GeriGündem Suriye'den Türkiye'ye ortak askeri komisyon önerisi
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  285
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Suriye'den Türkiye'ye ortak askeri komisyon önerisi

Suriye'den Türkiye'ye ortak askeri komisyon önerisi
refid:20840362 ilişkili resim dosyası
Abone Olgoogle-news

Hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk jetini düşüren Suriye, olay yeri incelemeleri için Türkiye'yle ortak bir askeri komisyon kurulmasını önerdiğini ancak Ankara'dan yanıt alamadığını iddia etti. Uçağın, üzerinde mermi izleri bulunduğu öne sürülen kuyruk kısmının da Türkiye'ye teslim edildiği belirtildi.

Türk jetinin düşürülmesiyle ilgili Şam'da basın toplantısı düzenleyen Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdissi, "Türk uçağı Suriye hava sahasını ihlal etti. Biz de ateş açarak karşılık verdik ve uçak Suriye karasularına düştü" dedi.

"Acilen bir tepki vermeliydik. Suriye uçağı da olsa düşürürdük" diyen Makdissi, yaşananlara rağmen Türkiye ile komşuluk ilişkilerini sürdüreceklerini belirtti.

Türk keşif uçağının karadan 1-2 kilometre açıkta, 100 metre irtifada düşürüldüğünü öne süren Suriyeli sözcü, "Türk jeti radar güdümlü füzeyle değil, menzili sadece 2.5 kilometre olan bir uçaksavarla vuruldu" diye konuştu.

/images/100/0x0/55ea2f9ff018fbb8f8704a4a

Uçaksavarlar dışında kesinlikte füze kullanılmadığına işaret eden Makdisi, bunu da Türkiye'ye teknik olarak izah ettiklerini, uçağın üzerinde mermi izleri bulunan kuyruk kısmını ispat olarak Türk yetkililere teslim ettiklerini ifade etti.

"Bu olup biten, Suriye'nin egemenliğinin büyük bir ihlalidir" diyen Makdissi, kayıp pilotların aranmasına yönelik çalışmaların devam ettiğini sözlerine ekledi.

"TÜRKİYE YANIT VERMEDİ"

Makdissi ayrıca iki ülke arasında oluşturulacak ortak askeri bir komisyonun olay yerine gelmesi ve incelemelerde bulunması yönünde Suriye'nin resmi talepte bulunduğunu ancak bu konuda Türkiye'den cevap alınamadığını iddia etti.

False
Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle