Son dakika... Meclis’te Marmara alarmı! Tehlike çok büyük: Karadeniz de ölür

Güncelleme Tarihi:

Son dakika... Meclis’te Marmara alarmı Tehlike çok  büyük: Karadeniz de ölür
Oluşturulma Tarihi: Haziran 04, 2021 07:00

İklim Değişikliği ve Politika Araştırma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Gülşah Deniz Atalar, Marmara’daki deniz salyasının, Karadeniz’i de yok edebileceğini söyledi

Haberin Devamı

Marmara’daki deniz salyası istilasını masaya yatıran TBMM Küresel İklim Değişikliğini Araştırma Komisyonu’nda önemli değerlendirmeler yapıldı. İklim Değişikliği ve Politika Araştırma Derneği Yönetim Kurulu üyesi Gülşah Deniz Atalar, şunları söyledi:

TUNA’DAN ATIK GELİYOR

“Karadeniz sınırlı su yenilemesine sahip ve genetik değişimi az. Dünyanın en büyük oksijensiz su kütlesi. Zaten belli bir derinlikten sonra canlı yaşamıyor. Tuna Nehri yüzünden Batı Balkan ülkelerinin bütün kirliliğinin de taşındığı bir deniz. Özellikle Tuna’dan kaynaklı Karadeniz çok kirleniyor.

BİYOLOJİK KORİDOR

Bilim insanları Marmara Denizi’ni su canlıları için kuluçkalık, çevre denizler için biyolojik koridor ve genetik materyal havuzu olarak nitelendiriyor. Marmara Denizi alt akıntı yoluyla Karadeniz’e oksijen taşıyor, canlı bir su. Ama şu anda bu müsilaj nedeniyle belki Karadeniz’e de oksijen taşıyamadığımız için Türkiye’nin balık ekonomisinin yüzde 60’ının gerçekleştiği denizin ölmesine sebebiyet verecek bir durum var. Çünkü Marmara Denizi ölürse peşinden Karadeniz de ölür.

Haberin Devamı

MERCANLARA YUVA

Marmara adalarında siyah mercan ormanları bulunmakta. Bu tür yüksek oranda biyoçeşitliliğe sahip alanlar korunmalı ve bir an önce özel koruma bölgesi ilan edilmeli. Şu an yaşadığımız müsilaj tabii ki sadece karasal ve evsel atıktan değil, bir sürü sebebi var. Denizlerimizi korumadan iklim değişikliğiyle mücadele edemezsiniz. ”

2 AYDA 150 TON SALYA TOPLANDI

Marmara Denizi’ni tehdit eden deniz salyası teknelerle temizlenmeye çalışılıyor. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Marmara Denizi’ni saran deniz salyasına (müsilaj) karşı etkili bir mücadele verdiklerini belirterek, 2 aya yakın bir sürede İzmit Körfezi’nden 150 ton deniz salyası topladıklarını söyledi.

Son dakika... Meclis’te Marmara alarmı Tehlike çok  büyük: Karadeniz de ölür

KURUM: ACİL EYLEM PLANI AÇIKLANACAK

ÇEVRE ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Marmara Denizi'ndeki müsilaj sorunuyla ilgili acil eylem planı hazırladıklarını belirtti. Murat Kurum şöyle konuştu: “Müsilajla ilgili şu an bilim adamlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız, bakanlığımız, İller Bankası Genel Müdürlüğümüz, Marmara Belediyeler Birliği ile ortak çalışma yürütüyoruz. Tüm Marmara belediyelerinin dahil olduğu ortak akılla çalışmalarımızı yapıyoruz. Bu hafta Çevre Haftası; 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle ülkemizin 7 bölgesinde çok önemli çevre yatırımlarını İstanbul'da milletimize paylaşacağız. Pazar günü de müsilaja ilişkin adımlarımızı paylaşacağız.”

Son dakika... Meclis’te Marmara alarmı Tehlike çok  büyük: Karadeniz de ölür


Haberin Devamı

BU VİDEO İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!