Seçimler ne zaman yapılacak? AK Partili Zengin CNN TÜRK'e konuştu: Birkaç hafta öne gelebilir

Güncelleme Tarihi:

Oluşturulma Tarihi: Aralık 16, 2022 12:19

AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, CNN TÜRK canlı yayınında Dicle Canova'nın gündeme ilişkin soruları yanıtladı. AK Partili Zengin, 6 yaşındaki çocuğa istismar davasıyla ilgili, "Bu konu şu anda Türkiye'deki en önemli davalardan biri" dedi. Zengin, 'Seçimler ne zaman yapılacak?' sorusuna "Seçim Nisan'dan sonra olacak. Mayıs'ta olursa buna erken seçim denmez. Seçim öne gelirse de birkaç hafta öne gelebilir" yanıtını verdi.

Haberin Devamı

İşte AK Partili Zengin'in açıklamalarından satır başları:

BAŞÖRTÜSÜ İÇİN ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ TEKLİFİ

Teklifi verdik, metin ellerinde. Bir ziyaret turu daha yapacağız. Yılbaşından sonra bu ziyaretleri yapacağız. HDP'ye gideceğiz. İlişki zeminlerini doğru oturtmak lazım. Meclis'te oldukları için bunları zaten Meclis'te yapıyoruz. 

"MECLİS'TEN GEÇERSE REFERANDUMA İHTİYAÇ YOK"

(Referandumsuz geçme) Ben Meclis'te kabul edileceğini düşünüyorum. Ben bugüne kadar hiçbir siyasi partinin yasaklayalım dediğini görmedim. Bizim amacımız sadece ve sadece sorunu çözmek. 400'ün üzerinde bir reyle geçerse, doğru olan referanduma götürmemektir. Artık itiraz olmayan bir konu olsun. Bu konunun tescilini Meclis yapsın istiyoruz. Referanduma gitmeden çözüleceğini düşünüyorum.

Haberin Devamı

Bir kadını bir haktan yararlanması için başı örtülü ya da açık bir sınırlamaya tabi olamayacağı belirtiliyor. Bir sitede ev kiralayacaksınız size ev veremiyor, havuza gideceksiniz size izin vermiyorlar. Dini inançla ilgili bir kaygı varsa, aynı kaygıyı giyinmemeye yönelik de olması gerekiyor. Amaç kadınların başı açık ya da kapalı hiçbir uygulamaya tabi olmaması.

Evlilik birliğinin bir kadın ve bir erkeğin hukuki sözleşmesi olarak kanun teklifine koyduk. 

6 YAŞINDAKİ ÇOCUĞA İSTİSMAR

(Kılıçdaroğlu'nun açıklaması) Yaptığımız tüm konuşmalarda bu iğrenç bir şey, istismarı kabul etmek asla mümkün değil, araştırma komisyonu kuralım dedik. Yapmamız gereken neyse onu hemen yapalım dedik. Araştırma Komşsyonu önerisini haftaya Meclis'e sunacağız. Amaç ne olmalı burada. Çocuğun yararı... Bir defa bu konuda iddianameyi okuduktan sonra kızımızın avukatıyla da görüşme yaptım. Önce boşanma gerçekleşiyor. Kızımız koruma altında. 2 yıl önce talepleri reddedilmiş. HSYK bununla ilgili de soruşturma başlattı. Bu dosyayı gazeteciler iddianameden öğrendi. İddianame nedir, mahkeme bu konunun görüşülmesine karar vermiş demektir. 

"BU KONU ŞU ANDA TÜRKİYE'DEKİ EN ÖNEMLİ DAVALARDAN BİRİ"

(Cemaat) Ben bir avukatım, bu işlerin nasıl yürütüldüğünü biliyorum. Bu konu şu anda Türkiye'deki en önemli davalardan bir tanesi. Emine Erdoğan bir tweet attı, önemli bir tweetti. Kimden gelirse gelsin, cemaat de olabilir, her kim olursa olsun hukukun gerektiği yapılmalı. 

Haberin Devamı

İçine baktığınız zaman o kadar çok suçlu var ki. Öğretmen bu çocuğun okula gelmemesini hiç mi merak etmedi, arkadaşları hiç mi fark etmedi. Evlilik yaşı 18'dir.  Şu an aile izniyle 17. 16 yaşında evlenen yok mu, maalesef var. Daha evvel 15'ti. AK Parti'yle beraber biz 1 yaş yukarı yükselttik. Bunu hiç kimse fark etmiyor mu? Biz AK Parti olarak medeni hukukta neyse, bir çocuğun 18 yaşını bitirdikten sonra kendi kararıyla evlenmesi. Benim tercihim 18 bitsin. Kimse aile izniyle evlenmesin. Bu ülkede bu kurallar geçerli. 

Haberin Devamı

EKREM İMAMOĞLU'NA VERİLEN CEZA

Bir yargı kararının her zaman sonuçları olur, siyasi sonuçları da olur. Buradaki niyet çok önemli. Ortada bir suç var mı, bu suçun cezası ne kadardır? Bizim açımızdan bakıldığı zaman bizim siyaseten böyle bir kurgu yapmamızın ihtiyacı yok hem de bizim hayatımız bunlarla mücadeleyle geçti. Biz AK Parti olarak, özgür alanda siyaset yapalım diye uğraştık. Bunlar bizim için slogan değil, hakiki gerçekler.

Cumhurbaşkanımızın 99 yılında hapse girmesiyle, yaşanan süreçle bir paralellik kurulmaya çalışılıyor. İkisi arasında o kadar temel farklılıklar var ki... Sayın Cumhurbaşkanımızla ilgili olay olduğunda karar kesinleşmişti.

Haberin Devamı

Kararı daha istinaf ve Yargıtay aşamaları var. Temyiz hakkını da veren biziz. 

Cumhurbaşkanımız için karar kesinleşmişti. Bütün siyasi hayatı bitmişti. "Muhtar bile olamaz" manşetleri laf olsun diye atılmıyordu.

Bugün öyle bir durum yok. Kesinleşmiş bir karar var mı? Yok. Bugün bu karar kesinleşmeden var olmuş gibi hareket içinde olmak hakikaten büyük haksızlık.

İBB Başkanı seçildiği günden itibaren kendi siyasi duruşuyla, Cumhurbaşkanımız arasında bir korelasyon kurmaya çalışıyor. Herhalde imreniyor, öyle bir hikayesi olsun istiyor. Ama herkesin hikayesi biricik. Tayyip Erdoğan'ın hikayesi ona özgü, onun için biricik. Eğer bir hikaye isteniyorsa, herkes kendi hikayesini kendi yazmalı.

Haberin Devamı

Akşener, buradan İmamoğlu'nun adaylığını sivriltiyor.

(6'lı masanın adayı) Ben sürpriz bir isim olacağını düşünüyorum. O kararı onlar verecek, biz vermeyeceğiz. Kendileri karar verirken bizi bir parçası yapmasınlar. 

EYT Meclis'e Aralık'ta kesin gelecek. Görüşmeler Ocak ayına kalabilir.

SEÇİMLER NE ZAMAN OLACAK?

Seçim nisandan sonra olacak. Mayıs'ta olursa buna erken seçim denmez. Birkaç hafta öne gelebilir. Seçim öne gelirse de birkaç hafta öne gelebilir.

Haberle ilgili daha fazlası:

BAKMADAN GEÇME!