Antalya bu yasağı tartışıyor... Belediye Başkanı'ndan açıklama geldi

Güncelleme Tarihi:

Antalya bu yasağı tartışıyor... Belediye Başkanından açıklama geldi
Oluşturulma Tarihi: Nisan 28, 2017 10:43

ANTALYA İl Emniyet Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde “Antalya’da Çevreyi Rahatsız Edecek Şekilde ve Açıkta Alkol İçilmesi Valilik Kararı İle Yasaklandı” başlığı ile yayımlanan duyuru kentte ciddi tartışmalara neden oldu.

Haberin Devamı

‘TAMAMEN YASAKLANMIYOR’

Antalya bu yasağı tartışıyor... Belediye Başkanından açıklama geldi
Duyurunun içeriği ile ilgili Hürriyet muhabirine açıklama yapan emniyet yetkilileri, “Duyuru ile ilgili maalesef algı hatası yapılıyor. Duyuruda içki içilmesi tamamen yasaklanmıyor sadece çevreyi rahatsız edecek şekilde içki içilmesi yasaklanıyor” dedi.

‘DUYURUYU İNCELEMEDİM’

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, duyuru ile ilgili inceleme yapmadığını ancak uygulamanın doğru olarak algılanması gerektiğinin altını çizdi.

Türel, “Şu anda Antalya’da daha önce içki içilen fakat şu an içilemeyen bir yer yok. Zaten gerek duyulursa ilgili kurumlarımız yeniden açıklama yapacaktır” diye konuştu.

Haberin Devamı

‘YASAK TOPLUMU BÖLER’

Antalya Muratpaşa Belediye Başkanı CHP’li Ümit Uysal ise şöyle dedi:
“Bu gerçekçi bir uygulama olamaz. Turizmin başkentinde piknik alanında içki içilmesinin yasaklanması doğru değil. Bu uygulama hemen yeniden düzenlenmeli. Rahatsız edici ifadesini kime göre hangi olaya göre yorumlayacağız? Bu açıkça toplumda bölünmelere yol açar.”

‘DAVA AÇACAĞIZ’

Uygulama ile ilgili hukuki süreç başlatacaklarını bildiren Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan, “Hazırlıklara başladık. Yönetim kurulumuz konuyu görüşüyor. Bu açıklamanın hemen referandum sonrasında yayımlanması da dikkat çekici. Bu duyuru açıkça topluma, özgürlüklere müdahaledir. Uygulama ile ilgili dava açacağız” dedi.

‘DİKKATLİ OLUNMALI’

Antalya’da uygulanacak yasaklamalarla ilgili çok dikkatli olunması gerektiğinin altını çizen Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, “Daha önce de bir takım yasaklamalar vardı. Ancak yeni kısıtlamalar getirilirken çok dikkatli olunmalı. Çünkü burası Türk turizminin gözbebeği. Zaten turizimci zor durumda. Bir de böyle gündemlerin oluşması gerçekten sıkıntı yaratabilir” diye konuştu. 

‘VALİ BEY’LE GÖRÜŞECEĞİM’

Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından yayımlanan duyuruyu yorumlayan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (ATSO) Davut Çetin, “Duyurunun içeriği ile ilgili net bir bilgi alamadık. Sayın Antalya Valimizle bu konuyu görüşeceğiz. Elbette ki bu tür gündemler Türk turizmine zarar veriyor. Bu duyuru turizm rakiplerimiz tarafından yabancı gazetelerde sayfa sayfa yayımlanabiliyor. Biz de konuyu inceliyoruz. Bu yeni bir uygulama mı, neler değişecek, nasıl bir süreç izlenecek bakacağız” dedi.

Haberin Devamı

‘AVRUPA’YA ANLATMAYA ÇALIŞIYORUZ’

Antalya Emniyet Müdürlüğü tarafından yayımlanan içki yasağı duyurusu ile ilgili Hürriyet muhabirine konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, “Bu konuyla ilgili bazı kısıtlamaların olduğunu biliyoruz. Zaten birçok Avrupa ülkesinde de bu uygulama var. Ancak neden tekrar bu konu gündeme getirildi ona bakıyoruz. Ben Antalya Valimizle de bu konuyu görüşeceğim. Avrupa’dan çok sayıda telefon aldık yasak tartışmasını bize soruyorlar biz de anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

VALİLİK DE AÇIKLAMA YAPTI

Antalya Valiliği, Antalya Emniyet Müdürlüğü’nün “Antalya’da çevreyi rahatsız edecek şekilde ve açıkta alkol içilmesi valilik kararı İle yasaklandı” şeklindeki duyurusu ile ilgili yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şöyle dendi: “Basında ve sosyal medyada Antalya Valiliğinin bir kararı ile ilgili olarak yoğun bir şekilde haber ve paylaşımların yapıldığı görülmüştür. Bahse konu kararın şehrimizde alkol tüketilen (Otel, Bar, Restoran, Pub, turizm belgeli tesisler vb…) mekânlara yönelik hiçbir düzenleme içermemesine rağmen, “Antalya’da turizmi bitirecek karar”, “Alkol içmeyi yasaklayan karar”, “özgürlükleri kısıtlayan karar” gibi manipüle edici ve gerçeği yansıtmayan haberler yapılmıştır.

Haberin Devamı

Haberde de belirtildiği üzere, söz konusu karar, şehrimizde huzur ve güvenliği ile kamu esenliğinin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ve işlenen suçun aydınlatılması amacıyla alınmıştır. Valilik Kararı, kentimizde yaşayan insanların ve bölgemize tatil amaçlı gelen yabancı ve yerli turistlerin rahatsız edilmeyeceği, kentin tarihi ve doğal güzellikleri ile kent mobilyalarının korunacağı, halkın halkımızın huzur ve güven içerisinde gündelik yaşamını sürdürebileceği bir ortamın tesis edilmesini amaçlamaktadır.

Herkes bilmelidir ki, ülkemiz turizminin başkenti olan Antalyamız başta olmak üzere, dünyanın her yerinde turistler, kendisinin ve bulunduğu çevrenin rahatsız edici olmamasını ve güvenli olmasını ister. Bu güzel kentin ülkemiz adına üstlendiği misyonun, turizm açısından taşıdığı önemin ve diğer hassasiyetlerin farkında olan ve bunun gereğini yerine getiren bir yönetim anlayışı çerçevesinde ve tamamen mevcut yasalardaki düzenlemeler ışığında alınan bahse konu kararın, bir yasaklama değil, aksine insanlarımızın rahatsız edilmeyecekleri bir ortamda ve özgürce yaşamalarını sağlamayı hedeflediğini tekraren vurgulamak isteriz.

Haberin Devamı

Ayrıca, kararda her şeyin açık ve net olmasına rağmen ‘Antalya’da turizmi bitirecek karar’, ‘Alkol içmeyi yasaklayan karar’ gibi başlıklarla haberleştirilmesini, habercilik etiği açısından doğru bulmadığımızı ifade ederiz.”

Antalya bu yasağı tartışıyor... Belediye Başkanından açıklama geldi

Son 24 saatte ne oldu? 

 

BAKMADAN GEÇME!