GeriGündem Sahurda tok tutan yiyecekler neler? Canan Karatay’dan sahur önerileri
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Sahurda tok tutan yiyecekler neler? Canan Karatay’dan sahur önerileri

Sahurda tok tutan yiyecekler neler? Canan Karatay’dan sahur önerileri

Sahurda tok tutan yiyecekler, her Ramazan’da olduğu gibi bu yıl da günler öncesinden araştırılıyor. Hem sağlıkları için hem de Ramazan ayını rahat bir şekilde geçirmek için bilgi sahibi olmak isteyen vatandaşlar, uzmanların önerilerini inceliyor. Peki, sahurda tok tutan yiyecekler neler? Karatay Diyeti ile ünlenen Prof. Dr. Canan Karatay’dan sahur önerilerini derledik.

Sahurda tok tutan yiyecekler neler? 2017 Ramazan ayının ilk sahuru için saatler kaldı, vatandaşlar beslenme önerilerini araştırmaya başladı. 30 günlük ibadet sürecini zorlanmadan geçirmek isteyen vatandaşlar sahurda tükettikleri besinlerle gün boyu nasıl tok kalabileceklerini merak ediyor. Pek çok uzman da bu konuda onlara yardımcı olabilecek bilgi paylaşımlarında bulunuyor. İşte, o uzmanlardan biri Prof. Dr. Canan Karatay’ın sahurda tok tutan yiyecek önerileri!

KAYA TUZU İLE HAZIRLANMIŞ AYRAN

Uzun süre besin almayacak olan vatandaşlar için sahur önerilerinde bulunan Prof. Dr. Canan Karatay’kristal kaya tuzuyla evde hazırlanan ayranın da faydalı bir içecek olduğunu vurgulayarak, "Tuz mağaralarından elde edilmiş doğal kaya tuzu 84 minerali ile halsizlik sorununun önüne geçer" değerlendirmesinde bulundu.

SAHURSUZ ORUÇ TUTMANIN RİSKLERİ

Sahura kalkmadan oruç tutulmamasının risklerini anlatan Prof. Dr. Karatay, bu durumun, karaciğer ve pankreası. sahurun kahvaltı yerine geçtiğimi ifade ederek Karatay, şunları söyledi. etti: "Kahvaltı 24 saat içinde en önemli öğündür. Son derece kuvvetli, sağlıklı doyurucu olmalıdır. Mutlaka sağlıklı ve güçlü protein, sağlıklı yağ ve karbonhidratlar doyuncaya kadar yenmelidir."

SAHURDA NE YEMELİ, NELERDEN KAÇINILMALI?

Prof. Dr. Karatay, sahurda tereyağında pişirilmiş 2 yumurta, 1 avuç içi kadar beyaz peynir, 1 çay bardağı kadar ceviz içi, 10-15 zeytin ya da bir avuç içi kadar ramazan pidesinin içine tereyağı, peynir, domates, salatalık eklenerek yenilebileceğini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir Türk kahvesi fincanı taze sıkılmış meyve suyu, karbonhidrat ve günlük C vitamini kaynağı olarak yeterli olacaktır. Fazlasına gerek yoktur. Ayrıca tatlı, bal, reçel gibi yüksek glisemik indeksli karbonhidratlar yenmemelidir. Susamaya neden olurlar."

 

Canlı Borsa - Altın Fiyatları - Döviz Kurları için Bigpara

False