Uçağı suriye düşürmüş

Güncelleme Tarihi:

Uçağı suriye düşürmüş
Oluşturulma Tarihi: Haziran 23, 2012 00:25

Başbakanlık'ta yapılan 2 saatlik kritik zirve sonrasında bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada Akdeniz'de kaybolan Türk F-4 savaş uçağı için "Uçak Suriye tarafından düşürülmüştür" açıklaması yapıldı.

Haberin Devamı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen güvenlik toplantısı sona erdi. Toplantının ardından yapılan yazılı açıklamada Malatya'dan havalandıktan sonra Akdeniz üzerinde düşen uçakla ilgili olarak şöyle denildi:

"22 Haziran 2012 tarihinde görev uçuşu için Malatya Erhaç meydanından kalkış yapan uçağımızla radar ve telsiz temasının kesilmesi akabinde yaşanan gelişmeler, Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan toplantıda ele alınmıştır.

İlgili kurumlarımızın sağladığı verilerin değerlendirilmesi ve Suriye ile yürütülen ortak arama kurtarma faaliyetleri çerçevesinde elde edilen bilgiler neticesinde, uçağımızın Suriye tarafından düşürüldüğü anlaşılmıştır.

Haberin Devamı

Pilotlarımız dahil, arama kurtarma çalışmaları halen devam etmektedir.

Türkiye, olayın tam olarak aydınlatılmasının ardından nihai tavrını ortaya koyacak, atılması gereken adımları kararlılıkla atacaktır."

 

BAŞBAKAN AYAĞININ TOZUYLA BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Sekiz şehidimizin haberini aldık. Şehitlerimizin ailelerine başsağlığı diliyorum. Bu arada yine iki polisimizin, bir sivil vatandaşımızın yaralandığı Diyarbakır olayında da yaralılara Allah’tan şifalar diliyorum.

Özellikle teröre yönelik mücadelemizin, bugüne kadar olan kararlılığımızla devam edeceğini ifade etmek istiyorum.

Yine söylüyorum. Bu işin tek çözüm noktası var, terör örgütünün silah bırakmasıdır. Terör örgütü silah bırakmadığı sürece bizim güvenlik güçlerimizin operasyonları durdurması diye bir şey asla söz konusu olamaz. Siyasi uzantılarının ifade ettiği, silahın bırakılması, operasyonun durdurulması, eğer dürüstse bunlar kendi iradelerini onların üzerinden durdurabiliyorsa, o zaman silahların bırakılması o bırakıldığı andan itibaren zaten güvenlik güçlerimizin operasyon diye bir derdi yoktur. Güvenlik gücü, operasyonu gerekli gördüğü zaman yapar. Dertsiz başını niye derde soksun. Adı üstünde, güvenlik gücü var. Güven sağlamak için var. Yani ülkemizin her karesinde yaşayan tüm insanımıza, huzur için refah için var.

Haberin Devamı

Bu keyfi bir olay değildir. Sadece böyle bir huzurun sağlanmasına yönelik bir görevdir. Yine açık söylüyorum. Silahlar bırakıldığı anda, operasyonlar da kesinlikle bitecektir biter. Bunu da tekrar ifade etmiş olayım.

Başbakan Erdoğan açıklamaları sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı..

Bugün TSK bir açıklama yaptı. Malatya’dan havalanan uçakla irtibatın kesildiğini açıkladı. Uçağı Suriye mi düşürdü?

Uçakların görevi Kıbrıs

Türk Hava Kuvvetleri'ne bağlı savaş uçaklarının Kıbrıs ve Akdeniz'de çeşitli görevlerde bulunduğu biliniyor. F-4E Phantom tipi uçakla Akdeniz'e düşen pilotların da Akdeniz'de benzer bir görevde bulunduğu iddia edildi.

İddialar var. Uçak düştü mü düşürüldü mü?

Haberin Devamı

Genelkurmayımız zaten gerekli açıklamayı yaptı. Uçağın düştüğü noktasında. Düşürüldü diyemiyorum, kesin bilgiler elde olmadıktan sonra bunun söylenmesi mümkün değil. Biraz sonra bir toplantı yapacağız. Hem terörü hem bu konuyu görüşeceğiz.

Bildiğiniz gibi Hatay’ın güneyinde böyle bir bölgede olduğu söyleniyor. Pilotlarımızla ilgili bir haber yok. Şu anda dört tane hücum botumuz, helikopterlerimiz, Suriye’nin hücum botları falan aramayı sürdürüyorlar. Bu arama-tarama neticesinde orada bakalım ne gibi bulgular elde edilecek. Bunu göreceğiz. Bu çalışmalar netice alıncaya kadar orada devam edecek. Detay bilgileri toplantıdan sonra açıklarız.

Suriye’nin özür dilediği konuşuluyor?

Haberin Devamı

Bende böyle kesin bir bilgi yok. Yapacağımız görüşmeden sonra gerçekten özür dilenmiş mi, dilendiyse ne diye dilenmiş, çıktıktan sonra net açıklamayı biz, toplantıdan sonra yapacağımız basın açıklamasıyla bildiririz.

Terörle mücadele noktasında siz yurtdışındayken genelkurmay başkanı bazı açıklamalarda bulundu. Kandil’e girme noktasında üç şart var dedi. Bu konu gündeme gelecek mi? Obama’yla bu konu görüşüldü mü? Sayın Arınç’ın açıklamaları olmuştu. Yeni adımlar atılabilir şeklinde.

 Şimdi size detay vermeyeceğim. Şimdi bu detayları görüşeceğimiz bir toplantıya gideceğim. Ondan sonra çok daha sağlıklı açıklamalar yaparız. Kandil’i de konuşuruz, Türkiye’deki Kandil’i de konuşuruz. Ama şu bir gerçek. İşte şehitlerimiz oldu, ama şehidimizin arkasından, kuvvet komutanlarımız bölgede yerlerini aldılar ve teröristlere karşı orada yapılan operasyonlarla da 31 tane operasyonu, inlerinde yakaladılar ve gereğini yaptılar. Daha önce de söylendiği gibi yapanın yanında bunlar kar kalmayacak. Bedelini muhakkak ödeyecekler. Onun için de ya silahı bırakacaklar, ya silahı bırakacaklar. Başka izahı yok. Kendilerine başka yer bulmuşlarsa dünyada gidebilirler. Zaten Kandil’dekiler başka ülkedeler. Farklı yerlere de gidebilirler. Kuzey Irak’ta bu tablodan rahatsız. Barzani’nin de yaptığı bir açıklama var. Ama biz böyle bir şeye karar verdiğimiz anda, çokta izin alma gibi bir durumumuz söz konusu değil. Bu ülke NATO’nun üyesidir. Ülkemize herhangi bir saldırı olduğu anda gereken cevabı anında verir.

Haberin Devamı

Türkiye’deki Kandil?

Onu sen düşün artık. Adres ara biraz.

Saldırının zamanlaması, daha önceki gezilerinizde de saldırılar yaşanmıştı. Leyla Zana’dan gelen açıklama, muhalefetten gelen uzlaşma çağrıları. Zamanlamayı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu tür şeylere artık biraz alıştık. Bizim görevimiz alınması gereken tedbirlerdir, atılması gereken adımlardır. Biz tabi devlet yönetiyoruz. Bu tür şeyler olacak diye de bizim hiçbir zaman yurt dışı seyahatlerimiz ertelenemez yada bunlara bağlantılı yürüyemez.

Bu iş artık bitsin. Ülkemin bazı bölümlerinde rahatsızlık artmış durumda. Şehidimiz yeri geliyor bakıyorsunuz Kayseri’den yeri geliyor Rize’den yeri geliyor bakıyorsunuz Edirne’den İzmir’den. Her yerden bir şehit çıkıyor. Oralarda da analar ağlıyor. Ama bakın yeri geliyor Hakkari’de bir Kürt kardeşimizin evladı da aynı şekilde şehit ediliyor. Yani Kürt Kürdü de vuruyor. Böyle bir durumda var. Türk’ü Kürde vurdurmak diye bir durum yok. Yapanlar hedeflerinin ne olduğunun farkında değiller.Bizler buna müsaade etmeyeceğiz.

Suriye tarafından rehin alındığı iddiası? Uçak, neden Suriye karasularında uçuyordu?

Hayır hayır böyle bir durum yok. Ne oldu da oraya geçti, elimizde kesin bir bilgi yok. Yapacağımız toplantıda bunlar ortaya çıkar.

 

 


 

Haberle ilgili daha fazlası: