Zeyrek Çinili Hamam’daki 'şifalı' sergi uzatıldı

Güncelleme Tarihi:

Zeyrek Çinili Hamam’daki şifalı sergi uzatıldı
Oluşturulma Tarihi: Kasım 15, 2023 12:13

Restore edilen Zeyrek Çinili Hamam’da devam eden ‘Kalıntıların Şifası’ başlıklı sergi 30 Kasım tarihine kadar uzatıldı. İlhamını, hamamın arkeolojik bir kazıya dönüşen 13 yıllık restorasyon sürecinden alan, küratörlüğünü Anlam de Coster’in üstlendiği ‘Kalıntıların Şifası’ sergisi ile Mimar Sinan imzası taşıyan bu önemli kültür mirasının her bölümü 30 Kasım’a kadar ücretsiz gezilebilecek.

Haberin Devamı

Osmanlı Donanması’nın Kaptan-ı Deryası Barbaros Hayreddin Paşa tarafından yaptırılan ve 1530-1540 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu kültürel ihtişamının zirvesindeyken Mimar Sinan tarafından inşa edilen Zeyrek Çinili Hamam, özgün mimarisine ve tarihi dokusuna sadık kalınarak özenle restore edildi. Restorasyon çalışmaları sırasında iki asırdan fazla bir süredir sıvacaltında kalmış olan 18. ve 19. yüzyıl duvar resimleri de dahil olmak üzere hamamın birbirinden etkileyici gizli hazineleri gün yüzüne çıkarıldı.
Hamamların geçmişteki sosyal işlevlerini ve toplumu bir araya getirme fonksiyonlarını günümüz bakış açısıyla ele almayı ve geleneksel hamam kültürünü yaşatmayı hedefleyen Zeyrek Çinili Hamam, hamamlar ısıtılmadan hemen önce, tarihi hamamın iç bölümleri ve Bizans sarnıçlarında gerçekleşen güncel sanat sergisi ‘Kalıntıların Şifası’ ile ziyaretçilerini ağırlıyor. Mekanın hamam olarak kullanımından önce tarihi yapıyı son kez ve ücretsiz deneyimleme şansı sunan ve 30 Kasım 2023’e kadar devam edecek olan sergi vesilesiyle ziyaretçiler, hamamın her bir bölümünü keşfetme ve mimari detayları inceleme fırsatı buluyor. Zeyrek Çinili Hamam’da kültür-sanat etkinlikleri Bizans sarnıçlarında ve Zeyrek Çinili Hamam Müzesi ile bahçesinde, hamam ısıtıldıktan sonra da devam edecek.

Haberin Devamı

Zeyrek Çinili Hamam’daki şifalı sergi uzatıldı

Zeyrek Çinili Hamam’daki şifalı sergi uzatıldı


Küratörlüğünü Anlam de Coster’in üstlendiği ‘Kalıntıların Şifası’ sergisi, Türkiye ve yurtdışından 22 sanatçıya yer veriyor. Sergiye katılan sanatçılardan Francesco Albano, Adrian Geller, Alice Guittard, Başak Günak, Maryam Hoseini, Ahmet Doğu İpek, Lara Ögel, Zoë Paul, Daniel Silver, Panos Tsagaris, Ezgi Türksoy ve Elif Uras hamamın tarihine, mitolojisine ve mimarisine yanıt veren, mekâna özgü yeni işler üretti. Sergide ayrıca Erol Akyavaş, Mehtap Baydu, Hera Büyüktaşcıyan, Dorothy Cross, Candeğer Furtun, Cecilia Granara, Renée Levi, Maude Maris, Ayça Telgeren ve Marion Verboom’un yapıtları da yer alıyor.

Haberin Devamı

SERGİ SÖYLEŞİLERİ
Küratörlüğünü Anlam de Coster’in üstlendiği ‘Kalıntıların Şifası’ (Healing Ruins) sergisine paralel Zeyrek Çinili Hamam bir söyleşi serisine ev sahipliği yapıyor. Anlam de Coster’in moderatörlüğünde, Zeyrek Çinili Hamam’ın tarihi katmanları arasında gerçekleşecek bu konuşmalara tanıklık etmek isteyen herkes Zeyrek Çinili Hamam web sitesinden kayıt yaptırabilir. 9 Kasım’da başlayan söyleşi sergisi 16 Kasım Perşembe günü Ahmet Doğu İpek, Prof. Dr. Zeynep Kuban Tokgöz ve Nevzat Sayın’ı ağırlıyor. “Spolia” başlıklı konuşma, hem Ahmet Doğu İpek’in sergi için mekâna özgü ürettiği ‘Spolia’ serisini oluşturan işlerin öyküsünün, hem de mimarlık tarihinde devşirme malzemelerin izini sürecek.
28 Kasım Salı günü gerçekleşecek olan son sergi konuşmasında ise sergi sanatçıları Cecilia Granara ve Lara Ögel, kendi pratikleri ve sergi bağlamında dönüşüm ve simya ritüelleri ile hamamların sembolik dünyasını ele alacaklar.

Haberin Devamı

ÇİNİLİ HAMAM KİTABI
The Marmara Grubu’nun desteğiyle hazırlanan “Barbaros’un Çinili Hamamı: Sinan’dan bir Başyapıt” kitabı, Zeyrek Çinili Hamam mağazasında Türkçe ve İngilizce olarak satışa sunuldu. Zeyrek Çinili Hamam’ın tarihi, restorasyon süreci, süslemeleri, çinileri ve hamamların sosyo-kültürel tarihine odaklanan ve alanının önde gelen isimlerinin kaleme aldığı tematik makaleler ve hamamdan yüzlerce fotoğrafın yer aldığı bu yayın, Zeyrek Çinili Hamam’ın etkileyici dönüşümünü kayıt altına alıyor. Akademik bir başvuru kaynağı olmanın yanı sıra mimarlığa ve tarihe meraklı okuyucuların da ilgisini çekecek olan ‘Barbaros’un Çinili Hamamı: Sinan’dan bir Başyapıt’, Zeyrek Çinili Hamam mağazasından edinilebilir.

Haberin Devamı

ZEYREK ÇİNİLİ HAMAM MÜZESİ İLE TARİHE YOLCULUK
Hamamla eş zamanlı olarak açılan Zeyrek Çinili Hamam Müzesi ziyaretçilerini Roma, Bizans ve Osmanlı dönemini kapsayan tarihi bir yolculuğa davet ediyor. Ziyaretçiler, dijital etkileşimli deneyimler aracılığıyla 16. yüzyıla yolculuk yapabilecek ve hamamın 360 derecelik İznik Çinileriyle kaplı özgün görünümünü keşfedebilecekler. Müze’nin içinde yer alan dijital alanlarda ziyaretçiler, kazılarla bulunan çini parçalarından ve yurtdışında çinilerimize sahip olan müzelerle yapılan çalışmalardan yola çıkarak tamamlanan 37 farklı desenin tamamını görebiliyorlar. Aynı zamanda müze ziyaretçilerini, hamam ritüeli ile özdeşleşmiş havlular, taslar, değerli metaller ve sedeflerle süslenmiş nalınlar gibi tarihi hamam objelerini içeren özenle hazırlanmış seçkinin yanı sıra, hamamın Mimar Sinan tarafından tasarlanmış dahiyane su ve ısıtma sistemlerini açıklayan şema ve maketleri de keşfetmeye davet ediyor.

Haberin Devamı

GİZEMLİ SARNIÇLAR
Zeyrek Çinili Hamam, restorasyon çalışmaları sırasında keşfedilen Bizans dönemine ait sarnıçlara da ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler, hamamın inşaatı sırasında Barbaros Hayreddin Paşa’nın kadırga köleleri veya levendleri tarafından duvarlara çizilmiş olabileceği düşünülen kadırga figürlerinin keşfedildiği yeraltı Bizans sarnıçlarını gezebiliyor. Sarnıçlar, hamam eski işlevine kavuştuktan sonra da, farklı disiplinlerden sanatçıların mekâna özgü yerleştirmelerine sahne olmaya devam edecek.

ZEYREK ÇİNİLİ HAMAM’IN YENİ DÖNEMİ
Kalıntıların Şifası sergisinin sona ermesinin ardından, Zeyrek Çinili Hamam yeniden ısıtılacak ve Mart 2024’ten itibaren ziyaretçilere geleneksel bir Osmanlı hamamı deneyimi sunacak.
Zeyrek Çinili Hamam, Zeyrek Mah. İtfaiye Cad. No: 44 Fatih, Istanbul
zeyrekcinilihamam.com

BAKMADAN GEÇME!