TBMM Başkanı Kurtulmuş, Çekyalı mevkidaşıyla görüştü... Yeni dünya sistemi vurgusu

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ekim 23, 2023 20:07

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, Kırım Platformu 2'nci Parlamenter Zirvesi'ne katılmak üzere geldiği Çekya'nın başkenti Prag'da, Çekya Temsilciler Meclisi Başkanı Marketa Pekarova Adamova ile bir araya geldi. TBMM Başkanı Kurtulmuş, savaşları durduracak ve barışları temin edebilecek bir dünya sisteminin kalmadığını vurgulayarak, dünya halklarının eşit ve egemen varlığını kabul eden yeni bir dünya sisteminin kurulması için hep beraber çalışmanın önemli olduğunu kaydetti.

Haberin Devamı

Çekya Temsilciler Meclisi’nde gerçekleşen görüşmede, Kurtulmuş, Kırım Platformu 2'nci Parlamenter Zirvesi'ne yaptıkları ev sahipliği dolayısıyla Adamova’ya teşekkür etti. Kırım meselesinin Türkiye için çok önemli meselelerden birisi olduğunu belirten Kurtulmuş, Kırım’ın milli mesele olarak kabul edildiğini vurguladı.

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Çekyalı mevkidaşıyla görüştü... Yeni dünya sistemi vurgusu

Rusya-Ukrayna savaşında Türkiye’nin tavrının net olduğunu aktaran Kurtulmuş, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün sağlanması gerektiğini ifade etti. Ukrayna ve Rusya’nın komşusu olarak, bu çatışmanın bir an evvel herkesin kabul edebileceği adil bir barış çerçevesinde sonlandırılmasının bölge ve dünya barışı için hayati önemde olduğunu gördüklerini belirten Kurtulmuş, bu savaşın bir an evvel bitirilmesini temin etmenin ortak bir vazife olması gerektiğini vurguladı.

Haberin Devamı

YENİ DÜNYA SİSTEMİ VURGUSU

Savaşları durduracak ve barışları temin edebilecek bir dünya sisteminin kalmadığını, Türkiye’nin yıllarca uluslararası platformlarda “Dünya beşten büyüktür”, “Dünya beş ülkenin insafına bırakılacak bir yer değildir” dediğini dile getiren Kurtulmuş, dünya halklarının eşit ve egemen varlığını kabul eden yeni bir dünya sisteminin kurulması için hep beraber çalışılmasının önemini kaydetti.

ÇEKYA VE TÜRKİYE İLİŞKİLERİ 

TBMM Başkanı Kurtulmuş, Çekya ve Türkiye ilişkilerinin olumlu bir şekilde geliştiğini, bunun daha iyi noktaya gitmesi için parlamenter diplomasinin de kullanılması gerektiğini belirtti. Çekya Temsilciler Meclisi Başkanı Adamova ise, parlamentolar arasındaki ilişkilerin artarak devam etmesi arzusunda olduklarını belirtti. NATO’da güçlü bir işbirliğinin bulunduğunu, bunu da devam ettirmek gerektiğini dile getiren Adamova, Türkiye’nin tahıl koridoru ve gıda güvenliği konusunda gösterdiği rolü de takdirle karşıladıklarını söyledi.

Görüşmede, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Başkanı ve AK Parti Ankara Milletvekili Yıldırım Tuğrul Türkeş, AK Parti Kayseri Milletvekili Murat Cahid Cıngı ile CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Türkiye'nin Prag Büyükelçisi Egemen Bağış da yer aldı.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!