğinin başlıca sebebi, tam manasıyla güneşten faydalanamıyor olmamızdır. Ne güneşsiz, ne de güneşli yaşayamıyor olduğumuz aşikar.
Güneş Kremleri D Vitamini Alımını Engeller Mi
Dediğim gibi cildimiz için güneşten korunmamız gerekirken D vitamini üretebilmemiz için de güneşe ihtiyacımız var. Peki, bunu nasıl başaracağız? Uygun kıyafetler, güneş ışınının tepe noktada olmadığı zamanlarda güneşlenme ve illaki güneş koruma ürünlerini kullanma basit önerilerdir.

Güneş kremleri

Güneş kremlerinin D vitamini sentezini önleme gibi bir dezavantajı yoktur. Güvenle kullanabilirsiniz. Ne kadar yüksek SPF’li ürün kullanırsanız kullanın, bir miktar güneş ışınını mutlaka cildimizin içinden geçer. Burada şöyle bir çözüm yoluna gidebilirsiniz. Günün farklı saatlerinde farklı koruma faktörlerini kullanarak, daha fazla güneş ışını almanız ve aynı zamanda cildinizi de korumanız mümkün.
Burada bir parantez açmak istiyorum. Örümcek Ağı kremini çıkarmadan evvel, Türkiye’de krem sürme alışkanlıklarıyla ilgili araştırmalar yapmış ve hayretlere düşmüştüm. Zira krem sürmeyi bilmediğimiz ve krem sürmeyi bir alışkanlık haline getirmediğimizi görmüş ve üzülmüştüm. Sizden ricam, bilime, yapılan araştırmalara ve uzmanların görüşüne güvenmeniz. Özellikle yaşlanma belirtilerini en fazla hissettiğimiz yüz bölgemize ve özellikle yoğun güneş ışını alan ülkemizde, yüksek SPF’li ürünler kullanmamız şart. Yaşlanma karşıtı Örümcek Ağı kreminin içerisinde 5 SPF bulunuyor, bunu bir güneş kremiyle desteklemenizi öneriyorum.
Güneş Kremleri D Vitamini Alımını Engeller Mi
Şimdi gelelim çok önemli bir konu olan D vitamini eksikliğinin belirtilerine:

D vitamini eksikliğini gösteren işaretler:

D vitamini eksikliğini kan testi yoluyla basit ve pratik bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ancak, bazı belirti ve bulgular da D vitamini eksikliğini gösterebilir:

Depresif ruh hali

Serotonin hormonunun salgılanması için güneş ışını ve D vitamini büyük bir görev üstlenir. Eğer yeteri kadar güneş almıyorsanız, stresli, depresif ve mutsuz olursunuz.
Güneş Kremleri D Vitamini Alımını Engeller Mi
Kafa terlemesi

Belki de D vitamini eksikliğinin en yaygın belirtisi, kafa terlemesidir. Bebeklerde de aynı şekildedir. Eğer bebeğiniz kafa bölgesinden aşırı derecede terleme yaşıyorsa, bu bir D vitamini eksikliği göstergesi olabilir.

50 yaş üzerinde olanlar, kilolular ve esmerler dikkat

Yaş ilerledikçe vücudun güneşe verdiği cevap yavaşlar, alınan güneş ışınını D vitaminine dönüştürme yetisi azalır ve dolayısıyla D vitamini eksikliği görülmeye başlar. Özellikle 50 yaş üzerinin dikkatli olması gerekiyor.
Esmer bir cilde sahipseniz, beyaz bir cilt rengine sahip insandan daha fazla D vitaminine ihtiyacınız vardır. Koyu cilt rengine sahip olanlar D vitamini eksikliği riskine maruzdurlar.
D vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Aşırı kilolu kişiler güneş ışınını önce lavabo gibi yağ kütlesine alır ve bedenin içerisine girmesine izin vermez. Aynı şekilde aşırı kaslı bireylerde de aynı sorun oluşur. D vitamini eksikliğinin görülmesi muhtemeldir.
Güneş Kremleri D Vitamini Alımını Engeller Mi
Cildiniz çok değerli

Elbette sadece cildiniz değil, tüm bedeniniz, ruhunuz da çok çok önemli. Mutlu olan bir insanın iç huzuru bile cildine yansır. Yaşlanma sürecinin enkazını en fazla dış yüzeyimiz, cildimiz de görebildiğimiz için, sürekli onunla uğraşıp duruyoruz. Fakat lütfen unutmayın, estetik bir bütündür, sağlıklı bir beden bunun sağlamasını yapar. Yeteri kadar, sağlıklı, korunaklı D vitamini depolarınızı dolduracağınız bir yaz dönemi diliyorum.

False