Wikileaks'in ardındaki tavizsiz isyancı: Assange

Güncelleme Tarihi:

Wikileaksin ardındaki tavizsiz isyancı: Assange
Oluşturulma Tarihi: Temmuz 27, 2010 13:32

Afganistan savaşıyla ilgili gizli belgeleri yayımlayarak dikkatleri bir kez daha üzerine çeken Wikileaks'in arkasında, sırt çantasında masaüstü bilgisayar taşıyan doğuştan bir isyancı var.

Haberin Devamı

Hakkında kamuoyunda çok fazla şey bilinmeyen Julian Assange kendi kendine yaşıyor.

Özellikle bu yılın başında Irak ve Afganistan savaşlarıyla ilgili 260 bin belgeyi Wikileaks'e sızdırmakla suçlanan ABD'li bir istihbarat uzmanının tutuklanmasından sonra gizlenmeye başlayan Assange'ın hayatının neredeyse tamamının havaalanlarında geçtiği, bir yerde iki günden fazla kalmadığı söyleniyor.

"HALKIN İSTİHBARAT AJANSI"

2007’nin başında kurulan Wikileaks’i “halkın istihbarat ajansı” olarak tanımlayan Assange, sitede bugüne kadar milyonlarca gizli belgeyi kamuoyuyla paylaştı.

 

Bu belgelerin arasında çok gizli askeri bilgilerden, Sarah Palin’in hacklenen elektronik postalarına, 11 Eylül saldırılarında hayatlarını kaybeden insanların cep telefonu mesajlarından East Anglia Üniversitesi’ndeki iklim değişikliği araştırmalarının yazışmalarına kadar birçok şey var.

 

Wikileaks son olarak bundan birkaç ay önce ABD’li askerlerin Bağdat’taki silahsız sivilleri öldürdüğünü gösteren ve “Collateral Murder” olarak bilinen videoyu yayınlamasıyla dikkat çekmişti.

 

İnternet uzmanı Clay Shirky, internet gazeteciliğinin bu kadar hızlı yayıldığı bir dönemde Assange’ın “üç yılda Washington Post’un 30 yılda yaptığından daha fazla haber patlattığını” söyledi. Sitenin hizmet sağlayıcılarının muhbirlere güvence sağlayan İsveç’te olması da Wikileaks’in işini kolaylaştırıyor.

 

FİZİK EĞİTİMİ ALDI

Büyüdüğü Avustralya’da üniversite eğitimi sırasında matematik ve fizik eğitimi almış bir bilim adamı olarak kendine has bir düşünce yapısına sahip.

 

Dolayısıyla örneğin Wikileaks’i neden kurduğunu açıklamak için küçük enerji çıkışlarının nasıl daha büyük enerji çıkışları yarattığıyla ilgili fizik kuralına değiniyor. Hangi küçük eylemlerin “adil reform” için gereken daha büyük enerjileri yaratabileceğini sorgularken bilginin rolünün altını çizip, bilgi akışı üzerindeki kısıtlamaların etkisini gözlemliyor.

 

Assange, Wikileaks’i “adil reforma giden eylemlerin sayısını artırmak adına gereken bilgiyi en üst seviyeye çekmek için kullanılan” bir mekanizma olarak görüyor.

 

DİZÜSTÜ DEĞİL MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR TAŞIYOR

Assange sadece kendi yoluyla düşünmüyor, adımlarını da kendi kendine atıyor. Başka insanlar yanlarında dizüstü bilgisayarlar taşırken Assange’ın sırt çantasında bir masaüstü bilgisayar var.

 

Bütün gece uyumadan bilgisayarda çalışıp sonra herkesin uyandığı bir saatte üzerindekileri bile çıkarmadan en yakındaki koltukta uyuyakalıyor. Assange, “küçük ya da anlamsız olmayan şeyler yapmaktan, zamanın büyük bir çoğunluğunu faydalı bir biçimde kullanmaktan” hoşlandığını söyledi.

 

Assange genlerinde isyana yatkınlık olduğunu söylüyor. Annesi ve babası Vietnam Savaşı’na karşı yapılan bir gösteride tanışmışlar. Motor tutkunu bir mimar olan babası, Assange’a “cömert, ve yetkin bir adamın kurbanları koruyacağı, yeni kurbanlar oluşturmayacağı” öğüdünü vermiş.

 

Annesi ise gençken midilli pistlerinin kapatılmasını protesto etmek için at üstünde belediye sarayına girmiş, ilerleyen yıllarda da bir motosiklete atlayıp Sidney’e gelerek ressam, oyuncu ve resim modelliği yapmış.

 

39 YAŞINDA EVİ YOK

Assange bütün hayatını bağımsız bir şekilde yaşadığını söyledi. 39 yaşında ama hâlâ evi yok. Bilgisayarını taşıdığı sırt çantasının yanında bir de elbiseleri için çantası var. Davanın kendisini nereye götürürse oraya gittiğini, çoğu zaman o gece nerede uyuyacağını bile bilmediğini belirtti.

 

Bu huyunu annesinin gezgin bir tiyatro kumpanyasında oyuncu olduğu yıllarda edinmiş. Assange o dönemde 37 kez okul değiştirdiğini belirtti.

 

Assange, 20’li yaşlara doğru, yeraltı bir bilgisayar çetesinin parçası haline geldiğini, internetin yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı dönemde iktidar sahiplerinin elektronik postalarını korsan saldırılar düzenlediğini söyledi.

 

Assange, gelecekte, üniversitede çalışan bir fizikçi olma çabalarının şaşırtıcı bir gerçekle yıkıldığını söyledi.Matematik ve fizik alanında çalışan akademisyenlerin uzmanlıklarını ordulara ve istihbarat kurumlarına sattığını fark ettiği anda bütün umutlarının yıkıldığını ifade eden Assange, “On the Take and Loving It” isimli makalesinde bu kişileri kınayıp, Wikileaks'i kurma kararı almış.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!