'Vakti geldi' diyerek duyurdu... YÖK Başkanı'ndan 'yüz yüze eğitim' mesajı

Güncelleme Tarihi:

Vakti geldi diyerek duyurdu... YÖK Başkanından yüz yüze eğitim mesajı
Oluşturulma Tarihi: Haziran 10, 2022 11:59

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, yeni akademik yılda sağlık koşullarında herhangi bir değişme olmazsa üniversitelerde tamamen yüz yüze eğitime geçileceğini ifade ederek, “YÖK olarak, değerli rektörlerimizle birlikte yeni akademik yılda artık, yüz yüze eğitime geçmenin vaktinin geldiğini duyurmak isterim” dedi.

Haberin Devamı

YÖK ​​​​​Başkanı Prof. ​Dr. Erol Özvar, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Kütahya’ya geldi. Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nin organize ettiği Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu’nda konuşan Özvar, üniversitelerde artık yüz yüze eğitime geçileceğini açıkladı.

"YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇMENİN VAKTİ GELDİ"

Yeni dönemde pandemiden bağımsız bir şekilde yeni akademik yıl açılışına kavuşacaklarını ifade eden Özvar, "Çok şükür uzun sayılabilecek bir salgın dönemi sonrasında, 2022-2023 yeni akademik yılına yaklaşıyoruz. Artık finaller üniversitelerimizde başlamış vaziyette ya da başlamak üzere. Bir kısmında bittiğini artık bütünleme sınavlarının başladığını biliyorum. Tabii yeni akademik dönem önümüzde, eskisini arkamızda bırakacağız. Yeni döneme eğer sağlık koşullarında herhangi bir değişme olmazsa, inşallah eskisi gibi, salgından ari, pandemiden bağımsız bir şekilde yeni akademik yıl açılışına kavuşacağız. Üniversiteler olarak akademik yıl başlamadan önce gerek üniversiteler gerekse YÖK olarak bu konuda tedbirler almaya başladı. YÖK olarak, değerli rektörlerimizle birlikte yeni akademik yılda artık, yüz yüze eğitime geçmenin vaktinin geldiğini duyurmak isterim. Önümüzdeki dönemden itibaren inşallah, yüz yüze eğitim son içinde bulunduğumuz dönemde olduğu gibi yüz yüze ile eğitim öğretime başlayacağız" diye konuştu.

Haberin Devamı

Vakti geldi diyerek duyurdu... YÖK Başkanından yüz yüze eğitim mesajı

Online veya dijital eğitim öğretim imkanlarından da istifade etmeye devam edeceklerini kaydeden Özvar, "Uzun bir aradan sonra, yüksek öğretim kurumlarımızda, üniversitelerimizde, kampüslerimizde, öğretim elemanlarımızla, hocalarımızla, öğrencilerin dershanede, derslikte bir araya gelmelerini, buluşmalarını önemsiyoruz" ifadelerini kullandı. 

'AFFIN KİMLERİ KAPSAYACAĞI KARARINI MECLİS VERECEK'

Prof. ​Dr. Erol Özvar, Kütahya'da katıldığı Uluslararası Hisarlı Ahmet Sempozyumu’nun ardından öğrenci affıyla ilgili DHA’ya açıklamalarda bulundu. Son zamanlarda gündeme gelen genel afla ilgili yetkili mercinin, Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu hatırlatan Özvar, resmi temas halinde YÖK’e ait tüm bilgi birikimi ve tecrübeyi paylaşmaya hazır olduklarını söyledi.

Haberin Devamı

Üniversite öğrencilerine yönelik af kapsamının Meclis'te belirleneceğini kaydeden YÖK Başkanı Özvar, şunları kaydetti:
"Meclis'imizin çok değerli temsilcilerinin, yükseköğretim alanındaki af konusundaki yapacakları düzenlemeler onların iradesi ile mümkün olacaktır. Bu konuda irade hasıl olduktan sonra YÖK ile temasları halinde genel afla ilgili olmak üzere gerek lisans gerekse lisansüstü öğrencilerin durumunu paylaşacağız. Lisans ve lisans üstü kaç öğrencinin ilişiğinin kesildiği hususunu Meclis'imizin değerli temsilcileriyle paylaşacağız. Bu konuda bizlerle temas eden bazı vekillerimiz oldu. Önümüzdeki günlerde resmi bir temas halinde YÖK’e ait bilgi birikimi, tecrübeyi ve öngörülerimizi paylaşmış olacağız. Affın kimleri kapsayacağı kararını elbette Meclis verecek ama biz lisanstan yüksek lisansa, doktoradan ve ön lisanstan kayıtları silinen öğrencilerin bilgilerini paylaşacağız. Belki genel afla ilgili olmak üzere geçmiş uygulamalardan farklı olarak bazı yeni tedbirler düşünülebilir. Bu tedbirlerin ne olacağı hususunu bir kenarda tutacak olursak getirilecek genel affın amacına ulaşan bir af olmasını temenni ediyoruz. Bu konuda da Meclis'imiz ile aynı kanaati paylaştığımızı düşünüyoruz. Son olarak Cumhurbaşkanı'mızın genel afla ilgili iradeleri çok önemli."

Haberin Devamı

Prof. Dr. Özvar’ın yanı sıra sempozyuma, ev sahipliği de yapan Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal ile 19 üniversitenin rektörleri katıldı.