Son dakika... İzmir'de nefes kesen Efes-2022 Tatbikatı! Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Haziran 09, 2022 11:31

İzmir’de 37 ülkeden 11 bin personelin katılımıyla devam eden EFES-2022 Tatbikatı Seçkin Gözlemci Günü'nün gündüz safhası başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de izlediği tatbikatta hedefler tam isabetle vuruldu. Tatbikatta konuşan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunanistan'a tepki gösterdi ve "Yunanistan saldırgan politikalarına devam etmektedir. Akla aykırı iddialarını tarihten ders almadan ısrarla sürdürmektedir" dedi.

Haberin Devamı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) en büyük planlı tatbikatlarından 'Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı'nın seçkin gözlemci gününün gündüz safhası başladı. Seçkin gözlemci gününün ilk kısmı, gece faaliyetlerinin yapıldığı bölümle tamamlandı. Tatbikatın ikinci günü gündüz safhasıyla başladı. 

Son dakika... İzmirde nefes kesen Efes-2022 Tatbikatı Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 'Efes 2022 Tatbikatı'nın saat 11.00'den sonraki bölümünü takip etmek için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'ne geldi. Yabancı ülkelerin seçkin gözlemcileriyle bir süre sohbet eden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli, tatbikat faaliyetlerini izledi.

Haberin Devamı

Son dakika... İzmirde nefes kesen Efes-2022 Tatbikatı Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor

AKAR: YUNANİSTAN AKLA AYKIRI İDDİALARINI TARİHTEN DERS ALMADAN ISRARLA SÜRDÜRMEKTEDİR

Milli Savunma Bakanı Akar, tatbikattaki konuşmasında şu mesajları verdi:
Şu anda belirlenen hedeflere ulaşılmıştır. Tatbikatın başarısına önemli katkı sağlayan dost ve müttefiklerimizi kutluyoruz. Yerli ve milli savunma sanayimizin ürettiği silah ve mühimmatların etkisini sahada bir kez daha görmüş olduk. TSK da hudut namustur anlayışı ile hudutlarımızın güvenliğini sağlamakta, terörle mcüadele etmekte, denizlerdeki haklarımızı da korumaktadır. Kahraman ordumuz başta Azerbaycan ve Libya olmak üzere dost ve kardeş ülkelerin haklı davalarında onların yanında yer almaktadır. 

Yunanistan saldırgan politikalarına devam etmektedir. Akla aykırı iddialarını tarihten ders almadan ısrarla sürdürmektedir. Yunanistan Türkiye Cumhuriyeti'ni utanmadan yayılmacılıkla suçlamaktadır. Bu bir iki yüzlülüktür. Silahlanma ve ittifak çalışmaları ise beyhude gayretlerdir. 

TATBİKATIN GÜNDÜZ SAFHASI BAŞLADI

İzmir'in Seferihisar ilçesinde Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'ndeki tatbikatın ikinci günü gündüz safhasıyla saat 08.50'de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları ve diğer ülkelerden seçkin gözlemcilerin katılımıyla başladı. Tatbikatın saat 11.00'den sonraki bölümüne Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de katılıyor.

Haberin Devamı

Deniz top ateş desteğiyle kara bombardımanı yapılmasıyla başlayan tatbikatta, amfibi harekatını destekler nitelikteki topçu ve havan atışları yapıldı ardından Sikorsky tipi helikopter obüsü, CH-47 helikopteri ise mühimmat konteynerini hedeflenen bölgeye taşıdı. Senaryo kapsamında yaralanan personel, helikopter ile seyyar sahra hastanesine tahliye edildi ve ardından amfibi hücum harekatına yönelik yakın hava desteği sağlandı. Amfibi harekat kapsamında makineli tüfek ve RPG 7 R/A atışları yapıldı. Yine amfibi hedef sahasındaki düşman denizaltısı, Sikorsky helikopterlerin daldırdığı sonar ile tespit edilerek, talim torpidosu atışı yapıldı ve denizaltı yüzeye çıkarıldı. Bu sırada amfibi harekatını desteklemek için belirlenen hedeflere topçu atışları yapıldı. Hava Kuvvetleri'ne bağlı unsurlar, hava muharebe devriyesi görevini gerçekleştirdi.

Haberin Devamı

Son dakika... İzmirde nefes kesen Efes-2022 Tatbikatı Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor

Senaryo kapsamında karadaki hedeflere ulaşmak için yamaç çökertmesi yapıldı, yerli ve milli silahlar AKSAR ve İYGAS sistemleri kullanılarak mayınlı saha temizlenip, tel engellerden geçit açıldı. Amfibi hücum harekatı, Heybeliada ve Büyükada korvetlerinden 6 kilometreden yapılan 76 mm top atışları, ABD ve Türk bataryalarının birleşik yaptığı obüs, keskin nişancı ve havan atışları ile desteklenirken, mayın avlama gemisinin (MAG) tespit ettiği mayın, otonom su altı aracı ve mayın harbi dalgıçları tarafından teşhis ve imha edildi. Keskin nişancı atışları, milli keskin nişancı tüfeği BORA ile yapıldı. Senaryo kapsamındaki harekat, taarruz helikopteri ile de desteklenerek, denizde arama- kurtarma ve sıhhi tahliye çalışması yapıldı.

Haberin Devamı

Son dakika... İzmirde nefes kesen Efes-2022 Tatbikatı Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor

GECE SAFHASI SONA ERDİ... HEDEFLER TAM İSABETLE VURULDU

TSK’nın en büyük planlı tatbikatı olan Efes-2022 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı’nın gece safhası sona erdi. 37 ülkeden bin yabancı personel ve TSK unsurlarıyla birlikte 10 bin personelin katıldığı tatbikatın gece faaliyeti, senaryo gereği özel kuvvet timleri deniz ve havadan sızarak hedefleri vurarak etkisiz hale getirmesiyle başlarken, bölgeye intikal eden SAT ve SAS timleri keşif harekatı yapmasının ardından belirlenen hedefler taarruz helikopterleriyle vuruldu. Ön kuvvet harekatını destekleyen atışlar çerçevesinde hedefler, hava gücü ve havan silahlarıyla vuruldu. Tespit edilen sualtı mayınları da SAT ve SAS timlerince imha edildi.

Haberin Devamı

Amfibi aldatma harekatı ve amfibi keşif harekatı başlatılırken, inme bölgesinde tespit edilen hedefler taarruz helikopterleri tarafından ateş altına alındı. Hava hücum harekatında karşıt kuvvet topçu atışlarıyla baskı altına alındı. Daha sonra inen birlikler düşman tanklarına tanksavar ile ateş açtı.

Son dakika... İzmirde nefes kesen Efes-2022 Tatbikatı Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor

Özel Kuvvetler Komutanlığı ise muharebe arama kurtarma görevini yaptı. Amfibi yükleme/bindirme yapan askeri unsurlarının hava taarruzuna maruz kalması sebebiyle belirlenen hava hedeflerinin hava savunma silahları ile vurulmasıyla birlikte gece faaliyetleri başarıyla tamamlanarak sona erdi.

Son dakika... İzmirde nefes kesen Efes-2022 Tatbikatı Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor

TATBİKATTA İLK KEZ KULLANILAN SİLAH VE ARAÇLAR

Tatbikatın Kara Harekatında milli imkanlarla üretilen KNT-76 keskin nişancı tüfeği, taktik tekerlekli zırhlı araçlar (Kobra-2, Kirpi-2, Vuran), 106 mm havan, Proton Elic tünel tespit cihazı, Para OMTAS kuleli tekerlekli araç, KORNET (Kaplan), kaideye monteli cirit (Sipahi), patlayıcı madde şüpheli cisim imha aracı (Kirpi-2), Hava Hücum Harekatı’nda Akıncı TİHA, milli imkanlarla üretilen T-129 ATAK helikopterleri, S-70 ile 105 mm’lik obüs, 35 mm modernize çekili top ve ateş idare cihazı, Deniz Harekatı’nda Vurucu İnsansız Hava Aracı (VİHA), deniz karakol uçağı talim torpidosu, otonom sualtı aracı, Hava Harekatı’nda ise lazer güdümlü mühimmat ve hassas güdüm kitli mühimmat ilk defa kullanıldı.

Son dakika... İzmirde nefes kesen Efes-2022 Tatbikatı Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, Jandarma Genel Komutanı ve Sahil Güvenlik Komutanının yanı sıra diğer ülkelerden seçkin gözlemciler takip etti.

Son dakika... İzmirde nefes kesen Efes-2022 Tatbikatı Cumhurbaşkanı Erdoğan da katılıyor

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!