GeriGündem Yüz nakli olmasa yaşaması mümkün değildi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Yüz nakli olmasa yaşaması mümkün değildi

Yüz nakli olmasa yaşaması mümkün değildi
refid:24423422 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Polonyalı doktorların yüz nakli yapılmazsa yaşamasının mümkün olmadığını söylediği ve bu anlamda literatüre bir ilk olarak geçen 33 yaşındaki hasta nakil sonrası ilk kez kameraların karşısında çıktı.

Tam adı açıklanmayan Grzegorz isimli hasta Polonya’nın güneyindeki Gliwice kentindeki hastanede ameliyatı gerçekleştiren ekibin başındaki Profesör Adam Maciejewski ile katıldığı basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlamaya çalıştı ancak konuşmakta zorluk çeken Grzegorz'un söyledikleri anlaşılamadı.

Taş işçisi olarak çalışan Grzegorz 23 Nisan’da iş kazası geçirerek yüzünün büyük bir kısmını taş kesme makinesine kaptırdıktan sonra hastaneye kaldırıldı. Doktorların hayatta kalmasının mümkün olmadığını söyledikleri Grzegorz’a 15 Mayıs’ta 27 saat süren bir operasyonla yüz nakli yapıldı.

Doktorlar Grzegorz’un ameliyattan 9 ay sonra tam olarak konuşabileceğini, şimdilik sadece yeme, okuma ve tat alma faaliyetlerini gerçekleştirebildiğini açıkladı.

Dünyada ilk yüz nakli operasyonu 2005 yılında Fransız doktorlar tarafından Isabelle Dionire isimli 38 yaşındaki kadına yapıldı. Bu tarihten sonra Türkiye, Belçika, İspanya ve ABD’de 20’den fazla başarılı yüz nakli ameliyatına imza atıldı.

POLONYALI’NIN YÜZÜ TÜRK’E NAKLEDİLMİŞTİ
Geçtiğimiz ay bir Polonyalı'nın yüzü 26 yaşındaki Recep Sert’e nakledilmişti. Muğla'da ölen Polonya turist 42 yaşındaki Andrzej Kucza’nın ailesinin organlarını bağışlaması üzerine Türkiye'nin ilk yüz naklini yapan Akdeniz Üniversitesi Hastanesi ekibi başarılı bir operasyon gerçekleştirmişti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle