Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısı Türkiye'yi şoke etti

Güncelleme Tarihi:

Sultanahmetteki canlı bomba saldırısı Türkiyeyi şoke etti
Oluşturulma Tarihi: Ocak 12, 2016 10:45

Sultanahmet Meydanı'nda saat 10.20'de meydana gelen şiddetli patlama ve sonrasında ortaya çıkan dehşet tablosu, Türkiye'yi şoke etti. Canlı bomba saldırısı olduğu açıklanan olayda, saldırıyı gerçekleştiren terörist dahil 11 kişi öldü, 15 kişi de yaralandı. İşte patlamanın meydana geldiği ilk andan itibaren dakika dakika yaşananlar...

Haberin Devamı

17.00: Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri bakanı Efkan Ala ve Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, saldırıda yaralanıp Haseki Hastanesi'nde tedavi altına alınan yaralıları ziyaret etti. Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, gazetecilerin, "Saldırgan daha önceden izlediğiniz şüphelilerden biri miydi?" sorusuna "Hayır, saldırganın Suriye'den Türkiye'ye yeni giriş yaptığı anlaşılıyor" dedi. "Bu saldırıda herhangi bir güvenlik zafiyeti söz konusu değil" diyen Kurtulmuş, "Hatta saldırıdan sadece 5-10 saniye önce bazı kişiler güvenlik ekipleri tarafından sorgulanmış" ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı


16.50:
Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Terör yapan herkes insanlık suçu işler. Bugün ülkemizde gerçekleşen saldırıda yaşamını yitirenlerin tümü yabancı uyruklu. Onlar ülkemizi tanımak için gelmişti. Ailelerine taziyelerimi sunuyorum. Fail yabancı uyruklu bir DAEŞ üyesi" dedi.

Haberin Devamı

15: 54: Alman mevkidaşı Angela Merkel'i arayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırıyla ilgili bilgi verdi. Davutoğlu, hayatını kaybeden 10 kişiden çoğunluğunun Alman vatandaşı olması sebebiyle üzüntülerini iletti.


15.50: 
Hürriyet’in ulaştığı kaynaklar, patlamada terörist dahil 11 kişinin öldüğünü ifade etti. 2 yaralının durumunun ağır olduğunu belirten kaynaklar, ölenlerden üçünün cenazesinin Adli Tıp’a götürüldüğünü söyledi.

15.32:
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İstanbul'un turistik bölgesinde düzenlenen gaddarca terör saldırısını şiddetle kınadı. Stoltenberg, "Bu tür saldırılar hiçbir şekilde meşru gösterilemez. Tüm NATO müttefikleri, terörün her çeşidine karşı savaşta birlik halindedir" dedi.

Haberin Devamı


14.29: 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sultanahmet’teki terör saldırısını 1988 doğumlu, Suriye uyruklu bir canlı bombanın gerçekleştirdiğini söyledi.


13.55: 
Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü'nde düzenlenen güvenlik toplantısı sona erdi. Toplantı yaklaşık 1 saat sürdü.

13.48: Patlamanın olduğu yerden 3 dakika önce geçerek saldırıdan kıl payı kurtulan, görgü tanığı kadın yaşadıklarını gözyaşları içinde anlattı: “Patlama anında buradaydım. Bir anda arkamı döndüm, bir şeyler patladı. Havada bir şeyler uçuştu. 3 dakika arayla kurtuldum, 3 dakika. Arkamı döndüm gürültü ama nasıl bir gürültü. Dumandı heryer hiç bir şey gözükmüyordu sadece bağrışmalar vardı."

13.46:
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "İstanbul Sultanahmet'teki terör eyleminde hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, yaralılara şifa ve yakınlarına başsağlığı dilerim. Bu menfur terör saldırısını planlayanları, yaptıranları, yapanları şiddetle ve nefretle kınıyorum. Teröre ve terör saldırılarına lanet olsun" dedi.

Haberin Devamı


13.30:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet'teki patlamanın Suriye kökenli bir canlı bomba tarafından gerçekleştirildiğini açıkladı.


13.28:
Saldırıya tanık olan bir turist rehberi, yaşamını yitiren turistler için, "Alman grubu, şirket çalısanları olabilir. Treasure hunt (Hazine avı oyunu) yapıyorlarmış. Takım oyunu, rehberleri Sibel hastanede" dedi.

'TERÖRÜ VE TERÖRDEN BESLENENLERİ KINIYORUM'

13.25: 
Patlamanın ardından bir açıklama yayınlayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sultanahmet'teki hain saldırı ile ülkemize kastedenler emellerine asla ulaşamayacaktır. Terörü ve terörden beslenenleri nefretle kınıyorum" dedi. BBP Genel Başkanı Mustafa Destici de olayı kınayarak, "İnşallah en kısa zamanda olay aydınlatılır. Failleri ve arkasındaki güçler tespit edilir ve ülkemiz bu saldırıları tekrar yaşamaz. Yaklaşık bir sene önce başka bir saldırının yaşandığı ve çok gözde bir yerde bu patlamanın gerçekleşmiş olması da ayrıca çok düşündürücü. Maalesef ülkemizin bu tür saldırılara muhatap olacağı gerçeği ile yüz yüzeyiz. Sorumluların daha titiz ve dikkatli olma zorunluluğu var" diye konuştu.

Haberin Devamı

13.23: Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Çankaya Köşkü'nde düzenlenen güvenlik toplantısı başladı.

13.19: Patlamada yaralanıp hastanelere götürülen yabancı ülke vatandaşının 11 olduğu belirlendi. Yaralı turistlerin kaldırıldıkları hastaneler ve ülkeleri şöyle: 

Samatya Hastanesi: 2 Alman vatandaşı, 1 Peru vatandaşı
Cerrahpaşa Hastanesi: 3 Alman vatandaşı
Çapa Hastanesi: 3 Alman vatandaşı
Haseki Hastanesi: 1 Alman vatandaşı, 1 Peru vatandaşı

'TÜRKİYE OLARAK SAĞLAM DURMALIYIZ'

12.56: 
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, patlamadan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, "Çok çok üzüldüm. Milletimize başsağlığı dilerim. Terörü şiddetle lanetliyorum. Eminim ki hükümetimiz, devletimiz faillerini en yakın zamanda ortaya çıkaracaktır. Türkiye olarak hepimiz sağlam durmalıyız. Hükümete, devlete bu konularda her türlü desteği vermeli vatandaşlarımız onların dediği istikamette hareket etmeliler" dedi.

12.50: BBC Türkçe'ye bilgi veren ve olay yerine yakın bir yerde dükkanı bulunan görgü tanığı yaşananları, "Patlama oldu. Patlamadan sonra ambulans geldi. Yaralıları alıp alıp gidiyorlar. Polisler geldi. Büyük bir patlamaydı. Alev topu gibi bir ateş çıktı yukarıya doğru" sözleriyle anlattı. 

12.43: AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Sultanahmet Meydanı'nda yaşanan patlamaya ilişkin, "Sultanahmet'teki alçak saldırıyı kınıyoruz. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyoruz. Yaralılarımıza acil şifalar dileriz" dedi.

12.33: İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, patlamaya ilişkin açıklama yaptı. Moore, "İstanbul'daki patlamaya ilişkin haberlerden büyük kaygı duydum. Türk yetkililerle temas halindeyiz. Yaralılara acil şifa diliyorum. Olayın mağdurlarının milliyetleri henüz bilinmiyor" ifadelerini kullandı. 

12.24: 
Patlamada yaralananların arasında ilk belirlemelere göre, 6 Alman, 1 Norveç ve 1 Peru vatandaşı bulunuyor.

12.16: Sultanahmet Meydanı'ndaki patlamanın ardından, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Çankaya Köşkü'nde güvenlik zirvesini toplama kararı aldı. İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın yanı sıra, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, Mit Müsteşarı Hakan Fidan ile İstanbul'da bulunan Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz'in yerine bir genel müdür yardımcısı Köşk’e çağırıldı. Güvenlik zirvesi ilgilerin gelmesi ile birlikte önümüzdeki dakikalarda başlayacak.

12.08: Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan bir hükümet yetkilisi, "Terör bağlantılarından şüpheleniliyor" dedi.

12.02: Haseki Hastanesi'ne getirilen yaralılardan 1'inin Alman, 1'inin de Peru vatandaşı olduğu öğrenildi.

11.57: ABD Ankara Büyükelçisi John Bass, patlamayla ilgili, "Sultanahmet'teki patlamayla ilgili haberleri yakından takip ediyoruz. Kalplerimiz olaydan etkilenenlerle" açıklamasını yaptı.  

11.51:
Bir görgü tanığı yaşananları, "Çalıştığım otelden meydana baktığımda büyük bir duman yükseliyordu. Aşağı inip olay yerini kontrol etmek istediğimde çok sayıda insanın koştuğunu gördüm. 59 ambulans saydım. Polis ikinci bir patlama ihtimaline karşı meydanı boşaltmak için uğraşıyordu" sözleriyle anlattı.11.41:
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kısıklı'daki konutundan çıktığı dakikalarda Sultanahmet saldırısının haberi geldi. Cumhurbaşkanı Atatürk Havalimanı'na hareket ederken yol boyunca ilgililerden bilgi aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'la birlikte saat 11.40'da TC Ana uçağıyla Ankara'ya hareket etti.

11.40:
Patlamanın meydana geldiği Sultanahmet Meydanı'nda, polis, itfaiye ve ambulans yetkilileri ile görevliler dışında kimse kalmadı. Bir polis helikopteri ise havadan olay yerinin üzerinde uçuş yapıyor. 


11.37: 
Sultanahmet'te meydana gelen patlamaya ilişkin haberlere yayın yasağı getirildi.


VALİLİK: 10 ÖLÜ, 15 YARALI

11.30: 
İstanbul Valiliği'nden patlama ile ilgili ilk açıklama geldi: "10 ölü, 15 yaralı olduğu tespit edilmiştir. Patlamanın nedeni, patlayıcının cinsi, olayın fail veya failleri hakkında incelemeler sürdürülmektedir."


11.29:
Polis ekipleri, canlı bomba saldırısı ihtimalinin ağırlık kazandığı patlamanın yaşandığı yere, ceset kabini ve çadırı istendi.

FOTO GALERİ: TARİHİ MEYDANDA BÜYÜK PATLAMA

11.24:
Patlama haberinin alınmasının ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ankara'daki Başbakanlık Konutu'na gelerek Başbakan Davutoğlu'nu bilgilendirdi. Öğle saatlerinde güvenlik zirvesi toplanması bekleniyor.


11.20:
Bölgeye Olay Yeri İnceleme ekipleri sevk edildi. Özel kıyafetli görevliler patlamadan geriye kalan ve delil niteliği taşıyan izleri arıyor.


11.15:
Sultanahmet Meydanı'nda sirenler sustu, yaralılar bölgedeki hastanelere sevk edilirken, en az 4 ambulans ise meydanda hazır bekletiliyor.

11.11:
Bölgeye kamyonetle demir bariyerler getirildi. Güvenlik tedbirleri arttırılıyor.

11.05:
Polis amirlerinin yaptığı kısa görüşmenin ardından çok sayıda sivil polis ekibi Sultanahmet'in ara sokaklarına dağıldı.

10.50:
İkinci bir patlama ihtimaline karşı tedbir alan polis ekipleri, güvenlik kordonunu daha da genişletti.


10.35:
Polis ekipleri bölgeyi güvenlik çemberine aldı ve giriş-çıkışlara kapattı. Ayasofya Müzesi'nden tramvay istasyonuna kadan olan alan kapatıldı. Bölgede ulaşım da durduruldu.


10.30:
Olay yerine çok sayıda polis ekibi ve ambulans sevk edildi. Bölgeye ulaşmaya çalışan polis araçlarından biri Dikilitaş yakınlarında direksiyon hakimiyetini kaybederek devrildi. Araçtaki polisler vatandaşlar çıkarıldı.

10.20: Sultanahmet'te bulunan Alman Çeşmesi yakınlarında şiddetli bir patlama meydana geldi. Eminönü ve çevre ilçelerden hissedilen patlamada ölen ve yaralananlar olduğu öğrenildi.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!