Son dakika: AYM'den HDP kararı: Hazine yardımına geçici bloke

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Ocak 05, 2023 14:10

Anayasa Mahkemesi, HDP'nin kapatılması istemli davada Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın partinin Hazine yardımı bulunan hesaplarına tedbiren bloke konulması talebini kabul etti.

Haberin Devamı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, HDP'nin kapatılması istemiyle hazırlanan iddianame, 21 Haziran 2021’de kabul edilerek dava açıldı. İddianamede, partinin temelli kapatılmasının yanında hazine yardımlarından da tamamen yoksun bırakılması istendi. HDP, bu süreçte esas hakkındaki savunmasını tamamlayarak, Anayasa Mahkemesi’ne sundu. Dava aşamasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, Anayasa Mahkemesi’ne, HDP’nin bu süreçte de terör örgütü ile organik bağının devam ettiğini belirterek, ivedilikle hazine yardımı bulunan hesaplarına bloke konulmasını istedi. Bu talep üzerine yüksek mahkeme, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan partinin terör örgütü ile organik bağının dava sürecinde de devam ettiği yönündeki bilgi ve belgeleri istedi.

Haberin Devamı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, bunun üzerine Anayasa Mahkemesi’ne 11 sayfalık yazı gönderdi. Yazıda, HDP’nin terör örgütü PKK ile irtibatının dava sürecinde de devam ettiği vurgulandı. Hazine yardımının parti dışı faaliyetlerde kullanılmasının engellenmesi için partinin hazine yardımı ödenen hesaplarına bloke konulması gerektiği belirtildi. Anayasa Mahkemesi de HDP'nin hazine yardımı ödenen hesaplarına bloke konulmasına karar verdi. HDP'nin 1 ay içinde savunma yapacağı, 1 ay sonra tedbir kararının gözden geçirileceği belirtildi.

Öte yandan HDP’ye bu sene 179 milyonu 10 Ocak’a kadar olmak üzere 539 milyon TL hazine yardımı yapılacaktı.

CNN TÜRK Muhabiri Alpaslan Çınar, AYM'nin HDP kararı sonrası son gelişmeleri aktardı.

3,5 saat süren toplantının ardından kararın alındığını belirten Çınar, "HDP'nin hazine yardımı yapılacak hesaplarına geçici süreyle bloke konuldu. Toplantının ilk maddesi de buydu. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin, ikinci talebini yapmıştı. İlk talebinde Yüksek Mahkeme yeteri kadar, "veri-bilgi-belge yok" diyerek reddetmişti. İkinci talebi ise 19 Aralık'ta yapılmıştı. Son gün bugündü. HDP'nin kapatılma süreci içerisinde partiye yapılan Hazine yardımlarının, terör örgütlerine yardım yapıldığı öne sürülmüştü. Bu şekilde 11 sayfalık gerekçelerle iddianame hazırlanmıştı.

Haberin Devamı

ANAYASA MAHKEMESİ'NDEN AÇIKLAMA

Anayasa Mahkemesi tarafından yapılan açıklamada, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Halkların Demokratik Partisinin temelli kapatılmasına karar verilmesi talebiyle açtığı davada, davalı Partiye ödenen ya da ödenecek Devlet yardımının bulunduğu banka hesabına tedbiren bloke konulması talebi Anayasa Mahkemesinin 5/1/2023 tarihli toplantısında incelenerek davalı Partiye ödenen Devlet yardımının bulunduğu banka hesabına 2023 yılında ödenen veya ödenecek Devlet yardımı yönünden tedbiren bloke konulmasına, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuya ilişkin dilekçe ve eklerinin davalı Partiye tebliğ edilerek savunma için 30 gün süre verilmesine ve savunmanın alınmasından sonra tedbir talebinin yeniden değerlendirilmesine karar verilmiştir" denildi.

 

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!